Географія / підсекція: проблеми розвитку туризму

 

Дяченко Сергій Миколайович,

Класичний приватний університет, м. Запоріжжя, Україна

 

Молодіжний туризм як складова

системи молодіжної політики в Україні

Молодіжний туризм є потужною світовою індустрією. Молодь – найбільш невибаглива соціально-демографічна група, яку меншою мірою цікавить якість продуктів і рівень обслуговування, а більшою мірою – певний рівень комфорту, помірні ціни й насичена культурно-дозвільна діяльність, що відповідає їхнім віковим потребам.

Розвиток молодіжного та дитячого туризму в Україні сьогодні особливо актуальний, оскільки саме цей вид туризму має патріотично-виховне значення, дає змогу в юному віці не тільки пізнати свою країну і весь світ, але й реалізувати конституційне право кожної дитини на відпочинок.

Значний внесок в обгрунтування необхідності розвитку молодіжного і дитячого туризму внесли В. Аксанюк, Ю. Грабовський, Ю. Кузнецов, С. Нікітенко, В. Орловська, В. Пестушко, Н. Савченко, А. Шипко тощо.

Серед основних цілей державного регулювання в галузі туризму є забезпечення доступності туризму та екскурсійних відвідувань для дітей, молоді, людей похилого віку, інвалідів та малозабезпечених громадян шляхом запровадження пільг стосовно цих категорій [1].

Майбутнє кожної держави – це її підростаюче покоління. Діти й підлітки становлять 22,6 % загальної кількості населення України. Упродовж останніх років в Україні зберігається тенденція до погіршення стану здоров’я молоді, яка зумовлена негативними факторами соціально-економічного, екологічного та психоемоціонального характеру.

Саме молодіжний туризм завдяки різноманітності форм та методів виховання, залучення дітей та молоді до діяльності з вивчення та перетворення соціального та природного середовища, дає можливість інтенсифікувати процес формування особистісних рис та якостей, необхідних у житті. Головною перевагою його виховного потенціалу є те, що провідні його форми – подорожі не потребують стимулювання мотивів діяльності і мають характер „завтрашньої радості”.

Серед функцій, які виконує молодіжний туризм, можна виокремити такі: пізнавальна, патріотична, розвиваюча, виховна, комунікативна, рекреативна тощо. Молодіжний туризм чинить виховну дію на підростаюче покоління, допомагає дітям і молодим людям відпочити, зміцнити своє здоров’я.

Молодіжний туризм може мати і комерційне, і соціальне забарвлення відповідно до характеру ціноутворення на його послуги. Саме тому під молодіжним туризмом можна розуміти сегмент туристичного ринку, орієнтований на молодь. Метою цього виду туризму є всебічний розвиток, організація дозвілля, психофізична реабілітація та оздоровлення особистості.

Досягнення мети забезпечується змістом молодіжного туризму, який полягає у спеціально організованій, цілеспрямованій взаємодії особистості з природним та соціально-культурним середовищем.

Важливим заходом, спрямованим на розвиток молодіжного та дитячого туризму в Україні, є створення мережі засобів розміщення, які б за невисоку ціну надали можливість проживання для дітей, школярів та студентів під час мандрівок історичними і рекреаційними центрами країни.

Залізничний молодіжний туризм – важливий сектор молодіжного внутрішнього туризму. Наша країна має в своєму розпорядженні величезні можливості для створення інфраструктури залізничного туризму, які, на жаль, практично не використовуються. Створення сприятливих умов для співпраці „Укрзалізниці”, з приватними компаніями і, як наслідок, можливість залучення приватних інвестицій є необхідною умовою для розвитку залізничного туризму в нашій країні.

Створення інфраструктури молодіжного туризму вирішує кілька актуальних завдань: 1) для особистості: зміцнення здоров’я; можливість подорожувати; підвищення виховно-освітнього та культурного рівня; професійна орієнтація; 2) для держави: розвиток туризму як важливої галузі економіки; зайнятість населення; підвищення статусу країни на міжнародному рівні; оздоровлення населення країни.

Молодіжний туризм „як засіб формування особистості, і як сегмент туристичної галузі України” [2, с. 3] активно впливає на розвиток господарства, на структурну перебудову економіки і зміну пріоритетів, в т. ч. соціальних, збільшуючи вклад в загальний економічний добробут населення.

Молодь – це важлива частина населення України, інноваційна сила держави, це потенційно найбільш енергійний, новаторський учасник суспільного розвитку.

Отже, молодіжний туризм як складова системи молодіжної політики в Україні великі перспективи, оскільки в наш час також існують туристичні організації, які займаються саме молодіжним внутрішнім туризмом, та все ще є низка культурно-історичних об’єктів, які потребують розвитку, та мають великий потенціал до їх пізнання.

 

Література

1.                  Закон України „Про туризм” // Відомості Верховної Ради України, 2004. — № 13.

2.                  . Шипко А. Виховний простір дитячо-юнацького туризму / А. Шипко // Краєзнавство. Географія. Туризм. 2008. №4 (537). С. 3–5.