Право/8. Конституційне право

К.ю.н. Жаровська І.М.

Львівська комерційна академія

Принцип гласності державної влади

 

Фундаментальна проблема співвідношення влади і громадян в юридичній науці відноситься до числа найбільш дискусійних і в той же час по суті не розроблено. А тим часом питання про те, в яких взаєминах вони перебувають, чи має, державна влада верховенство по відношенню до об’єктів влади або ж, навпаки, підпорядковані йому, мають не тільки важливе практичне значення, а й визначають принципи існування цієї влади. Середі філософів, юристів, істориків і політологів погляди на цю проблему суттєво і полярно розходяться. Організаційна структура значною мірою є віддзеркаленням основних соціально-правових, функціональних якостей і соціально-класової природи влади. В умовах демократії система органів державної влади  покликана забезпечити здійснення народовладдя як фактора суверенітету та джерела державної влади. Отже, державний лад суспільства та демократія перебувають у взаємній залежності й зумовленості.

У правовій державі державна влада ні в якому разі не повинна поширюватися на міжособистісні відносини. В цьому сутність справжніх громадянських свобод як свобод особистості від політичного нагляду і контролю. Саме тоталітарна влада характеризується порушенням межі власної компетенції. Введення влади у необхідні кордони, а це властиве саме правовій державі, можливе, якщо суб'єкти влади володіють необхідною компетенцією і правосвідомістю.

Влада, владовідносини являють собою необхідний механізм регулювання життя суспільства, забезпечення його єдності. Влада є головним елементом, який пов'язує все політичне в суспільстві в єдину політичну систему. Відкритість і прозорість, як принципи державної влади, найбільше потерпають від такого суспільно негативного явища, як бюрократизм. В.Цвєтков і В.Горбатенко визначають поняття бюрократії, як організовану систему державних інститутів і посад, а також осіб, професійно зайнятих управлінськими справами. „Як соціальна група бюрократія персоніфікує державний порядок, уособлює управлінські структури суспільства, характерні риси її прямо залежать від типу політичного режиму. Загальність державного апарату визначає і загальність бюрократії”. Принципи відкритості та прозорості сприятимуть дієвості органів державної влади. Система державної влади  повинна відповідати, перш за все, інтересам носія державної влади, забезпечуючи належні гарантії реалізації цих інтересів.

Це є можливим лише за умов поінформованості широкого загалу про суспільні справи, діяльності органів публічної влади в режимі постійного діалогу з населенням та високої довіри до владних структур з боку громадськості. У період становлення демократичних інститутів, слід особливу увагу приділити системі гарантій, здатних захистити суспільство від негативних явищ авторитаризму: тотальної секретності, бюрократизації державного апарату, відриву владних рішень від потреб суспільства і впливу громадської думки. За даних умов закріплення у законодавстві й реалізація на практиці принципу гласності є однією з ефективних гарантій демократії, оскільки дає можливість суспільству оперативно реагувати на тенденції свого розвитку.