Шмойлова Ю.Г.

Донецкий національний університет економіки и торгівлі

Імені М. Туган - Барановського

 

ОНОВЛЕННЯ ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ

 

Податок на прибуток зараз становить 25%. Що стосується нового податкового кодексу, то відбувається поетапне зниження: з 2011 року до 23%, з 2012 - до 21%, з 2013 - до 19% і з 2014 - до 16%

Зниження ставки податку на прибуток зменшить доходи бюджету, але приверне інвесторів, та буде спонукати частину бізнесу «світити» свій прибуток. Включення в прибуток витрат на послуги, зазначені спрощенцями, перекриє схему відходу від оподаткування зарплат (коли співробітників оформляли як СПД), однак вдарить і по реальному малому бізнесу, так як підприємствам буде невигідно замовляти у «єдиноподатників», наприклад, транспортні послуги або ремонт приміщень. Швидше за все, велика частина спрощенців у цих сегментах перейде на загальну систему оподаткування або припинить своє існування. Це може підняти ціни на послуги на даних ринках [1].

 

 

ПДВ зараз-20%. Вводиться автоматичне відшкодування ПДВ. З 1.01.2011 до 31.12.2013 ставка ПДВ буде 20%, а з 1.01.2014 - 17%.

Якщо автовідшкодування  ПДВ почне працювати, це зменшить обсяги «позичених» державою у підприємців грошей і може створити труднощі для Кабміну з фінансуванням витрат бюджету. Збільшить обсяг оборотних коштів бізнесу, перш за все експортерів, що дасть можливість витратити їх на модернізацію виробництва. Після зниження ПДВ на 3% товари теоретично можуть подешевшати на 1-1,5%. Прибутковий податок на даний момент 15% незалежно від доходів, але у зв'язку з новими умовами прибутковий податок становитиме 15% для осіб з щомісячним доходом до 10 мінімальних зарплат (зараз 9070 грн., з 1.12. - 9220 грн.) 17% для осіб з щомісячним доходом понад 10 мінімальних зарплат [2].

Доходи бюджету збільшаться незначно, тому що людей, які отримують таку легальну зарплату, в країні дуже небагато, а після підвищення ставки податку стане ще менше (будуть відводити зарплати в тінь). Але в майбутньому може дати ефект, а  саме  зростання рівня зарплат в країні,.

Що стосується доходів по депозитах, то на даний момент його немає, а в новому податковому кодексі він складає 5% доходу (з 2015 року). Єдиний податок зараз 20-200 грн. / міс. при річному обороті коштів до 500 тис. грн. У новому податковому кодексі в населених пунктах, де живуть до

150 тис. чол. - 20-200 грн. / міс. (суму скрізь встановлюють місцеві органи влади), від 150 тис. до 500 тис. чол. - 20-400 грн., більше 500 тис. чол. - 20-600 грн. Фізичні особи - підприємці, що займаються декількома видами діяльності, сплачують податок за більшою ставкою. Юридичні особи не можуть працювати за спрощеною системою оподаткування. «Спрощенці»з річним оборотом до 300 тис. грн. зможуть працювати без касових апаратів, з оборотом від 300 до 600 тис. грн. / рік тільки з касовим апаратом (його безкоштовно надасть держава). І тим, й іншим дозволено мати не більше 4-х працівників (у ресторанному господарстві - до 8 працівників). Скорочено перелік видів діяльності, за якими дозволено працювати на єдиному податку [2] .

Якщо податкова не буде «звірствувати» з перевірками і штрафами (їх, щоправда, обіцяють у найближчі півроку з спрощенців не стягувати, навіть якщо вони допустять порушення), частина бізнесу «від 300 до 600» почне працювати з касовими апаратами. Але в основному підприємці підуть з єдиного податку, оскільки його основним сенсом для багатьох було сховатися від касової звітності, щоб податківці не дошкуляли перевірками (при цьому реальні обороти могли бути і більше 500 тисяч на рік). З касовими апаратами цей сенс втрачається [3].

 

Список використаної літератури:

1. Перов А.В., Толкушкін А.В. Податки і оподаткування: Навчальний     посібник. - У.: Юрайт-М, 2010.

2. Пансков В.Г. Податки та оподаткування в У: Підручник для вузів. - М.: Міжнародний центр фінансово-економічного розвитку, 2010.

3. http://webinary.biz