5. Економіка

Челишева Т.В. Іванова К.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

АНАЛІЗ ДОХОДІВ МІСЦЕВОГО БЮДЖЕТУ ЯК ЗАСІБ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПЕРСПЕКТИВ РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ

Сьогодні місцеве самоврядування не виконує поставлених завдань повною мірою, спостерігається негативні тенденції до зменшення частки власних доходів у структурі доходів місцевих бюджетів і до надмірної централізації доходів у Державному бюджеті, збільшення кількості дотаційних бюджетів. Крім того, в теорії та практиці відсутній оптимальний механізм формування власної дохідної бази місцевих бюджетів, який базується на засадах податкової  автономії, якісного прогнозування доходів місцевих бюджетів, підвищення зацікавленості місцевих органів влади у нарощуванні власної дохідної бази [1].

Питання удосконалення процесу формування доходів місцевих бюджетів та пошук резервів їх збільшення є надзвичайно актуальним в умовах розширення повноважень, якими наділяються органи місцевого самоврядування. Тому розширення та оптимізація джерел наповнення місцевих бюджетів є актуальним завданням, вирішення якого сприятиме підвищенню рівня фінансової незалежності органів місцевого самоврядування і якісному виконанню покладених на них завдань та функцій [1]. Вирішення окреслених питань можливо за посередництвом аналізу існуючої ситуації щодо формування місцевих бюджетів, що визначило актуальність дослідження.

Мета дослідження полягає в тому, що на підставі аналізу доходної частини місцевого бюджету міста Рубіжного запропонувати напрями зміцнення фінансової основи територіальних громад.

Питанню фінансування бюджетів, у тому числі й місцевих, присвячено низку наукових праць таких авторів: Т.О. Бондалетової [1], П.М. Боровика [2], І. Козака [3], Т.В. Міхієєнко [4], А.М. Науменко [5], В.Пинзеника [6], М.М.Черновської [7].

У Європейській хартії про місцеве самоврядування проголошено, що органи місцевого самоврядування мають володіти необхідним обсягом власних джерел для виконання покладених повноважень [1]. В Україні до таких власних джерел, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування можна віднести податок з доходів фізичних осіб у частинах, що визначені ст. 65 Бюджетного кодексу, державне мито в частині, що належить відповідним бюджетам, плата за ліцензії на провадження підприємницької діяльності, за державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, торговий патент, адміністративні шрафи та єдиний податок. До місцевих податків та зборів відносяться податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок, збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності, за місця для паркування транспортних засобів, туристичний (їх питома вага складає у 2009 р. 37,4%, у 2010 – 35%). Аналіз вагомості трансфертів із державного бюджету свідчить про зростання цієї величини: якщо у 2009 р. цей показник становив 59%, то у 2010  р. –  вже 60,2%.

Аналіз доходів місцевих бюджетів дозволить зробити висновок про зміни у розвитку території. Наприклад, зміна податкових надходжень, при стабільності ставок оподаткування, свідчить про зміну доходів населення та підприємств. До основних методів аналізу, що треба використовувати під час дослідження доходів місцевих бюджетів [3], можна віднести метод елементарної математики, порівняння за допомогою абсолютних, відносних величин, групування з оформленням таблиць, аналіз структури доходів.

Аспекти виконання місцевих бюджетів у частині доходів проаналізовано на прикладі бюджету міста Рубіжного. (табл. 1).

Таблиця 1

Результати аналізу доходів бюджету м. Рубіжного

Джерела доходів

2009 р., тис. грн.

2010 р., тис. грн.

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп зміни, %

Структура, %

     2009р.

2010р.

Податкові надходження

41801,9

50965,3

+9163,4

122

37,4

34,9

Неподаткові надходження

3038,178

3553,9059

+515,728

117

2,7

2,4

Офіційні трансферти

66058,85

87908,976

+21850,127

133

59

60,2

Інші надходження

954,341

3651,2

+2696,859

383

0,85

2,5

Разом доходів

111853,27

146079,382

+34226,114

130,6

100

100

 

Слід зазначити, що незважаючи на фінансово-економічну кризу, що спричинила скорочення основних видів доходів місцевих бюджетів в Україні, у м.Рубіжному абсолютний приріст доходів склав 34226,114 тис.грн. При цьому, основну частку доходів складають у 2009 р. офіційні трансферти та податкові надходження – 59% та 37,4% відповідно. У 2010 аналогічна ситуація – офіційні трансферти складають 60,2%, податкові надходження – 34,7%.

Незважаючи на те, що виявлено збільшення доходів, місцеві органи влади не володіють достатніми власними фінансовими ресурсами, необхідними для виконання своїх функцій, що зумовлено наступними причинами: домінуюча роль трансфертів у структурі надходжень бюджетів та низька частка закріплених за місцевими територіями податкових платежів, невелика частка неподаткових та інших надходжень.

З метою збільшення доходної частини місцевих бюджетів на підставі вивчення літератури [1, 2, 4, 5, 6] і за результатами аналізу пропонуємо зміцнення фінансової основи територіальних громад за посередництвом таких заходів:

·                        внесення змін до чинного податкового законодавства шляхом запровадження і спрямування до скарбниці місцевого бюджету податку на майно, збору за здійснення підприємницької діяльності у сфері грального бізнесу, інших місцевих податків і зборів;

·                        переглянути склад загальнодержавних та місцевих податків і зборів, наприклад, податок на доходи фізичних осіб не є місцевим, але закріплений за місцевими бюджетами;

·                        переглянути граничні розміри ставок деяких податків і зійснювити перерозподіл частки ПДВ до місцевих бюджетів з метою підвищення їх фінансової стійкості;

·                        розширити повноваження органів місцевої влади з метою отримання можливості акумулювати доходи для фінансування необхідних видатків.

Крім того, під час формування доходної частини місцевих бюджетів необхідно дотримуватися основних принципів. Одним із принципів є принцип демократичності, суть якого полягає в тому, що органи місцевого самоврядування повинні бути реально незалежними при плануванні, формуванні, затвердженні, аналізі та здійсненні прогнозу обсягів доходів місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, що, відповідно, стимулюватиме їх до пошуку найбільш оптимальних джерел формування доходів місцевих бюджетів. Щодо принципу директивності, то право на визначення складу податкових і неподаткових надходжень, їх ставок, обсягів надходжень міжбюджетних трансфертів володіє держава. Це повинно відбуватись на засадах справедливості, неупередженості, об’єктивності, врахування інтересів і рівня соціально-економічного розвитку адміністративно-територіальних одиниць. Принцип поділу доходів полягає в наступному: доходи поділяються на податкові, неподаткові та міжбюджетні трансферти.

За результатами аналізу доходів бюджету міста Рубіжного, можна зробити висновок, що власні надходження займають меншу частку, ніж трансферти, які складають 59% та 60% відповідно у 2009 та 2010 роках, на відміну від основної частки доходів – податкових надходжень 37% та 35% відповідно. Отже до основних шляхів доходної бази місцевих бюджетів віднесено: зміни у законодавстві, перегляд структурної складової надходжень до бюджетів, перегляд граничні розміри ставок деяких податків, розширити повноваження органів місцевої влади. Систематизований перелік принципів наповнення місцевих бюджетів є комплексом взаємоузгоджених і практичних заходів, що сприятимуть ефективному наповненню і розширенню власної дохідної бази органів місцевого самоврядування з метою досягнення відповідності законодавчо визначених повноважень джерелам їх фінансування.

 

Література:

1. Бондалетова Т. О. Проблеми мобілізації доходів місцевих бюджетів та шляхи їх вирішення / Т.О. Бондалетова,  Н.О. Войтко. [Електронний ресурс]. – Режим доступу до матеріалу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Nvuu/ Ekon/2010_31/statti/4_6.htm

2. Боровик П. М. Недоліки механізму формування доходів та фінансування витрат муніципальних бюджетів / П.М. Боровик, С.А. Чекалюк. [Електронний ресурс]. – Режим доступу до матеріалу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/eui/2010_2/10bpmvmb.pdf

3. Козак І. Методи аналізу місцевих бюджетів / [Електронний ресурс]. – Режим доступу до матеріалу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Edu/ 2008_14_15/fail/Kozak.pdf

4. Міхієєнко Т.В. Формування доходів місцевих бюджетів: теоретичні аспекти / Т.В. Міхієєнко // Актуальні проблеми економіки. – 2006. - №12.

5. Науменко А.М. Напрями підвищення дохідності місцевих бюджетів / А.М. Науменко [Електронний ресурс]. – Режим доступу до матеріалу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Dtr_ep/2009_6/files/ekon_06_09_26_Naumenko.pdf

6. Пинзеник В. Регіональна політика в умовах конституційної реформи / В. Пинзеник // Економіст. – 2005. – №4. – С. 31-33.

7. Черновська М. М. Принципи формування доходів місцевих бюджетів / Черновська М. М. // Інноваційна економіка . [Електронний ресурс]. – Режим доступу до матеріалу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/ Soc_Gum/inek/2010_2/227.pdf

e-mail: ivkate92@yandex.ru