Гриценко Н.В.

 

Українська державна академія залізничного транспорту, к.е.н., ст.викладач

 

Сучасні варіанти стратегії розвитку залізничного транспорту України

 

Стратегія розвитку залізничного транспорту відіграє виняткову роль у створенні умов для модернізації, переходу на інноваційний шлях розвитку та стійкого росту національної економіки держави, сприяє створенню умов для забезпечення лідерства України у світовій економічній системі. Крім того, процеси глобалізації, зміни традиційних світових господарських зв'язків ставлять перед залізничним транспортом завдання раціонального використання потенціалу свого унікального економіко-географічного положення. Ефективна реалізація транзитного потенціалу країни дозволяє не тільки одержати економічний ефект від участі в міжнародних перевезеннях, але і створює нові інструменти впливу України на світові економічні процеси (формування нових зон економічного притягання, установлення довгострокових економічних зв'язків).

Українські залізниці є значимою транспортною системою миру. Провідне положення залізниць визначається їхньою можливістю здійснювати круглорічний регулярний рух, перевозити основну частину потоків масових вантажів і забезпечувати мобільність трудових ресурсів.

На сьогоднішній день стан основних фондів залізничної галузі України перебуває на 80% у зношеному стані. Тому весь потенціал, як внутрішній так і зовнішній, залізничного транспорту використовувати повною мірою не можливо. Наступною важливою проблемою функціонування залізничного транспорту є будівництво нових і модернізація існуючих залізничних ліній. Як показує світовий досвід розширення залізничних ліній повинне здійснюватися як за рахунок держави так і за рахунок коштів приватного капіталу.

Модернізація діючих залізничних ліній та будівництво нових ділянок повинні здійснюватися на основі розширення ринкових можливостей залізничної галузі і, насамперед відкритого акціонерного товариства, із залученням бюджетних коштів України.

Стратегія розвитку залізничного транспорту повинна забезпечити рішення завдання ефективної реалізації унікального географічного потенціалу країни на базі комплексного розвитку всіх видів транспорту і зв'язку в частині, що стосується українських залізниць. Також вона повинна ґрунтуватися на певних принципах, які є основними показниками в алгоритмі раціонального функціонування залізничної галузі.

По-перше стратегія повинна бути основою політичної, соціальної та економічної єдності країни.

По-друге, бути складовою підтримки найвищого рівня обороноспроможності та безпеки держави.

По-третє, стратегія є елементом забезпечення конкурентоспроможності залізниць України. Четверте, це забезпечення ефективного державного регулювання розвитку галузі та створення механізмів саморегулювання на транспортному ринку.

Пропонується два основних варіанти стратегії розвитку залізничного транспорту, які спрямовані на рішення завдання усунення інфраструктурних обмежень росту економіки. Інерційний варіант, що передбачає збереження дефіциту транспортної інфраструктури, у стратегію не включений, тому що не відповідає цільовим завданням довгострокового розвитку країни.

Перший варіант заснований на енерго-сировинному сценарії розвитку економіки. У рамках даного варіанта передбачається повна модернізація залізничної інфраструктури та розвиток необхідних провізних спроможностей на основних напрямках вантажопотоків відповідно до потреб економіки і населення в залізничних перевезеннях. Передбачається поліпшення транспортного забезпечення економіки країни з будівництвом окремих вантажостворюючих і технологічних залізничних ліній. Планується обновлювати рухомий склад (закупівля, корінна модернізація) з виключенням парків з минулим терміном служби. Даним варіантом передбачається будівництво ряду залізничних ліній стратегічного значення та ліній, спрямованих на поліпшення транспортної забезпеченості.

Другий варіант заснований на інноваційному сценарії розвитку України та характеризується значною концентрацією зусиль на тих науково-технологічних напрямках, які дозволяють різко розширити застосування вітчизняних розробок і поліпшити позиції України на світовому ринку високотехнологічної продукції та послуг. Особливістю інноваційного сценарію розвитку є зміна структури валового внутрішнього продукту у бік виробництва високотехнологічної продукції. У даному варіанті передбачаються повна ліквідація обмежень у провізних спроможностях на залізничному транспорті загального користування та створення інфраструктурного базису, відповідному світовому рівню, для розвитку економічного росту країни, а також забезпечення сучасного рівня розвитку інфраструктури галузі.

Реалізація запропонованих варіантів приведе до кардинальних змін у світових торгівельних зв'язках, якісно підсиливши транзитну роль залізничного транспорту України. Буде сприяти підвищенню надійності функціонування, поліпшенню техніко-експлуатаційних показників використанню основних оборотних фондів залізничної галузі. Однак, стратегія розвитку залізничного транспорту не може бути реалізована без участі держави, тому необхідно вдосконалення законодавчої бази країни на умовах приватно-державного партнерства.