Асис. Прокопець Л.В., Куцоконь Ю.О.

Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича, Україна

Підвищення ефективності інвестиційної діяльності вітчизняних агропромислових підприємств

    

Проблема підвищення ефективності інвестиційної діяльності є особливо актуальною для економічних процесів в період кризи, і вимагає виконання глибокого аналізу процесів, що відбуваються.

Аграрний сектор є важливою стратегічною галуззю української національної економіки, яка забезпечує продовольчу безпеку та продовольчу незалежність нашої держави, дає значній частині сільського населення робочі місця. Він формує 16-17% валового внутрішнього продукту. Аграрний сектор забезпечує близько 60% фонду споживання населення, займає друге місце серед секторів економіки у товарній структурі експорту і залишається практично єдиною галуззю, яка багато років поспіль забезпечує позитивне зовнішньоторгівельне сальдо [2, c. 67]. Потреби в інвестиціях у сільське господарство України є значними, тому необхідне становлення в країні активно функціонуючого фінансового ринку, формування інтегрованої системи взаємозв'язків з міжнародними фінансовими потоками, підвищення рівня інвестиційної забезпеченості сільськогосподарських підприємств.

Доцільним кроком у даному напрямку є державна підтримка аграріїв, що реалізується через створення і застосування іпотечних механізмів та механізмів державної кредитної підтримки довгострокових інвестиційних проектів; підтримка інноваційного розвитку аграрної сфери на рівні держави та окремих регіонів; розробка і застосування науково обґрунтованих регіональних інвестиційних програм, що мають на меті підтримку розвитку великих сільськогосподарських підприємств, які у перспективі можуть стати основою для задоволення продовольчих потреб країни.

На ефективність інвестиційної діяльності, й особливо на формування і використання інвестиційних ресурсів, впливають умови ведення бізнесу, законодавче регулювання інвестиційних процесів, стан економіки та ринку, можливості й пріоритети інвесторів, привабливість потенційних об’єктів інвестування та інші чинники. Найбільший рівень прибутковості може забезпечити іноземному інвестору здійснення iнвестицiйних проектів з метою впровадження високопродуктивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та утримання худоби й птиці [1,  c. 55].

На сучасному етапі, простежується тенденція вкладення інвестиційних ресурсів, переважно, в основні фонди з метою забезпечення прибутків. Проте, для підвищення ефективності виробництва та використання залучених коштів, необхідно здійснювати інвестиції не лише в основний капітал,а й в усі стадії виробничого процесу.

На сьогоднішній день, загальний обсяг інвестицій в АПК України становить 60 млрд. гривень. Експерти прогнозують, що в період з 2010 по 2012 рр. цей показник становитиме 1 млрд. 870 млн. дол. Агропромисловий сектор економіки перетворюється на один із найпривабливіших для інвестування. Проте, велика кількість нереалізованих проектів та незначний обсяг залучених коштів свідчать про слабкість української фінансової системи та високі ризики [3, c. 51].

Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що в даних умовах для залучення іноземних інвестицій в аграрні підприємства та підвищення ефективності їх використання, необхідно: розробити комплекс заходів, спрямованих на поліпшення інвестиційного клімату та стабілізацію правового середовища; забезпечити гарантії і страхування інвестиційної діяльності; вдосконалити систему стимулювання та податкових пільг, а також застосовувати науково обґрунтовані регіональні інвестиційні програми.

 

Список літератури

1.  Вітков М.С. Розвиток інвестиційної політики в сільському господарстві України / М.С. Вітков // Економіка АПК. – 2010.    № 3. – С. 54-57.

2. Крючкова І.В. Вплив кризових явищ на інвестиційну діяльність в Україні / І.В. Крючкова // Фінанси України. –  2010. –  № 8. –  С. 66-71.

3.  Панасюк О. Б. Залучення інвестицій в аграрний сектор економіки / О. Б. Панасюк // Економіка АПК. 2010.  № 6.  С. 51-53.