Арцибашева Ю.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган – Барановського

 

Іноземні інвестиції в економіку України

      В умовах посилення глобалізацій них процесів у світовій економіці оздоровлення і структурне реформування економічних зв’язків, підйом виробництва і відновлення суспільства України потребує залучення до української економіки іноземного капіталу

       Обсяг іноземних інвестицій є одним  з показників, які характеризують ступінь інтегрованості країни в світову співдружність і залежіть від привабливості об’єкту інвестування. Потреба в реформуванні і перебудуванні економіки України постійно зростає внаслідок необхідності відновлення діючих виробничих фондів. В такий ситуації через нестачу в українській економіці власних коштів, набувають значення іноземні інвестиції як додаткове неінфляційне джерело фінансування [1].

       Метою дослідження є виявлення сучасного стану залучення іноземного капіталу в економіку України.

       Законодавство про інвестиційну діяльність та про іноземні інвестиції в Україні з’явилося ще в 1991 році після прийняття Акту проголошення незалежності України. Закон України «Про іноземні інвестиції» від 13 березня 1992 року став першим нормативним актом, який регламентував процес іноземного інвестування в Україні. Проте через рік цей закон було призупинено Декретом Кабінету Міністрів України [1]. 19 березня 1996 року було прийнято Закон України «Про режим іноземного інвестування», який визначав особливості режиму іноземного інвестування на території України, виходячи  з  цілей,  принципів  і  положень законодавства  України [2]. Цей закон діє і сьогодні з усіма змінами і доповненнями.

       Наслідки глобальної економічної кризи в Україні протягом останніх років, через негативні наслідки в економічній і політичній сферах взагалі, призвели до значного ускладнення процесу внутрішнього і зовнішнього інвестування.

       Розглянемо тенденції залучення іноземних інвестицій в економіку України в 2010 році. За даними Державного комітету статистики України, обсяг іноземних інвестицій на початок 2010 року склав 40053 млн. дол. США, що на 4436,6 млн. дол. США або на  12,5% більше порівняно з аналогічним періодом 2009 року.  Найбільші обсяги інвестування в українську економіку  на 1 квітня 2010 року були здійснені резидентами Кіпру (9105,1 млн. дол.), Німеччини (6644,4 млн. дол.), Нідерландів (3841 млн. дол.), Російської Федерації (2661 млн. дол. ), Австрії (2569,8 млн. дол.) [3].

       Динаміка притоку іноземних інвестицій є задовільною через стійкий ріст починаючи з початку 1996 року і до теперішнього часу (рис. 1) [3]

Рис. 1 Обсяг іноземних інвестицій залучених в економіку України

протягом 1996-2010 р., млн. дол. США [3] *

*наростаючим підсумком

       Як видно з рис. 1, зростання довгострокових вкладень в різні галузі економіки України відбувся починаючи з початку 2006 року, коли обсяг іноземних інвестицій збільшився на 87% порівняно з початком  2005 року. Найбільш привабливими для інвестування протягом досліджуваних років були фінансовий сектор, торгівля і операції з нерухомістю. Аналіз динаміки і тенденцій іноземного інвестування в Україні вказує на те, що український ринок інвестиційних ресурсів є стабільним, не дивлячись на економічну і політичну нестабільність країни на фоні нестабільного правового поля і недостатній розвинутості інвестиційної інфраструктури.

     Інвестиційний процес в Україні не дивлячись на стрімкий зріст обсягів іноземного капіталовкладення потребує проведення активної і науково-обумовленої інвестиційної політики, яка сприятиме створенню чіткої і стабільної нормативно-правової бази  господарчої діяльності як національних, так і іноземних інвесторів.

      Як показує досвід розвинутих країн, залучення іноземних інвестицій повинні сприяти розвитку економіки країни, оздоровленню платіжного балансу за рахунок поточних операцій, технологічному оздоровленню економіки і росту досягнень науково-технічного прогресу [1].

       Таким чином, для активного залучення іноземних інвестицій в Україну потрібно, перш за все, створити сприятливий інвестиційний клімат, який потребує надійних гарантій захисту капіталовкладень іноземного інвестора. Крім того необхідним чинником залучення іноземних інвестицій в економіку України є прозоре, зрозуміле і стабільне господарське, в особливості податкове, законодавство, яке в свою чергу, буде сприяти створенню сприятливого іміджу України в світі.

 

Література:

1.     Иностранные инвестиции в экономике Украины. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://otherreferats.allbest.ru/finance/00053277_0.html.

2.     Закон України «Про режим іноземного інвестування» від 19 березня 1996 року зі змінами і доповненнями. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgibin/laws/main.cgi?nreg=93/96%E2%F0&print=1.

3.     Офіціальний сайт Державного комітету статистики України.[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/.