Экология/6.Экологический мониторинг

 

ст. викл.  Бушева В.М., студ. Болбат М.I.

Автомобільно-дорожній інститут  Державного вищого навчального закладу

                 «Донецький національний технічний університет», Україна

 

Необхідність врахування результатів екологічних 

           вишукувань при проектуванні автомобільних доріг

 

У зв'язку зі складною екологічною обстановкою у теперішній час, питання екології стають одними з основних при проектуванні автомобільних доріг. Розглядаючи інженерні вишукування у контексті виконання комплексу проектно-вишукувальних робіт, слід відмітити, що технічним завданням мають обов’язково передбачатися екологічні вишукування. На стадії виконання проектів у складі робочої документації обов’язково розробляються розділи "Оцінка впливу на навколишнє середовище» (ОВНС). Мета ОВНС – забезпечення гарантій суспільству  щодо недопущення негативних екологічних наслідків реалізації господарської діяльності, нормалізування умов навколишнього природного, техногенного та соціального середовища.

В Україні ОВНС почали розробляти лише у 1990р. відповідно до наявної у СРСР нормативної бази, що суттєво відрізнялася від європейської або американської. Нині в Україні виробляється концептуальний підхід і   активізується нормотворчий процес у галузі екологічного проектування.

Екологічні дослідження допомагають запобігти або знизити несприятливі наслідки на навколишнє середовище і зберегти оптимальні умови життя. У екологічних дослідженнях можна виділити два напрямки: екологічні вишукування для обґрунтування екологічної безпеки; екологічні вишукування для визначення забрудненості району будівництва. В своїх результатах містять: оцінку сучасного екологічного стану окремих компонентів природного середовища та здатності до відновлення; розробку локального екологічного моніторингу; матеріали вивчення природних і техногенних умов території; прогноз можливих змін природних систем при будівництві, експлуатації та ліквідації об'єкта; оцінку екологічної небезпеки; рекомендації щодо запобігання небажаних екологічних наслідків господарської діяльності та обґрунтування природоохоронних і компенсаційних заходів з відновлення екологічної обстановки; розробку заходів щодо збереження економічних, історичних, культурних, етнічних інтересів місцевого населення.

До складу екологічних вишукувань при проектуванні автомобільних доріг входять  наступні роботи: дослідження підземних і поверхневих вод (мінералізація, запах, колір, прозорість, окислюваність, вміст заліза, марганцю, міді, сульфатів, хлоридів, аміаку і т . д.); дослідження ґрунтів (наявність важких металів, нафтопродуктів); дослідження атмосферного повітря (фенол; хлористий водень; формальдегід; оксиди сірки; аміак; оксиди азоту)дослідження радіаційної обстановки (оцінка радіаційної безпеки ґрунтів); газогеохімічні дослідження; медику - біологічні та санітарно - епідеміологічні дослідження ; дослідження фізичних впливів (рівень шуму, електромагнітного поля, вібрації); інфразвук та ультразвук, напруга електричного поля, щільність магнітного потоку, мікроклімат, природне і штучне освітлення; камеральну обробку матеріалів та складання технічного звіту з графічними додатками.

Оцінювання впливу на навколишнє середовище завжди виконується на перспективний період після введення об'єкта в експлуатацію.

Природні умови впливають на конфігурацію дорожньої мережі уже на етапі її створення: складний рельєф місцевості, великі водотоки, заболочені місця є причиною вилучення певних ланок з мережі.

На етапі вибору варіантів траси досліджуються землі: цінні сільськогосподарські землі, лісові масиви не мають використовуватися під будівництво.

Екологічне аналізування, відповідно, передбачає натурні спостереження (вишукування) за станам навколишнього середовища, що дають можливість визначити джерела та ступінь забруднення при паралельній фіксації інтенсивності, складу режимів та швидкостей руху (при паралельному проведенні транспортних вишукувань).

Найменш пропрацйована в системі інженерно-екологічних вишукувань залишається оцінка екологічного ризику, до теперішнього часу не існує загальноприйнятої методики його визначення.

Під оцінкою екологічного ризику прийнято розуміти виявлення та кількісну оцінку потенційного впливу інженерно-будівельної діяльності на навколишнє середовище, природні екосистеми та здоров'я людини.

Шкідливими для навколишнього середовища і людини є не тільки викиди автомобільного транспорту, але й транспортний шум, особливо у місті. Зниження шуму на шляху його розповсюдження  досягається раціональним проектуванням плану, поперечних профілів доріг, використання смуги відведення. Якщо неможливо облаштувати буферну зону від дороги до забудови, варто встановити шумозахисні бар’єри, підпірні стінки тощо.

           Помилки та неточності допущені при інженерно-екологічних дослідженнях можуть спричинити за собою необґрунтовані витрати при проектуванні і будівництві.

           Інженерно-екологічні вишукування є самостійним видом комплексних інженерних вишукувань для будівництва і можуть виконуватися як в ув'язці з іншими видами вишукувань (інженерно-геодезичними, інженерно-геологічними, інженерно-гідрометеорологічними), так і окремо, за спеціальним технічним завданням замовника - для оцінки екологічної обстановки на забудовуваних або забудованих територіях з метою ліквідації негативних екологічних наслідків господарської та іншої діяльності і оздоровлення ситуації, що склалася.

Література:

      1. Хом як А.Я. Інженерні вишукування у транспортному будівництві: Навч. посіб. - К.:Знання , 2007. – 348с.     

     2. Охрана природы. Почвы. Общие требования к контролю и охране от загрязнения: ГОСТ 17.4.3.04-85.- М.:1986. – 4с.