Бутова А. П., ст. викладач,

Демидов М. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

 СТИЛЬ ІНТЕРЄРУ ТА ТЕМПЕРАМЕНТ ЛЮДИНИ

 

 Обираючи «стиль під себе», люди ніби шукають точку перетину двох світів: світу інтер'єрів, зі своїми законами, канонами, історією, і світу власних душевних і смакових уподобань. Тому вимоги до «стилю» інтер'єра в готелях і прості, і складні одночасно: в життєвому просторі має бути комфортно, елементи декору повинні гармоніювати з внутрішнім світом людини. Канони основних інтер'єрних стилів в деякій мірі враховують психологічні особливості різних людей. Наприклад, вважається, що «класика», «модерн» більше підходять для людей спокійних і врівноважених. «Кантрі» - до душі романтикам і мрійникам. Навпаки, «хай-тек», «мінімалізм», «техно» - стилі для динамічних та енергійних людей.

 Флегматик, холерик, сангвінік, меланхолік це ті чотири основних психотипу або темпераменту, які впливають на характер людини, особливості її реакцій, її  почуття та емоції. Адже від того, яким темпераментом пронизане наше життя, залежить і те, в якій обстановці ми будемо почувати себе краще всього, наприклад, які меблі нам протипоказані, а які ні, які кольори будуть дратувати, а які, навпаки, умиротворювати.

Сангвініки

 Спосіб відчуття сангвініка можна упізнати за наступними проявами: це людина безтурботна, повна надій; кожній речі вона на мить надає велике значення, а через хвилину вже перестає про неї думати. Сангвінік чесно обіцяє, але не тримає свого слова, оскільки він до цього недостатньо глибоко обдумав, чи в змозі стримати його. Зазвичай він не зла людина, але грішник, що не легко піддається виправленню. Правда, він сильно розкаюється, але скоро забуває своє розкаяння (яке ніколи не перетворюється до нього в скорботу). Робота його швидко стомлює, але він без втоми займається тим, що по суті є тільки гра. Бо гра завжди пов'язана із змінами, а витримка не по його частині.

Сангвініки володіють рівним життєрадісним характером, активні і весь час зайняті корисною справою, зацікавлені і товариські, завжди готові прийти на допомогу.

Сангвініки воліють в інтер'єрі яскраві кольори і достаток фарб: жовтий, помаранчевий, кремовий, життєрадісно-червоний, бурштиновий колір і теракоти. Вони не бояться сміливих і соковитих сполучень, тому що їм у будь-якому колірному оточенні досить комфортно - такі вже вони люди. Вони не виносять інтер'єрів, перевантажених меблями.

 Цей "відкритий" спосіб життя сангвініків відповідає сучасній моді в плануванні житла. У сангвініків зазвичай немає якихось особливих стилістичних переваг: комусь подобається романтичний стиль (м'які форми, дерево, натуральні тканини), хтось любить екстремальний стиль, де багато прозорого скла у поєднанні з блиском металу і кольоровим пластиком. Установки можуть істотно різнитися, і все ж таки існує спільне: багато кольору, світла і повітря.

 У будинку сангвініка багато скла і дзеркал: у стулках стінних шаф, в палітурках міжкімнатних дверей.

Холерики

Про нього говорять, що він гарячий, спалахує швидко, як солома, але при поступливості інших незабаром остигає. У його гніві немає ненависті, і він любить іншого тим сильніше, чим швидше той йому поступається. Його діяльність швидка, але нетривала. Ось чому він охоче робиться начальником, який керує справами, але сам вести їх не хоче. Тому його панівна пристрасть - честолюбство; він охоче береться за суспільні справи і бажає, щоб його хвалили. Він любить блиск і помпезність церемоній, охоче бере під свій захист інших і на вид великодушний, однак з гордості, а не з любові до підзахисних, тому що себе самого він любить більше. Він стежить за порядком і тому здається розумніше, ніж він є. Пихатий в обходженні й охоче має при собі будь-якого підлесника, який служить мішенню для його дотепності, і дуже переживає, коли його горді домагання зустрічають відсіч. Досить трохи їдкої дотепності, щоб миттю зник ореол важливості. Одним словом, холеричний темперамент - самий нещасний з усіх темпераментів, бо більше інших викликає опір собі.

Холерики енергійні і рухливі, вони жадають нових вражень, їхні пристрасті можуть швидко змінюватися. Тому іноді їх стиль - це часом парадоксальна суміш стилів: строкатого і стриманого, рафінованого і вигадливого. Загалом, єдність протилежностей. Вони полюбляють сміливі рішення і не боятися екстравагантності. Колірна гамма інтер'єру покликана "остудити" цей нестримний темперамент. Синій колір в обстановці для холерика є сприятливим, але він сміливо змішує синій з жовтогарячим і з червоним.

Мінливому норову холерика дуже імпонує багаторівневе освітлення, яке теж можна змінювати в залежності від напруження емоцій і стилістичних пристрастей на даний момент.

Моделюючи інтер'єр для динамічних людей, важливо дуже уважно продумувати зону відпочинку, тому що насичене враженнями, активними діями і спілкуванням життя до кінця дня дуже стомлює. Холерики, як ніхто інший, мають потребу в повноцінному відпочинку. Зони для розслаблення, сну або просто читання обов'язково повинні бути присутні в інтер'єрі.

Флегматики

Флегма означає відсутність афекту, а не інертність (млявість), і тому людину, у якої немає флегми, не можна назвати флегматиком і під цим прізвиськом зараховувати у лави ледарів.

Флегма як слабкість - це схильність до бездіяльності, небажання братися за справу, навіть якщо спонукання до цього дуже сильні. Нечутливість до спонукань являє собою задоволену марність, і його схильності спрямовані тільки на насичення і сон.

Флегма як сила - це здатність приходити в рух не легко і не швидко, але надовго. Той, у кого в крові добра доза флегми, нагрівається повільно та довго зберігає тепло. Він не легко приходить у гнів, а спочатку коливається, чи слід йому сердитися. Своїм темпераментом він перевершує інших, не зачіпаючи їх марнославства.

 Флегматики завжди керуються здоровим глуздом. Стабільність і спокій - ось основні складові їх життєвої позиції.

 Ці люди важко звикають до нового стилю і не люблять змінювати своє життя. Те ж саме відноситься і до інтер'єрів їхнього житла. Тут їхні пристрасті такі: обстановка складається з надійних та якісних меблів, які «Вселяють довіру».

 Як правило, в інтер'єрі флегматики не схильні до ризикованих експериментів та вибирають класичний стиль. При цьому їх цікавлячись не тільки краса і зручність, але і конструктивні особливості, екологічність матеріалів, довговічність і міцність механізмів, які використовуються.

Колорит інтер'єру вирішується у темній теплій гамі, характеризується відсутністю строкатості і яскравих контрастних кольорів. Використовуються всі відтінки коричневого теплого: меблі зазвичай натурального кольору благородної деревини, частіше це темний дуб або горіх, текстиль з натуральних матеріалів.

Меланхоліки

 Меланхоліки схильні до роздумів, спогадів. Як правило, у них розвинена фантазія і багаті асоціації. Їхній погляд ніби увесь час звернений усередину.

Людина, схильна до меланхолії, надає усьому, що його торкається, велике значення, скрізь знаходить приводи для побоювань і звертає увагу передусім на труднощі. Меланхолік насилу дасть обіцянку, але сумнівається, чи в змозі він її виконати. Зосереджений на своїх переживаннях і емоціях, меланхолік ретельно підбирає інтер'єр свого житла. Будинок він схильний сприймати, як раковину, що зберігає його від такого жахливого світу. Сама атмосфера житла має бути затишною і теплою, там повинно бути спокійно і комфортно.

 Стильові пристрасті меланхоліків можуть бути дуже різноманітні: від інтер'єрів у класичному стилі до високотехнологічного хай-теку. Але, не дивлячись на великий стильової розкид у виборі інтер'єрів, є щось загальне, що відрізняє цей будинок-фортецю. Вразливий і схильний до хандри, меланхолік створює в своєму будинку багато різних затишних зон і кутів. Це, втім, не означає, що він самітник. Просто такій людині дуже важливо мати місце, де вона може іноді побути насамоті, в тиші і спокої. Як правило, ці зони  відгороджені стелажами, ширмами або просто напівпрозорими жалюзі з тканини. Освітлення в них м'яке, розсіяне: торшер, бра, підсвічуванні картини або ніші. Можливо м'яке покриття на підлозі або ворсистий килим. Меблі в інтер'єрах частіше без різких кутів, округлої або овальної форми. Кольорове рішення меблів і всього інтер'єру краще світле: різноманітні відтінки жовтого -  від блідо-жовтого і кольору піску до янтарно-жовтого і світло-теракотового. Штори в такому будинку легкі й світлі. Вони можуть поєднуватися з жалюзі, які закривають вікно, особливо, якщо будинок навпроти знаходиться не так далеко.

Таким чином, плануючи інтер'єр готельно-ресторанного комплексу необхідно враховувати не тільки модні та технологічні рішення, а і темперамент людей та їх вподобання.