Економічні науки / 7. Облік і аудит

 

Дубровний  А.

Криворізький економічний інститут, Україна

Інформаційні ресурси про витрати підприємства у процесі прийняття управлінських рішень

 

Інформаційні ресурси про витрати та собівартість продукції підприємства формуються за плановими показниками та фактичними даними щодо здійснених господарських операцій, відображених у фінансовому, управлінському та статистичному обліку [1, с.113-114].

Інформаційна система mySAP ERP дозволяє виконувати аналітичні процедури як співставлення планових та фактичних даних за різні періоди на таких рівнях: рівень окремих місць виникнення затрат (МВЗ); рівень групи МВЗ, що відповідає цеху; рівень балансових одиниць (підприємств).

Місце виникнення затрат відповідає дільниці (для основних дільниць структурних підрозділів) або декільком дільницям (для допоміжних цехів) і тільки в окремих випадках декілька МВЗ відповідають одній дільниці, що викликане специфікою калькулювання витрат. Аналіз витрат по окремих МВЗ надає найбільш повну інформацію для аналізу затрат всього структурного підрозділу в цілому. МВЗ як об’єкт системи mySAP ERP в плані аналітичної роботи характеризується наступними значеннями: загальними затратами (як плановими, так і фактичними); затратами по окремих заходах.

Проведення аналізу названих показників є обов’язком економіста структурного підрозділу. Користувачами даної інформації також є відповідальний за МВЗ та начальник структурного підрозділу; за необхідністю інформація надається до планово-економічного відділу комбінату.

Другим етапом аналізу є розгляд затрат на рівні груп МВЗ, які відповідають цехам. Дані групи МВЗ в плані аналітичної роботи характеризуються практично тим же набором даних, що і окреме МВЗ.

Відмінністю даного рівня від рівня окремих МВЗ є те, що для групи МВЗ, яка відповідає цеху, має місце поняття «відносного плану», визначеного на виконаний обсяг робіт.

Проведення аналізу названих показників є обов’язком економіста структурного підрозділу. Користувачами даної інформації також є відповідальний за МВЗ та начальник структурного підрозділу; за необхідністю інформація надається до планово-економічного відділу комбінату.

Порівняння фактичних затрат на виробництво продукції, робіт, послуг реалізується не тільки шляхом співставлення абсолютного плану з фактом, але й відносного плану з фактом. Факторами виступають питомі норми витрачання ресурсів, ціни ресурсів та інші фактори.

При порівнянні фактичних затрат на виробництво з аналогічними показниками минулого періоду використовують чотирьох-факторну модель, де до вказаних факторів додається ще й обсяг виробництва.

Третім етапом аналізу є розгляд затрат на рівні балансової одиниці. В межах такого аналізу розглядають наступні показники: аналіз обсягів виробництва готової продукції; аналіз обсягів реалізації; поелементний аналіз собівартості готової продукції; аналіз собівартості виробництва по основних переділах; аналіз собівартості виробництва концентрату із різних руд та шламів; аналіз повної собівартості реалізованої готової продукції; аналіз рентабельності реалізованої готової продукції; аналіз витрат на виконання різних груп замовлень; аналіз витрат на інвестиційні заходи; аналіз кошторису ЗВВ; аналіз кошторису адміністративних витрат, витрат на збут та інших витрат.

Проведення аналізу названих показників є обов’язком уповноважених співробітників планово-економічного відділу комбінату. Користувачами даної інформації також є співробітники управління комбінату згідно повноважень.

Перелік операцій в системі mySAP ERP та ступінь доступу до них згідно функціонального доступу СО наведені у таблиці.

 

Таблиця

Операції в системі mySAP ERP  та ступінь доступу до них

(пр – доступ на перегляд, пд – повний доступ )

Операції в системі

Економіст  по плануванню структурного підрозділу

Економіст по постачанню структурного підрозділу

Уповноважений працівник планово-економічного відділу

Уповноважений працівник центру управління затратами

Бухгалтер структурного підрозділу

Уповноважений працівник виробничої бухгалтерії

Ведення основних даних МВЗ

пр

 

пд

 

пр

 

Створення віртуальних груп МВЗ

пд

 

пд

 

пд

Пд.

Стандартна ієрархія МВЗ

пр

Пр.

пд

Пр.

пр

Пр.

Ведення основних даних первинних та вторинних  затрат

пр

 

пд

 

пр

Пр.

Ведення основних даних видів робіт

пд

 

пр

 

пр

Пр.

Ведення основних даних статистичних показників

пр

 

пд

 

пр

Пр.

Визначення груп замовлень

пд

 

пд

 

пд

Пд.

Планування по МВЗ, замовленням

пд

 

пд

Пр.

пр

Пр.

Планування значень статистичних показників

пд

 

пд

 

пр

Пр.

Планування калькуляцій на виготовлення ТМЦ, надання послуг

пд

 

пд

 

пр

Пр.

Планування тарифів видів робіт

пд

 

пд

 

пр

Пр.

Плановий розподіл затрат

пд

 

пд

 

пр

Пр.

Фактичний розподіл затрат

пр

 

пр

 

пд

Пд.

Створення форматів планування

 

 

пд

 

 

 

Планування в обліку результатів

 

 

пд

Пр.

 

 

Перенос фактичних затрат

пр

 

пр

 

пд

Пд.

Розрахунок фактичних робіт

пр

 

пр

 

пд

Пр.

Розрахунок внутрішніх замовлень

пр

 

пр

 

пд

Пд.

Визначення незавершеного виробництва

пр

 

пр

 

пд

Пр.

Розрахунок відхилень, робота з регістром матеріалів і фактичною калькуляцією

 

 

 

 

пд

Пд.

Формування відомості розподілу затрат

пр

 

пр

 

пд

Пд.

 

 

Отже, концепція ERP стала дуже популярною у виробничому секторі, оскільки планування ресурсів надало можливості скоротити час випуску продукції, знизити рівень товарно-виробничих запасів [2, с.36]. ERP - системи забезпечують ефективне виконання функцій обліку, контролю і аналізу, причому не тільки для однорідних та локально розміщених виробництв, а й для багатопрофільних підприємств і корпорацій, що мають філії та підрозділи в різних містах і країнах.

Література:

1.Цал-Цалко Ю.С. Витрати підприємства: Навч. посібник. – Київ: ЦУЛ, 2002. – 656 с.

2. Мачуга Р. Організаційні умови проектування інформаційної системи бухгалтерського обліку на підприємстві // Бухгалтерський облік і аудит . – 2007. - №12. – с. 35  –41.