Дядів Інна

Буковинська державна фінансова академія

ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖНАРОДНИХ ЛОГІСТИЧНИХ СИСТЕМ
         Логістика розпочала свій розвиток в кінці XX ст. - на початку XXI ст.

Розвиток логістики стимулює необхідність швидкого реагування виробників на кон'юнктуру ринку, породжує прагнення за короткий термін адаптуватися в нових умовах, у результаті чого створюється логістика підприємства. Але основні цілі логістики коригуються у зв'язку з розвитком інтеграційних процесів у світовому економічному просторі. Саме тому, ефективне функціонування логістичних систем міжнародного рівня є дуже актуальним питанням на сьогодні.

В сучасних умовах створюється простір для впровадження міжнародних логістичних систем, характерною ознакою яких є рух товарів через державні кордони. Такий рух може виникати в ситуаціях, коли:

- підприємство експортує частину виготовленого чи вирощеного продукту. Наприклад, устаткування для виробництва паперу експортується у Швецію, пшениця - в Росію, вугілля - в Японію.

- підприємство імпортує сировину, наприклад деревину з Канади, або готові вироби, наприклад мотоцикли, з Італії або Японії;

- часткове комплектування виробів здійснюється в одній країні, а відвантажуються вони в іншу, де здійснюється їхнє складування і подальша обробка. Наприклад, фірма штампує електронні компоненти в США, відвантажує їх у зону вільної торгівлі на Далекому Сході, де їх збирає дешева робоча сила, а зібрані таким чином компоненти повертаються в США, де стають частиною готової продукції;

- вироби комплектують за кордоном для розподілу в країні комплектування, в інших закордонних країнах і в країні, де розташована фірма. Деякі автомобілі, що продаються в США, збирають у Канаді.

Система логістики включає в себе матеріальні засоби, що забезпечують рух товарів по логістичному ланцюжку (склади, вантажно-розвантажувальні механізми, транспортні засоби), виробничі запаси та засоби управління усіма ланками ланцюжка [3].

Ефективність логістичного управління зводиться до автоматизації реальних та інформаційних процесів, з одного боку, і розвитку мотивації, самостійності та інноваційних здатностей людей, з іншого.

Причому функціональна ефективність має кількісну міру у вигляді корисного ефекту. Він може вимірятися кількістю випущеної продукції, обсягом наданих логістичних послуг і т.п.

З точки зору споживача, який є кінцевою ланкою логістичного ланцюга, ефективність логістичної системи визначається рівнем якості обслуговування його замовлення.

Особливість правового регулювання доставки товарів у міжнародній торгівлі полягає в тому, що питання вирішуються в міжнародних угодах і конвенціях, що містять уніфіковані норми, які однаково визначають умови транспортування та інші умови, що пов'язані з транспортуванням товарів.

Застосовують також базисні  умови постачань Інкотермс ( такі як: місце, в яке мають постачатися матеріальні цінності; термін постачання; спосіб поставки; розподіл ризику; страхування ризику) у міжнародних перевезеннях дає змогу уникати суперечностей між учасниками міжнародних каналів товароруху та регулювати процес встановлення цін на продукцію, що реалізується.

У загальному випадку, якщо говорити коротко про оцінку ефективності як порівнянні результатів і витрат на їхнє досягнення, то може бути дві категорії постановки завдання:

1)   досягти максимального результату (ефекту) при заданих витратах;

2) досягти мінімуму витрат при заданому результаті (ефекті).

Сутність економічної ефективності процесу виробництва матеріальних благ та їхнього розподілу виражає якість руху і використання обмежених ресурсів. Тоді загальний критерій економічної ефективності процесу виробництва матеріальних благ та їхнього розподілу можна сформулювати як максимізацію якості руху та використання обмежених ресурсів.

Прикладами створення ефективних логістичних систем у міжнародному масштабі можуть служити логістичні системи деяких відомих західних фірм, таких як: компанії : "Крафт, Інк.", корпорацій "ЗМ" і "Дженерал Моторс".

Якщо ж говорити про імпортні та експортні поставки, то можна побачити, що у січні-березні 2011 року експорт товарів до України склав 15,382 млрд. дол, імпорт - 18516 млн дол. У порівнянні з першим кварталом 2010 року експорт збільшився на 49,2%, імпорт - на 58,5%, повідомляє Держслужба статистики [2].

 Обсяги експорту до країн СНД становили 36% від загального обсягу експорту, Європи - 29,2%, Азії - 26,3%, Африки - 4,4%, Америки - 3,9%.  У свою чергу імпорт з країн СНД становив 49,7% від загального обсягу, Європи - 29%, Азії - 15%, Америки - 4,7%, Африки - 1,3%, Австралії і Океанії - 0,3% [2].

 Нагадаємо, що Україна в першому півріччі 2011 маркетингового року (вересень - серпень) збільшила експорт картоплі в 62 рази в порівнянні з аналогічним періодом 2009 / 2010 МР - до 7 тис. тонн.

У побудові міжнародних логістичних систем існують такі проблеми:

- регулювання і спрощення митних і технологічних процедур при переході матеріальних потоків через кордони;

- уніфікація стандартів, правил, тарифів, вимог до технологій і технічних засобів перевезення;

- при збереженні суверенітетів визнання державами пріоритетів міжнародних угод, завдяки яким реалізуються принципи логістики;

- акцентування на якісних показниках товарів при забезпеченні умов їхнього збереження, одержання високого економічного ефекту;

- значне інвестування в розвиток транспортної інфраструктури, що пов'язана з управлінням матеріальними й інформаційними потоками;

- застосування правил захисту загального ринку;

- лібералізація транзитних процедур при переході вантажів через кордони країн-учасниць ринку;

- узгодження спрямованості магістрального транспорту і продуктивності перевантажувального обладнання;

- розвиток логістичних послуг;

- застосування в міжнародному масштабі правил, норм і стандартів, обов'язкових для користувачів міжнародної логістичної системи [1].

Таким чином, систематизація ефективності функціонування глобальних логістичних систем дозволяє визначити, з одного боку, цінність логістики для результативної діяльності існуючих глобальних логістичних систем, а з іншого - сформувати критеріальні підходи до процесів логістизації національних економік, насамперед, трансформаційного типу, зокрема, економіки України.

 

Список використаних джерел:

1.      Капельян С.Н. Основы коммерческих и финансовых расчетов: Учеб. пособие для вузов. - Минск, 1999.

2.     http://economics.lb.ua

3.     Кальченко А. Г. Логістика: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2002. – 148 с.