Экономические науки/10.Экономика предприятия

Автор: Боднарук Р.М.

Науковий керівник: Попадюк О.О.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці, Україна

Оцінка ділових якостей керівників фірми

 

Практично будь-яка сфера комерційної діяльності так чи інакше пов'язана з керівником фірми. Тому, для успішного функціонування підприємства необхідним є професійно підготовлений управлінець, якому притаманна ціла низка якостей та властивостей. Для того, щоб визначити найголовніші фахові риси, важливі для сучасного успішного, цивілізованого та культурного керівника, використовується оцінка його ділових якостей.

Питанням оцінки ділових якостей керівників підприємств та ефективності їх роботи присвячені праці таких учених, як Д.В.Брустінов, А.Г.Єфанова, Е.С.Жаріков, А.М.Колот, С.Ф.Покропивний, Б.М.Пунько, Л.Б.Спіріна, Н.Степаненко, В.В.Ткачук, Г.П.Щедровицький та ін.

Однак, слід зазначити, що незважаючи на важливість даного питання, воно не отримало в економічній науці належного висвітлення та розробки. Саме тому мета нашого дослідження – визначити основні методи оцінки ділових якостей керівників фірми, а також на основі порівняльного аналізу встановити найоптимальнішої з цих методик.

Фахівці виділяють три групи управлінських якостей: особисті, професійні та ділові. Серед них, на нашу думку, керівника формують саме ділові якості, адже вони являють собою його здібності знаходити адекватний підхід до виникаючих ситуацій і найкоротший шлях до досягнення мети; бути самостійним у мисленні та вміти забезпечувати виконання прийнятих рішень з високою ефективністю [3].

Особливістю ділових якостей є те, що вони найчастіше визначаються природними задатками, але також отримуються і в процесі навчання та роботи. Однак, як показує статистика, мало хто, навіть маючи талант організатора вміє розвивати цей талант і користуватись ним заради розвитку суспільства.

У науковій літературі існує досить розгалужена класифікація найсуттєвіших ділових якостей, які притаманні керівникам. Але, на нашу думку, найбільш вдалим є підхід науковця Р.Кричевського, який виділяє наступні професійно значущі якості сучасного управлінця: високий професіоналізм; відповідальність і надійність; впевненість у собі, уміння впливати на своїх підлеглих; самостійність; здатність до творчого вирішення завдань, прагнення до досягнень; комунікабельність [2, 97].

Різноманітність ділових якостей нинішніх керівників в умовах ринкової економіки, зумовлює необхідність застосування сучасних методів їх об'єктивної оцінки. Існує велике різноманіття критеріїв (ознак), за якими можна оцінювати ділові якості керівника підприємства. Зокрема це: самостійність; уміння приймати ефективні рішення; ефективно використовувати наявні кошти; здатність організувати роботу підлеглих; «гасити» конфлікти в підрозділі; ефективно використовувати свій робочий час і т.п. [4]

Після підрахунку вищенаведених показників, над ними проводяться певні дії (позитивні показники додаються, а негативні віднімаються), в результаті чого проводиться узагальнена оцінка ділових якостей керівника.

Варто зауважити, що необхідно, на основі критеріїв оцінки ділових якостей керівників, визначити найефективніші їх методи. Ми згрупували їх наступним чином: кількісні методи (метод коефіцієнтів та бальний); якісні методи оцінки (методи біографічного опису, ділової характеристики, спеціального усного відгуку, еталону, оцінки на основі обговорення); оцінка за методом рис (визнання впливу психологічних властивостей людини на характер її діяльності); ситуаційна оцінка (відбір типових управлінських ситуацій у конкретному колективі, в структурі яких описується робота управлінця); функціональна оцінка (аналіз процесу праці, з'ясування, наскільки добре керівник виконує свої посадові обов'язки); методика визначення стилю керівництва (визначення характеру взаємовідносин керівника з підлеглими); цільовий метод оцінки (визначення наскільки компетентно керівник встановлює цілі і як добре працює для їх досягнення).

Досить ефективним, на нашу думку, є метод оцінки праці керівника за досягненням поставлених цілей (завдань), який широко застосовується в усьому цивілізованому світі. Він полягає в оцінці досягнення керівником цілей, намічених ним самим на конкретний період часу, а також обговорення досягнутих і не досягнутих цілей. Вимагає кількісного визначення цілей та термінів їх досягнення. Проте цей метод є трудомістким і дорогим.

Зразковим є те, що в розвинутих країнах значно збільшується застосування самооцінки персоналу. За результатами досліджень, проведених американською корпорацією «Дженерал електрик», близько 90% керівників і 86% підлеглих самооцінку персоналу вважають обов'язковою складовою системи оцінки в цілому [4].

Для аналізу й оцінки ділових якостей керівників існує також розроблена соціологами модель, яка включає наступні якості: ділові (утворення, знання і досвід); здібність (обдарованість, талант, здатність до даного виду робіт); культурний ценз і ерудиція, чесність і порядність; характер (воля, активність, самостійність, турбота про підлеглих, уміння сприймати критику, визнавати свої помилки); темперамент (холерик, сангвінік, флегматик, меланхолік); спрямованість інтересів (матеріальна, соціальна, духовна); вік (молодий, середній, літній, старечий); здоров'я (гарне, задовільне, погане).

Також встановлюються наступні умови оцінки: якість відсутня – 1 бал; якість виявляється дуже рідко – 2 бали; якість виявляється не сильно і не слабко – 3 бали; якість виявляється часто – 4 бали; якість виявляється систематично – 5 балів. Експертним шляхом визначається спочатку вагомість кожної якості, потім – середньозважений інтегральний показник ділових якостей керівника Кm за відповідною формулою. Він порівнюється з аналогічним показником конкурентів або граничним (еталонним) значенням [4].

Внаслідок дослідження нами було встановлено, що для оцінки ділових якостей керівників можна також використовувати методику виділену С.Ф.Покропивним [1]. Вона базується на визначеному наборі ознак оцінки і здійснюється на підставі змісту фактично виконуваних керівниками функцій і вимог. Кожна ознака ділових якостей має чотири рівні виявлення та оцінюється у балах: низький – 1, середній – 2, вище середнього – 3, високий – 4. Оцінка всієї сукупності ділових якостей керівників здійснюється шляхом складання оцінок ознак з урахуванням їх питомої значущості. Приклад бальних оцінок, що характеризують ділові якості окремих керівників наведено у табл. 1.

Таблиця 1

БАЛЬНІ ОЦІНКИ ОЗНАК, ЩО ХАРАКТЕРИЗУЮТЬ ДІЛОВІ ЯКОСТІ КЕРІВНИКІВ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СЛУЖБ

Ознака

Питома значущість, частки одиниці

Оцінка рівнів ознак, бали

1

2

3

4

1. Компетентність

0,18

0,18

0,36

0,54

0,72

2. Здатність організувати працю підлеглих

0,12

0,12

0,24

0,36

0,48

3. Творча ініціатива щодо впровадження інновацій

0,13

0,13

0,26

0,39

0,52

4. Здатність виховувати ділові якості у підлеглих

0,12

0,12

0,24

0,36

0,48

5. Здатність швидко і самостійно приймати обґрунтовані рішення

0,14

0,14

0,28

0,42

0,56

6. Вміле поєднання в роботі інтересів колективу та підприємства в цілому

0,13

0,13

0,26

0,39

0,52

7. Зібраність і пунктуальність

0,06

0,06

0,12

0,18

0,24

8. Комунікабельність

0,12

0,12

0,24

0,36

0,48

 

Отже, проведене дослідження свідчить, що оцінка керівника фірми допомагає визначити його слабкі і сильні професійні якості, з'ясувати недоліки в його компетенції та передбачити заходи щодо їх усунення. А це дозволяє керівникові ефективно спланувати свою кар'єру та в повній мірі реалізувати власний потенціал.

Література:

1.            Економіка підприємства: Підручник / За заг. ред. С.Ф. Покропивного. – Вид. 2-ге, перероб. Та доп. – К.: КНЕУ, 2001. – 528 с.

2.            Новосьолова Я. Професійно значущі якості фахівців в сфері економіки // Вісник КІБіТ. – 2010. - №1 – с.96-98.

3.            Степаненко Н. Особливості становлення професійно-значущих якостей майбутніх менеджерів // Вісник КІБіТ. – 2008. – №2 – с.112-114.

4.            Оценка деловых и личностных качеств менеджера – [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.market-journal.com/psihupravlenie/189.html