“Экономические науки”/16.Макроэкономика

Салип Ю.О., Безгінов О.А.

Криворізький факультет Запорізького національного університету, Україна

Фіскальна політика в Україні

 

Бюджет відіграє важливу роль у житті кожної держави. Він є статтею доходів та витрат держави, яка подає вплив на благоустрій кожного.

 Як відомо, бюджет на всіх його рівнях відіграє велику роль у розвитку держави, просуванні науково-технічного прогресу (бюджетні фінансування дослідів та розробок), розвитку економіки (особливо не прибуткових, але соціально-значних галузей економіки).

 Повнота бюджету, як правило, прямо пропорційна благоустрою громадянина. Дійсно, бюджетний дефіцит, державний обов’язок спонукає державу посилити податковий тягар, збільшити оподаткування, зменшити фінансування усіх секторів економіки, скоротити статтю витрат на медицину, освіту та ін. З іншого боку достаток бюджетних коштів дозволяє збільшити фінансування як державного, так і приватного сектору економіки, збільшити трансфертні відрахування, а також відрахування у не бюджетні соціальні фонди.

 Також достаток бюджетних коштів дозволяє державі приймати активну участь в житті країни. Наявність бюджетних коштів дозволяє державі здійснювати державне регулювання економіки не тільки у наказувальній формі. Достатня кількість бюджетних коштів дозволяє державі задіяти економічні важелі державного регулювання.

 Таким чином, бюджет, його формування та статті витрат є важливим розділом економічної науки, який вимагає великої уваги зі сторони не тільки економістів та політиків, але й громадянина.

 Траєкторія руху економіки залежить від спрямування та волі своїх головних суб’єктів: держави, підприємств, громадянин. Кожний з цих суб’єктів має змогу впливати на економічну долю, хоч і у різних масштабах.

 Уряд проводить визначену лінію дій для реалізації вибраної соціально-економічної стратегії, яка виходить із цільових установок і враховує складену ситуацію та намічені тенденції. В цьому розумінні прийнято говорити, що держава здійснює, проводить обрану ним економічну політику.

 У багатому економічна політика держави ситуаційно обумовлена у тому сенсі, що вона безпосереднім чином диктується унаслідкованим минулим, складеними у країні економічними обставинами, раніше прийнятими рішеннями та обов’язками. У значній мірі політика визначена внутрішньою та світовою кон’юнктурою – станом господарства та ринку, рівнем економічної активності, тенденціями росту та спаду, попитом та пропозицією на товари та послуги.

 Економічна політика реалізується державою через закони, президентські накази, урядові постанови та інші нормативні акти, державні програми, рішення державних органів.  

 Конкретними інструментами проведення державної економічної політики виступають перед усім такі фіскальні важелі впливу, інструменти фіскальної політики, як податки, державні витрати, трансферти. За допомогою фіскальних інструментів держава має змогу змінювати величину та спрямованість грошових потоків у відповідності з цілями та наміченими для їх здійснення мірами.

 В залежності від району державного впливу на економічні процеси та способи здійснення державної економічної політики розрізнюють різні її види.

У країнах із трансформаційною економікою інструменти бюджетно-податкової політики є більш ефективними та дієвими в умовах кризи, на відміну від інструментів грошово-кредитної політики, які, як правило, активно використовуються в розвинутих економіках. Бюджетно-податкова політика України в умовах фінансово-економічної кризи була спрямована на вирішення локальних завдань, унаслідок чого так і не був задіяний її потенціал як ключового антикризового інструмента. При цьому через застосування в окремих випадках некоректних механізмів досягнення поставлених цілей вона продукувала негативні ефекти для макроекономічної стабільності та заклала ризики для швидкого відновлення економіки України в середньостроковій перспективі. У даному контексті оздоровлення бюджетно-податкової сфери стає одним із найважливіших заходів державної економічної політики.

 

Література:

 

1.     Базилевич В.Д., Базилевич К., Баластрик Л. Підручник./За ред. В. Д. Базилевича. – К.: Знання, 2007. – 703 с.

2.     Грошово-кредитна політика в Україні. /Ред. В. І. Міщенка. – К.: Знання, 2008.