Кривенко Н.І.

Науковий керівник: Коновал О.А., асистент

Донецький національний університет економіки

 і торгівлі  імені Михайла Туган-Барановського

 

НЕОБХІДНІСТЬ ПЛАНУВАННЯ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Прибутковість та дохідність підприємства є одним з найголовніших показників, що відображають фінансовий стан підприємства. Вони визначають мету підприємницької діяльності. Прибуток – основний чинник, який впливає на можливість забезпечення фінансування багатьох програм підприємства, пов’язаних з розширенням потужностей, підвищенням якості продукції, зміцненням конкурентної позиції та виходом на нові ринки. Підприємці намагаються збільшувати свій прибуток, адже саме отримання прибутку спонукає їх здійснювати нововведення, які ведуть до зниження витрат виробництва, поліпшення якості продукції, а нововведення стимулюють інвестиції, запровадження нової техніки і технології.

Планування прибутку є окремою складовою планування діяльності підприємства. У процесі планування прибутку враховуються усі фактори, що можуть впливати на фінансові результати. На практиці застосовуються різні методи планування прибутку. Найбільш розповсюдженим є метод прямого рахунку.

При прямому рахунку плановий прибуток на продукцію, що підлягає реалізації в майбутньому періоді, визначається як різниця між плановим виторгом від реалізації продукції і її повною собівартістю. Цей метод розрахунку найбільш ефективний при випуску невеликого асортименту продукції, також він застосовується при обґрунтуванні створення нового чи розширення діючого підприємства або при здійсненні якого-небудь проекту. Різновидом методу прямого рахунку є метод поасортиментного планування прибутку – тобто визначення прибутку по кожній асортиментній групі. Достоїнством методу прямого рахунку є його простота. Однак його доцільно використовувати при плануванні прибутку на короткостроковий період [1].

Для складання плану прибутку використовуються й інші методи, наприклад, аналіз перекриття ліміту рентабельності, прогноз рентабельності, аналіз перекриття ліквідності, а також інші аналітичні методи.

Аналіз ліміту рентабельності дозволяє оцінити взаємозв’язок планового прибутку й еластичності підприємства стосовно коливань величини витрат при обороті капіталу. Зазвичай будується система графіків, що відбивають цю залежність. Важливе місце має розрив, що існує між мінімальним оборотом, необхідним для покриття витрат, і запланованим оборотом. Саме ця різниця характеризує ступінь свободи підприємства в плануванні обороту капіталу.

Аналітичний метод планування прибутку, заснований на побудові багатофакторних моделей, враховує вплив різних факторів на результати діяльності підприємства [2].

Важливо зазначити, що прибуток стимулює працівників підприємства виробляти більше продукції, а роботодавців витрачати ресурси раціонально.  Підприємство може забезпечити собі стійке фінансове становище та можливість внутрішнього зростання, якщо в процесі здійснення господарської діяльності будуть враховані фактори, що впливають на розмір прибуткуПрибутковість підприємства є не лише гарантом зайнятості працівників, але й певною мірою забезпечує додаткову матеріальну винагороду їх праці та задоволення ряду соціальних потреб, а це, в свою чергу стимулює їх до якісного виконання своїх обов’язків.

 

Список використаних джерел:

1.           Пилипчук О.В. Прибуток як узагальнений чинник господарсько-фінансової діяльності підприємства /О.В. Пилипчук// Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць – К.: 2010. - №2.

2.              Покропивний  С.Ф.  Економіка підприємства:  Підручник  /                С.Ф. Покропивний – 2-ге вид. – К.: КНЕУ, 2009.