Вороновський І.А., Кузічкіна Н. І.

Харківський торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету

ОБЛІК, АНАЛІЗ ТА АУДИТ СТАТУТНОГО ТА ДОДАТКОВОГО КАПІТАЛУ

 

В даній роботі досліджена сутність статутного та додаткового капіталу як економічної категорії, її еволюція та значення на сучасному етапі розвитку ринкових відносин; проведено дослідження різних підходів до обліку і аудиту статутного капіталу з позиції їх відповідності сучасним інформаційним потребам та розроблено пропозиції по їх удосконаленню.

Актуальність теми,  визначається процесами стабілізації економіки, що розвернулися в Україні, формуванням фінансового ринку і зростанням кредитних ресурсів.

В рамках роботи поставлені і вирішені наступні завдання:

вивчити економіко-правову характеристику статутного капіталу підприємства;

дати загальну техніко-економічну характеристику ТОВ;

розглянути завдання обліку і аудиту статутного та додаткового капіталу підприємства;

охарактеризувати вживані методи бухгалтерського обліку статутного капіталу на досліджуваному підприємстві;

вивчити і розкрити методику аудиторської перевірки обліку статутного капіталу в ТОВ.

Об'єктом дослідження є обліковий процес формування і використання статутного і додаткового капіталу на підприємстві ТОВ.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних і практичних питань, пов'язаних з обліком статутного та додаткового капіталу на підприємстві.

Одержані результати можуть бути використані для розробки рекомендацій щодо удосконалення обліку та аудиту на підприємствах України.

Недостатнє опрацювання проблемних питань методики бухгалтерського обліку і внутрішньогосподарського контролю операцій з формування та зменшення статутного капіталу у зв’язку з невідповідністю чистим активам і виходом учасника з ТОВ з урахуванням напрацювань вітчизняних і зарубіжних вчених визначили актуальність теми та основні напрями дослідження.

Метою роботи є обґрунтування теоретичних та методичних основ формування, руху статутного та додаткового капіталу, розробка основних напрямків удосконалення обліку та аудиту статутного капіталу відповідно до вимог національних та міжнародних стандартів.

Для досягнення мети в роботі поставлено та вирішено наступні завдання:

– уточнити економіко-правову сутність статутного капіталу та його місце в загальній класифікації капіталу з метою теоретичного обґрунтування підходів до раціональної організації обліку і здійснення внутрішньогосподарського контролю в товариствах з обмеженою відповідальністю;

– розробити елементи облікової політики в частині визнання та відображення операцій зі статутним капіталом для удосконалення організації його обліку;

– удосконалити методику внутрішньогосподарського контролю операцій зі статутним капіталом для забезпечення законності розрахунків з учасниками і уникнення ліквідації ТОВ;

Відповідно до цієї мети в ході дослідження вирішувалися такі завдання:

– визначити економічну сутність статутного капіталу через узагальнення політ-економічного, управлінського та фінансового аспектів;

– вивчити механізм управління статутним та додатковим капіталом на підприємстві.

 

 

Література:

1.     Ганін В.І., Гурова К.Д., ­­­- Організація і методика економічного аналізу: Навчальний  посібник для студентів вищих навчальних закладів. – Х.: ХТЕІ . 2007 – 296 с.

2.     Приходько Н.І. – Фінансовий аналіз: Навчальний посібник – К.: Центр учбової літератури., 2010 – 224 с.

3.     Сук Л.К., Сук П.Л. Бух. Обл.: Навчальний посібник – К.: Знання, 2005. – 471с.

4.     Лень В.С., Гливенко В.В., Бухгалтерський облік в Україні: основи та практика, К.:ЦУЛ 2008 - 608с.

5.     Тарасенко Н.В. Економічний аналіз.  Навчальний посібник – 3-тє видання, перероблене – Львів: «Новий світ - 2000», 2004 – 344 с.