Сакун Л.М., Лукянченко Я.Є.

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського

Реалізація інноваційних технологій на підприємствах вагонобудівної галузі України

Сучасний етап розвитку економіки України потребує від промислових підприємств активізації інноваційної діяльності і формування інноваційного потенціалу країни, здатного вивести її з кризи і забезпечити економічне зростання. За останні 16 років більш ніж удвічі знизилась кількість підприємств, які використовують інновації, а також кількість освоєних нових видів техніки і впроваджених технологій [2]. Чинниками, які гальмують впровадження інновацій, є: низька зацікавленість бізнесу у застосуванні інновацій, відірваність наукового потенціалу країни від виробничої сфери, складна система патентного оформлення нових розробок та їхнього  законодавчого захисту тощо.

ВАТ “Крюківський вагонобудівний завод” (далі ВАТ «КВБЗ») є одним з провідних виробників транспортних засобів, в тому числі й пересувного залізничного транспорту в Україні. Сьогодні в активі підприємства – магістральні вантажні й пасажирські залізничні вагони, запасні частини й комплектуючі до залізничного транспорту, вагонів метро і метрополітенів, ескалаторів, контейнери для транспортування вантажів, зварні металоконструкції, зварювальні електроди та багато іншого (рис. 1).

Рис. 1 – Асортимент продукції на 2009 рік

З метою створення нових видів продукції, яка гарантовано буде користуватися попитом на ринку України та країн СНД, а також буде мати економічні показники, які забезпечать отримання планового прибутку, на ВАТ „КВБЗ" введений наступний механізм підготовки завдань на розробку нових видів продукції, а саме - рухомого складу та інших виробів в рамках плану науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт. На основі маркетингових досліджень ринку України та країн СНД, вивчаються потреби власників рухомого складу та іншої техніки, розробляються та представляються на розгляд Правління ВАТ „КВБЗ" проекти по номенклатурі нових видів продукції, на яку буде гарантований попит за прогнозом на наступні мінімум 2-3 роки. Проект, в обов'язковому порядку, повинен включати повне найменування продукції, основні її технічні та експлуатаційні характеристики, об'єми виробництва, пропоновані за роками, а також ціни, які гарантують конкурентоспроможність продукції на ринках України та СНД.

Експертиза по добору забезпечує вибір якісного інноваційного проекту. Варіанти інноваційних проектів мають однакове маркетингове пророблення, однаковий підхід до оцінки ризику інвестиційних вкладень і невизначеності похідної інформації. Один з найважливіших принципів менеджменту -  забезпечення багатоваріантності заходів. Без аналізу закордонного досвіду, досвіду безпосередніх конкурентів інвестиції можуть піти в пустоту. В умовах ринкової економіки варіант інноваційного проекту вибирається з урахуванням інтересів інвесторів.

Фінансова можливість здійснення інноваційного проекту - це основний критерій для інвестора, яким являється сам завод. Всі інші плани, що переслідуються керівництвом, другорядні і не представляють інтересу без досягнення головної мети – отримання великого прибутку.

Підприємство забезпечує свою інноваційну діяльність шляхом самофінансування, вилучаючи необхідні кошти із чистого прибутку, який був отриманий протягом року. На рис.2 наведено динаміку власних інвестицій ВАТ «КВБЗ» в розвитку виробництва в 2006 – 2010 р.р

Рис. 2. Динаміка власних інвестицій ВАТ «КВБЗ» в розвиток виробництва в 2006 – 2010 р.р

Фахівці ВАТ “Крюківський вагонобудівний завод” спільно з «Укрзалізницею» розробили інноваційний проект, який практично вирішує проблему перевезення вболівальників до міст проведення чемпіонату Світу Євро-2012. Цей інноваційний проект значно зменшить витрати і час на пасажирські перевезення, сприятиме підвищенню іміджу нашої країни. Вже існує рух пасажирських перевезень між великими містами України: Київ - Львів, Київ - Одеса, напрямки, що мають живлення змінним струмом, у тому числі на маршруті Київ - Львів для перевезення пасажирів під час проведення Євро-2012. Це денні міжрегіональні дев`ятивагонні потяги постійного формування на базі удосконалених сучасних вагонів модельного ряду 61-788 із застосуванням електровозів ДС-3 або тепловозів ТЕП-150 українського виробництва. Швидкість їхнього руху - до 160 км / ч.

Новий потяг має всі системи, що застосовуються в сучасних вагонах: жорсткі зчіпні пристрої, герметичні переходи між вагонами, кондиціонування і вентиляцію повітря, опалення, водопостачання, централізовану діагностику основних параметрів роботи, інформаційну систему, відеоспостереження, телебачення, Інтернет, Wi-Fi, супутникову навігацію. У той же час він вигідно відрізняється від своїх попередників підвищеною пасажиромісткістю (653 місця), поліпшеним дизайном інтер'єрів, виконаних в різній комплектації (VIP, 1-й, 2-й, 3-й класи, місця для перевезення інвалідів), плавністю ходу - за рахунок застосування прогресивних візків. Рівень комфорту, безпеки та сервісної оснащеності поїзда відповідає зразкам кращої закордонної продукції цього класу. Потяг, запропонований українськими виробниками, у порівнянні з аналогічними  потягами зарубіжних компаній має ряд переваг. Він майже у два рази дешевше закордонних аналогів, до того ж створений, випробуваний, поставлений на виробництво в системі вітчизняних стандартів і вимог. Склад адаптований до умов експлуатації на українських залізницях, не вимагає створення нової експлуатаційної, обслуговуючої і ремонтної баз, не залежний від постачання імпортних запасних частин і комплектуючих.

ВАТ «КВБЗ» постійно працює над підвищенням свого інноваційного розвитку. Основними напрямками роботи в інноваційній сфері підприємства останніми роками стали: впровадження наукоємних технологій за пріоритетними напрямками інноваційної діяльності; техніко-технологічна модернізація промислового комплексу, впровадження прогресивних структурних змін, збільшення кількості впроваджених інноваційних проектів; поліпшення фінансового стану підприємства, створення передумов для залучення інвестицій; оптимізація обсягів, інженерно-технічного й управлінського персоналу; забезпечення енергозбереження.

Таким чином, ВАТ «Крюківський вагонобудівний завод» обрав пріоритетним напрямом своєї діяльності інноваційний розвиток, що забезпечить йому на ринку вагонобудівної продукції значні переваги та дозволить відвоювати значну частину ринку у підприємств-конкурентів.

Література:

1.    Краснокутська Н.В., Гарбуз С.В. Інноваційний менеджмент: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисципліни. – К.:КНЕУ, 2005. – 276 с.

2.   Харів П.С. Інноваційна діяльність підприємств та економічна оцінка інноваційних процесів. – Тернопіль: Економічна думка. – 2003. – С. 17-22.

3.   Волков О.І., Денисенко М.П., Гречан А.П. Інноваційний розвиток промисловості України. – К.: КМТ, 2006. – 648с.

4.   http://kvbz.com.