Кривенко Н.І.

Науковий керівник: Дядечко Л.П., к.е.н., професор

Донецький національний університет економіки

 і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

ОЗДОРОВЧО-РЕКРЕАЦІЙНИЙ ТУРИЗМ - НАЙПЕРСПЕКТИВНІШИЙ НАПРЯМ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ КРИМУ

 

На сучасному етапі глобалізації економіки туристична сфера займає позицію однієї з найперспективніших , високодохідних та динамічних у своєму розвитку. Туризм є однією з провідних галузей світової економіки, індустрією, на яку припадає приблизно 30 % світової торгівлі послугами та 10 % світового валового продукту. Невипадково вперше в історії України уряд проголосив туризм одним з пріоритетних напрямів розвитку національної економіки, який крім впливу на соціально-культурний розвиток суспільства забезпечує високий рівень рентабельності авансованого в нього капіталу. Розвиток туристичної індустрії в деяких регіонах є визначальним для підвищення ефективності економіки і добробуту населення. Таким регіоном є Крим як один з найбільших курортних регіонів на території колишнього СРСР, що приваблює мільйони відпочиваючих з країн СНД і далекого зарубіжжя.

На території Криму понад 11,5 тисяч пам’яток історії, культури та архітектури, що відносяться до різних історичних епох, цивілізацій, етносів і релігій. Найбільш унікальними з них визнано такі: комплекс печерних містечок і монастирів, генуезькі фортеці, святі місця різних конфесій та інші, що використовуються як туристичні об’єкти. Незважаючи на багаті ресурси, туристична галузь розвинута недостатньо, що пояснюється недосконалістю нормативної бази у сфері туризму [2].

Привертає увагу, що в Україні інвестиціям у туристичну індустрію приділяють мало уваги. Немає належних досліджень, поглибленого аналізу ефективності інвестування оздоровчо-рекреаційної індустрії і туризму в цілому.

Аби розвивати головний сегмент ринку туристичних послуг в АР Крим, яким є оздоровчо-рекреаційний комплекс, необхідно, як і для розвитку туризму в цілому, здійснити такі заходи:

·               виділяти більшу частку доходів від туризму до місцевих, районних та республіканського бюджетів;

·               створити імідж Криму як туристичного центру не тільки для українців, а й для закордонних туристів;

·               удосконалити використання рекреаційних ресурсів та туристичних можливостей півострова;

·               спростити систему проходження прикордонних та митних формальностей осіб та транспортних засобів, які прямують через державний кордон України з метою туризму.

Все це підвищить ефективність використання соціальних, економічних, оздоровчих, спортивних та інших функцій туризму, які за визначенням науковців, позитивно впливають на рівень життя мешканців Криму, створюючи додаткові робочі місця [1; с. 135-148].

Розвиток нових видів туризму в Криму призведе до формування відповідної індустрії туризму, яка являє собою сукупність виробничих, транспортних і торговельних підприємств, що виробляють і реалізують туристичні послуги та товари туристичного попиту. Тому необхідно створити сприятливий інвестиційний клімат як для іноземних інвесторів, так і для національних.

 

Список використаних джерел:

1.       Мальська   М. Л.  Основи   туристичного   бізнесу:    навч.   посібник  /   М.Л. Мальська. – К.: Центр навчальної літератури. – 2007. – 272 с.

2.       Рекреаційний потенціал Криму // Blackeyehotel. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.blackeyehotel.com/news_16.html.