Экономические науки/ Экономика предприятия

Калишенко В.О.  ст. викладач кафедри фінансів ХНЕУ

Давтян Н.Т.

ХНЕУ, Україна

ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ ОЦІНКИ ФІНАНСОВОГО

ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Оцінка фінансового потенціалу підприємства в системі фінансового менеджменту набуває особливої актуальності, оскільки параметри фінансового потенціалу визначають можливості та інтенсивність подальшого ефективного розвитку підприємства.

Проблема ефективної оцінки фінансового потенціалу підприємства залишається відкритою.

Існуючий у сучасній науковій літературі масив методів оцінки фінансового потенціалу підприємства базується на проведенні розширеного фінансового аналізу його діяльності на основі коефіцієнтного підходу і не відображає справжній рівень фінансового потенціалу підприємства. Окрема група методів оцінки фінансового потенціалу підприємства, запропонованих здебільшого зарубіжним вченими,  базується на рішенні лише одного завдання – визначення класифікації промислових підприємств за ймовірністю їх банкрутства з використанням багатьох незалежних змінних (факторів впливу). Такий підхід також не відображає реальний фінансовий потенціал підприємства [3, с. 78].

Одним із шляхів удосконалення оцінки фінансового потенціалу підприємства є розроблення поетапної комплексної методики, яка синтезує декілька підходів: коефіцієнтний аналіз, метод Space-аналізу та метод експертних оцінок. Оцінка фінансового потенціалу підприємства за вказаною методикою складається з таких етапів:

визначення рівнів фінансового потенціалу підприємства та їх характеристик;

оцінка фінансового потенціалу підприємства за фінансовими показниками;

Space-аналіз рівня фінансового потенціалу підприємства;

оцінка фінансового потенціалу підприємства за критерієм «можливість залучення додаткового капіталу [2, с. 101];

оцінка фінансового потенціалу підприємства за критерієм «наявність ефективної системи управління [4].

Вказана вище методика дозволить оцінити фінансовий потенціал підприємства із різних сторін, так як поєднує у собі статистичну інформацію стосовно діяльності підприємства (фінансову звітність), а також знання експертів, які мають безпосереднє відношення до його діяльності та узгоджують свою думку з наявним досвідом та інформованістю щодо особливостей протікання бізнес процесів на підприємстві (порядком розрахунків з контрагентами, перспективними змінами обсягів виробництва та збуту продукції тощо).

Необхідно відмітити, що фінансовий потенціал підприємства залежить від багатьох чинників, які впливають на визначення достовірності його рівня та значно ускладнюють  застосування класичного економетричного аналізу. Це такі чинники [1, с. 84]:

суперечливість та  нечіткість статистичної інформації;

потреба враховувати як кількісну (фінансові ресурси), так і якісну (фінансові можливості) інформацію;

складна функціональна залежність результату від вхідних параметрів;

численні макроекономічні, мікроекономічні, політичні фактори, що безпосередньо чи опосередковано впливають на фінансовий потенціал підприємства;

високий рівень вимог і відповідальність за прийняття управлінських рішень у процесі формування стратегій розвитку підприємства за результатами визначення рівня його фінансового потенціалу.

У цьому зв’язку виправданим може бути застосування для оцінки фінансового потенціалу підприємства нейронечітких технологій [1, с.86], які позбавлені багатьох недоліків економетричного підходу й дають змогу розглядати процес розвитку підприємства в контексті його фінансового потенціалу без неповної і нечіткої статистичної інформації, складних функціональних залежностей між його складовими [5].

Наступним шляхом удосконалення оцінки фінансового потенціалу підприємства є використання програмного продукту MS Project. Функціональні можливості даної програми дозволять створити план-проект організації оцінки на підприємстві рівня фінансового потенціалу на основі комплексу необхідних заходів та з урахуванням обмеженості ресурсів та часу на їх виконання.

Відповідно до побудованого проекту оцінка фінансового потенціалу підприємства включає використання описаної вище поетапної комплексної моделі, а також інструменту нейронечітких множин.

Створення проекту у середовищі MS Project передбачає, перш за все, виділення його цілей, основною з яких є оцінка фінансового потенціалу підприємства, конструювання ієрархічної структури робіт, результатом виконання якої є досягнення головної цілі, побудова матриці розподілу ресурсів для кожного конкретного завдання та розробки реального календарного графіка їх виконань.

Розроблений проект стане основою ефективної організації на підприємстві достовірної та своєчасної (з урахуванням моніторингу) оцінки рівня фінансового потенціалу, а також забезпечить можливість ефективного управління ланцюгом «формування-використання-розвиток» фінансового потенціалу підприємства.

Завжди слід враховувати, що приховані невикористані потенційні можливості є резервами забезпечення сталості підприємства і лише вони зумовлюють спроможність адекватно зреагувати на мінливість середовища та сформувати пріоритети майбутнього розвитку.

У результаті використання приведених методів забезпечується системний погляд не підприємство, який дозволить виявити всі сильні і слабкі сторони, а також створити на цій основі комплексний план перспективного розвитку, що і є метою використання фінансового потенціалу підприємства.     

 

 

Література:

1.    Бурда А. І. Оцінювання потенціалу сталого розвитку промислових підприємств: дис. … к.е.н.: 08.00.04 / Бурда Адріана Ігорівна. – К., 2008. – 172 с.

2.    Пузирьова П.В. Управління фінансовим потенціалом підприємства: дис. … к.е.н: 08.00.04/ Пузирьова Поліна Володимирівна. – К., 2009. – 239 с.

3.    Сердюк-Копчекчи Ю.В. Механізм управління фінансовим потенціалом промислових підприємств: дис. …к.е.н: 08.00.08 / Сердюк-Копчекчи Юлія Володимирівна. – Д., 2008. – 233 с.

4.    Фомин П.А. Особенности оценки производственного и финансового потенциала промышленных предприятий [Електронний ресурс] / П.А. Фомин, М.К. Старовойтов. – Режим доступу до статті: http://www.cis2000.ru/Budgeting/ratiosJ.shtml

5.    Nauck D. Fuzzy Controllers and Neural Networks [Sourse] / D. Nauck, F. Clawonn, – http://www.ecst.csuchico.edu/~juliano/csci397/FuzzyLogic/ReadingList/PDF/nauck1993combine