Федан Д. М., Михайленко Т. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган -  Барановського

 

Продовольчі роздрібні торговельні мережі в Україні: сучасний стан та особливості розвитку

 

Останнім часом істотно змінилися потреби, переваги та смаки українських споживачів. Це призвело до того, що на сучасному етапі розвитку української економіки спостерігаються певні структурні зміни на ринку роздрібної торгівлі. Вони пов’язані у першу чергу із появою нових торговельних структур – торговельних мереж, комплексів та торговельно-розважальних центрів.

Усе більшу популярність серед населення завойовують продовольчі торговельні мережі, які представлені гіпермаркетами, супермаркетами, дискаунтерами та іншими структурними формами. Вони мають певні переваги порівняно із звичними формами організації роздрібної торгівлі (магазинами, ринками): мають ширшу номенклатуру та асортимент товарів, які знаходяться в одному приміщенні, що дозволяє зекономити час та зусилля на їх придбання, надає можливість порівняння товарів; оптимальне співвідношення ціна-якість; підвищений рівень комфорту та сервісу. Торговельні мережі усіх форм організації і власності мають розгалужену інфраструктуру та стабільну тенденцію до розширення, тому вони також  є важливим ресурсом скорочення безробіття, працевлаштування передусім молоді, джерелом доходів як підприємців, так і найманих працівників.

Торговельні мережі на українському ринку почали формуватися наприкінці 1990-х – на початку 2000-х рр. Протягом останнього десятиліття зростала як кількість новостворених компаній, так і географічне розширення лідерів ринку. Нині  сформована стабільна група торговельних мереж-лідерів як за кількістю магазинів, динамікою їх відкриття, так і за фінансово-економічними та соціальними показниками діяльності. У п’ятірку найбільших торговельних груп входять Fozzy Group (1 500,0 млн. дол.), «Metro Cash & Carry Украина» (1 202,0 млн. дол.), «АТБ» (1 056,4 млн. дол.), «Фуршет» (870,7 млн. дол.) і «Велика кишеня» (556,1 млн. дол.) [1].

На даний момент на ринку працюють такі зарубіжні оператори: Metro Cash & Carry (Німеччина), Billa (Австрія), Auchan (Франція), Spar (працює місцевий оператор, що купив франшизу у голландської компанії), «Патерсон», X-5 (обидві мережі з Росії), з недавнього часу мережа гіпермаркетів з російським і естонським капіталом «О'кеу».

У 2009 році незалежна консалтингова група GT Partners Ukraine підготувала рейтинг «Топ-50 food-ритейлерів України за кількістю торговельних точок». Безумовним кількісним лідером серед торговельних мереж є мережа дискаунтерів «АТБ-маркет», яка за станом на серпень 2009 року нараховувала 332 магазини. Лише за серпень компанія відкрила три нових магазини в Дніпропетровській області. Другу позицію  займала Fozzy Group (ТМ Fozzy C&C, «Сільпо», «Фора»), яка складалася з 292 магазинів. З більшим відривом відставала компанія «Фуршет», портфель якої нараховував 97 магазинів.

П’ята частина ритейлерів у першому півріччі 2009 року зачиняла нерентабельні магазини. Одною із головних причин зачинення магазинів представники мереж  називають скачки долара та пов’язані з цим підвищення орендної плати. У свою чергу 50 українських ритейлерів розширили свою мережу у порівнянні з аналогічним періодом 2008 року. 42% мереж залишались стабільними у своєму розвитку, спрямувавши всі сили на підтримку роботи існуючих торговельних точок. А найбільш ефективним засобом розширення мережі під час економічної кризи став перекуп регіональних мереж, які збанкрутіли. Саме так діялала компанія «Український ритейл» (ТМ «Брусниця»), яка входить у групу «СКМ». Мережа поглинула дніпропетровські магазини «Олів’є».  Fozzy Group відкрила свій новий магазин у Харкові в приміщенні, де був розташований магазин «О’Кей». Також дієвим є метод франчайзингу – шлях розширення мережі «Наш Край». Найвигіднішим форматом роздрібної торгівлі в Україні вважають дискаунтер, тому що споживачі орієнтуються на ціну, а найбільш вдалими містами – Донецьк та Львів. Сприятливими також вважаються Житомирська, Хмельницька, Волинська, Чернігівська, Черкаська області, а також невеликі міста Могильов-Подольський та Дрогобич. Найвигідніше розвиватися, важають експерти, у центральних районах на містах-мільйонниках, де вищий економічний стан населення. Найбільша географія покриття серед ритейл-мереж у Fozzy Group, яка працює в 23 містах України, за нею мережа «Фуршет» - 20 областей, наступна «Квіза-Трейд» - 19 регіонів [2].

Таким чином, серед основних особливостей розвитку торгівельних мереж в Україні слід виділити наступні: роздрібний ринок характеризується швидким розвитком гіпермаркетів, супермаркетів, дискаунтерів тощо; нерівномірність розвитку – зокрема, східний регіон акумулює в собі більшу кількість торгових об'єктів мереж роздрібної торгівлі, ніж західний, що свідчить також про його більшу насиченість і менший потенціал розширення; у регіонах продовжують домінувати місцеві та регіональні лідери; супермаркети замінюють відкриті ринки, а магазини-дискаунтери – універсами радянського зразка; однією з основних особливостей формування вітчизняних торговельних мереж є активізація процесу географічного охоплення ринку найбільшими з них, перехід на міжрегіональний і національний рівні розвитку, збільшення розміру даних структур за рахунок зростання кількості магазинів у складі мережі.

Розширення мереж гіпермаркетів та дискаунтерів в Україні у подальшому сприятиме збільшенню роздрібного товарообігу, створенню нових робочих місць, залученню інвестицій, що позитивно вплине на економічний розвиток країни в цілому, а в майбутньому надасть вітчизняним компаніям можливість вийти на міжнародний ринок.

Література:

1. Рейтинг 25 крупнейших продовольственных розничных сетей Украины [Електронний ресурс]: Електроні текстові дані (1,15 Мб). - Режим доступу: < http:// akcyz.com.ua/ratings/34/print.html>. – Заголовок з екрану.

2. Рейтинг крупнейших торгових сетей Украины [Електронний ресурс]: - Режим доступу: < http://delo.ua/business/rejting-krupnejshih-torgovyh-s-128981/>. – Заголовок з екрану.