Драбовський А. Г.

Львівська комерційна академія

МАКРОЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ

КООПЕРАТИВНИХ СИСТЕМ

У сучасній економічній літературі чітко виділилось чотири типові функціонально-рівневі інтерпретації кооперативних систем – вузька, широка, гіперширока та метагіперширока. Згідно метагіперширокої інтерпретації кооперативні системи – це форма господарської діяльності людей-власників у межах усього комплексу кооперативних галузей. Якщо покласти це трактування за основу наукового аналізу, то на його основі ми поступово увійдемо в сферу формування макроекономічної теорії кооперативних систем. За характером макроекономічний аналіз кооперативних систем є порівняльним, оскільки в ньому проводиться порівняння кооперативного та некооперативного секторів національної економіки.

Оскільки кооперативні системи займають проміжне становище між приватними та державними, то макроекономічний аналіз кооперативних систем доцільно здійснювати в розрізі некооперативні (приватні)кооперативні – державні системи”. Проміжними вони є, по-перше, з точки зору природи, а по-друге, з точки зору економічної ефективності. Аналізуючи кооперативні системи з таких позицій, слід зазначити, що за ефективністю – це системи з нормальною ефективністю, тоді як приватні і державні виступають відповідно як системи з наднормальною і донормальною економічною ефективністю.

Центральне місце в макроекономічному аналізі кооперативних систем займає проблема повного використання економічних ресурсів. З цих позицій усі кооперативні системи можна поділити на кілька типів. По-перше, це кооперативні системи з гіпернеповним використанням економічних ресурсів. Такі системи почали активно формуватися в період ринкової трансформації вітчизняної економіки і продовжують домінувати до сих пір. По-друге, це кооперативні системи з квазіповним використанням економічних ресурсів. Цей тип кооперативних систем  почне  формуватися  лише тоді,  коли  як   національна економіка загалом, так і її кооперативний сектор почнуть виходити з економічної кризи. По-третє, це кооперативні системи з повним використанням економічних ресурсів. Перехід від неповного до квазіповного і повного використання економічних ресурсів у кооперативних системах супроводжується відповідним збільшенням їх виробничих можливостей.

Для того, щоб виявити ступінь повноти використання економічних ресурсів, необхідно проводити аналіз цих систем через призму розвитку інфляційних процесів. У суто спеціальному аналізі будь-яких макроекономічних систем необхідно аналізувати інфляційні процеси з боку тих особливостей її формування, на основі яких і в межах яких ми виділяємо номінальну та реальну інфляцію. Якщо номінальну інфляцію доцільно мінімізувати, то реальну інфляцію, навпаки – стимулювати, оскільки вона є відображенням позитивних змін в економіці і не свідчить про "перегрів" економіки.

У кооперативних економічних системах радянського періоду реальної інфляції не було впродовж їх розвитку, що зумовлено низкою причин. Одна з основних криється в тому, що в адміністративну епоху система кооперації в усіх відношеннях лише "копіювала" інші некооперативні сектори економіки. В реальності кооперативні підприємства були низькоконцентрованими, а за умов низькоконцентрованого виробництва інвестиційна і, особливо, інноваційна діяльність розвинуті слабо, що суттєво перешкоджає якісному вдосконаленню благ і послуг, які виготовляються і реалізуються. Сучасні перехідні кооперативні системи "успадкували" значну частину недоліків радянської епохи і тому на сучасному етапі їх розвитку також ще немає об'єктивних передумов для розвитку процесів реальної інфляції. Ми вважаємо, що формування реальних інфляційних процесів у кооперативному секторі вітчизняної економіки стане можливим лише тоді, коли він сектор вийде на шлях стабільного економічного зростання.

Отже, макроекономічний аналіз кооперативних систем, який базується на метагіперширокому їх трактуванні та розглядає ці системи як певну економічну одиницю з максимально можливим ступенем агрегованості, своє основне завдання повинен вбачати, по-перше, в тому, щоб виявити ступінь повноти використання економічних ресурсів в цій системі і здійснити їх аналіз через призму розвитку інфляційних процесів; по-друге, щоб визначити обктивні масштаби кооперативної діяльності, ті її масштаби, які зумовлені і викликані обктивним ходом національного економічного розвитку.

Література

1.                Фишер С., Дорнбуш Р., Шмалензи Р. Экономика / Фишер С., Дорнбуш Р., Шмалензи Р. – М.: Дело ЛТД, 1995. – 864 с.

2.                Хейне П. Экономический образ мышления. – М.: Новости, 1991. – 704 с; Аналітична економія: Макроекономіка і мікроекономіка: Навчальний посібник; У 2 кн. / За ред. С. Панчишина, П. Островерха. – Кн. 1. Макроекономіка / Хейне П. – К.: Знання, 2006. – 437 с.

3.                Башнянин Г.І., Савіна В.В., Шевчук Є.С. Адміністративна модель цінової системи у споживчій кооперації: деякі основні особливості і економічні ефекти / Башнянин Г.І., Савіна В.В., Шевчук Є.С. // Матеріали конференції професорсько-викладацького складу і аспірантів академії. – Львів: ЛКА, 1995. – С. 185-187.

4.                Башнянин Г.І., Фуджак Й.Ф. Економічний гіперспад в Україні і його фактори / Башнянин Г.І., Фуджак Й.Ф. //Проблеми становлення маркетингу і зовнішньо-економічного комплексу в перехідних економіках. – Львів: ЛКА, 1995. – С. 41-44.

5.                Башнянин Г. І., Третяк Г. С. Ефективність дерегуляції економічних систем перехідного типу: методологічні проблеми метрологічного аналізу / Башнянин Г. І., Третяк Г. С. – Львів: ЛКА, 2008. – 502 с.

6.                Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. Ефективність капіталізації і лібералізації економічних систем в умовах ринкової транзиції: методологічні проблеми метрологічного аналізу / Башнянин Г. І., Турянський Ю. І. – Львів: ЛКА, 2008. – 480 с.

7.                Рехлецький Є. А. Кооперативний капітал в умовах переходу до ринку: дис. канд. екон.  наук / Рехлецький Є. А. – Львів: ЛНУ, 2002. – 184 с.

8.                Башнянин Г.И., Загорский В.С., Копич И.М. Развитие инфляционных процессов в условиях детенсивного функционирования национальной экономической системы / Башнянин Г.И., Загорский В.С., Копич И.М. //Становлення нової економічної системи в Україні. Ч. 5. – Львів: ЛТЕІ, 1995. – С. 196-220.

9.                Башнянин Г.І., Фуджак А.Ф. Розвиток гіперінфляційних процесів в макроекономічній системі України в умовах ринкового реформування вітчизняної економіки / Башнянин Г.І., Фуджак А.Ф. // Проблеми становлення маркетингу і зовнішньоекономічного комплексу в перехідних економіках. – Львів: ЛКА, 1995. – С. 32-36.

10.            Башнянин Г.І., Копич І.М. Розвиток номінальної і реальної інфляції в змішаних і перехідних економічних системах (проблеми загальної теорії і методології виміру) / Башнянин Г.І., Копич І.М. // Вісник Львівської комерційної академії. Т. 1. – Львів: ЛКА, 1997. – С. 55-71.

11.            Башнянин Г.І., Богиня Д. П., Копич І.М. Номінальна і реальна інфляція: проблеми природи, типологізації та метрологічного аналізу / Башнянин Г.І., Богиня Д. П., Копич І.М. //Фінанси України. – 1997. – № 10. – С. 19-31.