Барковська А. Ю.

Харківський національний економічний університет, Україна

УДОСКОНАЛЕННЯ СТРУКТУРИ ПОРТФЕЛЮ ФІНАНСОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Вдосконалення існуючої структури фінансового портфелю підприємства для забезпечення бажаного рівня доходів є одним із найважливіших завдань при організації фінансового інвестування на підприємстві. Оптимальна структура активів є таким співвідношенням ризикових та безризикових активів, за якого забезпечується найефективніше співвідношення між рівнем доходності та фінансового ризику підприємства, тобто максимізується його ринкова прибутковість. Пошук такого співвідношення – проблема, що розв’язується портфельною теорією.

Портфельна теорія – це теорія оптимізації інвестиційного портфелю за рівнем його доходності та ризику, заснована на статистичних та математичних методах [1].

Більшість дослідників даної теорії не враховували специфіки формування оптимальної структури портфелю акцій у реаліях української економіки, в умовах якої виникають ризики банкрутства навіть найбільш стабільних фінансових інститутів.

Доцільно було запропонувати аналітичні інструменти для формування раціональної структури фінансових активів, що забезпечують отримання максимального прибутку при мінімальному рівні ризику інвестування за умов нестабільного розвитку фінансового ринку.

Найбільш доходними, але й найбільш ризикованими, є вкладення у цінні папери, а саме для України це – інвестиції у акції підприємств. Аналітики фондового ринку для прийняття обґрунтованого рішення вивчають звітність компанії, порівнюючи її показники з фінансовими показниками її конкурентів. В Україні єдиним досяжним джерелом інформації є фінансова звітність емітентів, оприлюднена на загальнодоступних інформаційних сайтах баз даних [2].

В умовах нестабільного економічного становища найбільшої уваги потребують показники фінансової стійкості та незалежності підприємства, його здатність розрахуватися за своїми зобов'язаннями.

З усієї кількості аналітичних коефіцієнтів найбільш повно характеризують інвестиційну привабливість цінних паперів коефіцієнти фінансової незалежності, ліквідності, рентабельності.

Коефіцієнт фінансової незалежності характеризує залежність фірми від зовнішніх позик, чим нижче значення коефіцієнта, тим більше позик у компанії, тим вище ризик неплатоспроможності. 

Коефіцієнт термінової ліквідності показує, яка частина термінової, поточної заборгованості підприємства може бути погашена за рахунок найбільш ліквідних активів: готівкових коштів та очікувань надходження коштів від дебіторів. Тобто наскільки швидко підприємство може розрахуватися за своїми зобов'язаннями у разі потреби.

Коефіцієнт рентабельності власного капіталу дозволяє визначити ефективність використання капіталу, інвестованого власниками підприємства та характеризує ефективність роботи менеджерів компанії-емітента, тобто чи є сенс інвестувати у цінні папери даного підприємства взагалі.

Коефіцієнт рентабельності інвестицій при порівнянні з коефіцієнтом рентабельності власного капіталу показує вплив позикового капіталу на суму отриманого компанією прибутку [1].

Підприємство, на базі якого проводиться удосконалення структури портфелю фінансових інвестицій, у своєму портфелі містить цінні папери 27 організацій, а саме акції акціонерних товариств, а також облігації товариств з обмеженною відповідальністю. Найбільшу частку у структурі портфелю досліджуванного підприємства займають цінні папери ВАТ «НВО «Спецсталь», ОАО «Нефтегазтехника», ВАТ «Машинобудівний завод», ВАТ «Рівноенергопром», ВАТ «Промтітан», ВАТ «Східні енергопостачальні мережі», ВАТ "Нахімовське РБУ", ВАТ Чугуївский молочный завод, ВАТ «ВО «Нафтохімія», ВАТ «Трест Житлобуд-1».

Для визначення найпривабливіших підприємств для інвестування коштів доцільно запропонувати метод таксономічного аналізу. За допомогою таксономічного аналізу можна «згорнути» розраховані фінансові показники, та побудувати узагальнюючу оцінку інвестиційної привабливості підприємства. Коефіцієнт таксономії може коливатись від 0 до 1, при чому чим ближче коефіцієнт таксономії до 1, тим привабливіше підприємство і усі фінансові показники близькі до еталонних значень, а якщо коефіцієнт таксономії ближче до 0, тим інвестиційна привабливість підприємства нижча. Таксономічний аналіз проводився окремо для 2007, 2008 та 2009 років. У результаті в 2007 році найвигідніше було вкладати кошти у ВАТ «НВО «Спецсталь», ОАО «Нефтегазтехника», ВАТ «Машинобудівний завод», ВАТ «Рівноенергопром». У 2008 році найпривабливішими акціонерними товариствами за аналізом фінансових показників виявились ОАО «Нефтегазтехника», ВАТ «Рівноенергопром», ВАТ «НВО «Спецсталь», ВАТ «Промтітан». А у 2009 році - ВАТ «Машинобудівний завод», ВАТ «Рівноенергопром», ОАО «Нефтегазтехника», ВАТ «Промтітан».

Проте коефіцієнти таксономії протягом усіх трьох років не перевищували значення 0,53. Це свідчить про те, що фінансові показники усіх підприємств знаходяться на незадовільному рівні.

Отже використання таксономічного аналізу забезпечує підприємству зведення різних показників, які характеризують фінансовий стан підприємства, до узагальненої оцінки, що допомагає визначити інвестиційну привабливість підприємства.

Література:

1.                 Козаченко В. Г. Управління інвестиціями на підприємстві / В. Г. Козаченко, О. М. Антіпов, О. М. Ляшенко, Г. І. Дібніс. – К.: Лібра, 2010. – 368 с.

2.                 Система розкриття інформації на фондовому ринку України [Електронний ресурс] / Державна установа "Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України. – Режим доступу: http://smida.gov.ua.