Антонюк Б.В.

Буковинська державна фінансова  академія, Україна

 

РОЛЬ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В ПІДВИЩЕННІ ТУРИСТИЧНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ МІСЦЕВОСТІ

 

Резюме

В даній статі проаналізовано роль місцевого самоврядування в підвищенні туристичної привабливості на прикладі міста Кам'янця-Подільського.

 

Туризм відіграє істотну роль у стимулюванні господарського розвитку і приносить суттєву вигоду регіонам. Розвиток туризму є одним з пріоритетних напрямів підвищення ефективності функціонування тих чи інших територіальних утворень. Важко переоцінити роль туристичної діяльності у реалізації сучасної європейської парадигми соціально-економічного розвитку, кінцевою метою якої є поліпшення умов життєдіяльності людини, задоволення її матеріальних та духовних потреб.[3, с.104].

Аналіз стану вітчизняного туристичного ринку свідчить про те, що розвиток туризму в Україні перебуває лише на початковій стадії. Збільшення потоків внутрішнього та в'їзного туризму нині уповільнюється через низку негативних факторів, до яких належать: недостатній розвиток туристичної інфраструктури; не розробленість нормативно-правової бази; економічна та політична нестабільність у країні; обмеженість асортименту запропонованих послуг; відсутність комплексного бачення країни як перспективної туристичної дестинації; недосконалість реклами українських туристичних центрів за кордоном та ін.[2, с.35].

Проблеми розвитку туризму вже кілька десятиліть перебувають у центрі уваги науковців. Найбільший інтерес у цьому зв'язку становлять праці Л.Г. Агафонової, В.І.Азара, В.Д. Безносюка, М.Б. Біржакова, М.І. Волошина, І.В. Зоріна, В.К. Євдокименка, В.А. Квартальнова, В.Ф. Кифяка, О.Д. Короля, М.П. Крачила, О.О.Любіцевої, В.І. Мацола, Г.А. Папіряна, В.С. Сеніна, Т.Г. Сокол, В.К. Федорченка, А.Д. Чудновського, І.М. Школи, Л.М. Бухаріна, М.Г. Бойко та ін.

 Зазначені проблеми неможливо вирішити без підтримки держави. Тому на даному етапі до першочергових завдань державних органів управління в галузі туризму можна віднести створення ефективних умов для роботи туристичних підприємств, установ та організацій, що, у свою чергу, потребує: розробки й впровадження прогресивних методів і стандартів туристичного обслуговування; розвитку малого та середнього підприємництва в сфері туризму; підвищення ефективності використання рекреаційних ресурсів та об'єктів культурної спадщини; зміцнення матеріально-технічної бази туризму; розвитку туристичної інфраструктури;вдосконалення інформаційного та рекламного забезпечення туризму; провадження ефективної інноваційної діяльності; поліпшення кадрового забезпечення в сфері туризму; розширення міжнародної співпраці в туристичній галузі; підвищення іміджу держави на міжнародному рівні.

 Усе це має сприяти створенню конкурентоспроможного національного туристичного продукту, здатного максимально задовольнити туристичні потреби вітчизняних та іноземних туристів і забезпечити на цій основі комплексний розвиток регіонів України за умови збереження екологічної рівноваги та культурної спадщини.

Щодо ролі місцевого самоврядування в підвищенні туристичної привабливості місцевості то вона відіграє велике значення -  це можна розглянути на прикладі міста Кам'янця-Подільського.

Спираючись  на постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 1997 р. №94 можна побачити як саме органи державної влади та органи місцевого самоврядування відіграють роль у підвищені туристичної привабливості місцевості. Так , як за даною постановою було виділено: Державним комітетом по туризму 35 тис. грн., Державним комітетом у справах містобудування і архітектури 295 тис. грн. , Хмельницькою обласною державною адміністрацією 140 тис. грн. [1, с.1].

Органами місцевого самоврядування В м. Кам'янці-Подільському було створено стратегічний план розвитку туризму в якому зазначалося:

-             Стратегічна ціль А. 1. Системне покращення і розвиток туристичної та соціально-побутової інфраструктур. В даній стратегії зазначалося: створення індустрії розваг, розвиток і систематизація масових заходів, створення системи контролю за наданням туристичних послуг, вдосконалення системи підготовки кадрів.

-             Стратегія А.2. Створення системи збереження і відновлення історико-архітектурного середовища: забезпечити належний санітарний та екологічний стан Старого міста і каньону, вирішити питання "самобудів" та "маскування " непривабливих об'єктів у Старому місті

-             Стратегія А.3. Створення системи поширення інформації про місто: налагодження внутрішньої системи промоції міста, налагодження зовнішньої промоції міста, створення системи політичної та регуляторної підтримки туризму.[4, с.3].

В Україні необхідно гармонізувати національне законодавство з європейським, визначитися з понятійними категоріями у сфері туризму, зорієнтувати власників готельних та туристичних підприємств на суворе дотримання міжнародних стандартів, зокрема, проводити подальшу сертифікацію послуг вітчизняних туристичних підприємств та організацій відповідно до міжнародних стандартів ISO або окремих їх положень.

 

 

 

 

 

 

Література:

 

1.                     Кабінет міністрів України/ Постанова від 30 січня 1997 р. № 94 Київ

2.                     Туристична привабливість України. : закономірності формування та орієнтири  розвитку/М.Г. Бойко//Інвестиційна практика та досвіт- 2009.-№16. С.34-39.

3.                     Розробка стратегій розвитку сфери туризму в Україні/ Л.М. Бухаріна // Економіка та держава. – 2009. - №1. – С.103-105

4.                     План розвитку туризму м.Кам'янця-Подільського