Экономические науки/8.Математические методы в экономике

 

Порожняк Т.М., Лижник Ю.Б.

Запорізький національний університет, Україна

Економіко-математичне моделювання факторів впливу на фінансову стійкість підприємства

 

Вибір оптимальних напрямків підвищення фінансової стійкості в сучасних умовах господарювання є дуже актуально для підприємств, тому що  умовою життєздатності підприємства й основою його розвитку в конкурентному ринку є стабільність (стійкість). На неї впливають різні причини – як внутрішні, так і зовнішні : виробництво дешевої продукції та надання послуг, які мають попит, міцне становище підприємства на ринку, високий рівень матеріально – технічного забезпечення виробництва і застосування передових технологій, налагодженість економічних зв’язків із партнерами, ритмічність кругообігу засобів, ефективність господарських і фінансових операцій, незначний ступінь ризику в процесі здійснення виробничої і фінансової діяльності тощо. Таке розмаїття причин, що впливають на діяльність ринкового підприємства, зумовлює різні аспекти його стійкості, зокрема загальний, ціновий, фінансовий, а залежно від факторів, що впливають на неї, - внутрішній і зовнішній аспекти.

Проведемо економіко-математичне моделювання факторів впливу на фінансову стійкість підприємства на прикладі ВАТ "ІнГЗК" (Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат, м. Кривий Ріг).

Як було встановлено, найбільш впливовими факторами на фінансову стабільність підприємства є:

Х1 - обсяг готової продукції (загальний середній рівень впливу на показники фінансової стійкості та ліквідності підприємства 90,6%);

Х2 - інша поточна дебіторська заборгованість (загальний середній рівень впливу на показники фінансової стійкості та ліквідності підприємства 90,5%);

Х3 - чистий дохід (загальний середній рівень впливу на показники фінансової стійкості та ліквідності підприємства 89%);

Х4 - податок на прибуток від звичайної діяльності (загальний середній рівень впливу на показники фінансової стійкості та ліквідності підприємства 90,9%);

Х5 - матеріальні витрати (загальний середній рівень впливу на показники фінансової стійкості та ліквідності підприємства 90,9%);

Х6- відрахування на соціальні заходи (загальний середній рівень впливу на показники фінансової стійкості та ліквідності підприємства 90,7%).

Тобто для побудови прогнозної моделі оцінки ефективності  вибору напрямків фінансової стійкості та ліквідності підприємства перш за все необхідно виконати прогнозування зазначених показників.

В загальному випадку модель простої лінійної регресії має вигляд:

(1)

де коефіцієнти моделі обчислюються за формулами:

(2)

(3)

Для прогнозування показників були отримані та використані наступні моделі:

для Х1 - обсяг готової продукції: Х*= -37836513+ 18885*Кі;

для Х2 - інша поточна дебіторська заборгованість: Х*= 13585007,2 -6758,5*Кі;

для Х3 - чистий дохід: Х*= -638140310 + 319203*Кі;

для Х4 - податок на прибуток від звичайної діяльності: Х*= -59660099 + 29788*Кі;

для Х5 - матеріальні витрати: Х*= -350944716 + 175629,5*Кі;

для Х6- відрахування на соціальні заходи: Х*= -36624261 + 18304,5 *Кі.

Отримавши майбутні значення основних впливових факторів, можна оцінити ефективність вибору напрямків підвищення фінансової стійкості та ліквідності підприємства. Спрогнозуємо майбутнє значення коефіцієнту швидкої ліквідності з урахуванням отриманих даних та пропонованих заходів. Середнє значення коефіцієнту швидкої ліквідності за 2008-2010 рр. дорівнює 0,69. Дисперсійне відхилення коефіцієнту швидкої ліквідності дорівнює 0,33.

Отже, було запропоновано прогнозну модель оцінки ефективності  вибору напрямків підвищення фінансової стійкості та ліквідності підприємства. Зокрема, було визначено найбільш впливові фактори на фінансову стабільність підприємства та  побудовано прогнозні моделі для кожного фактора.

Після чого було оцінено ефективність вибору напрямків підвищення фінансової стійкості та ліквідності підприємства шляхом прогнозування майбутніх значень  основних коефіцієнтів ліквідності, ділової активності, фінансової стійкості та показників прибутковості з урахуванням отриманих даних та пропонованих заходів.

 

Література:

1.   Айвазян С.А. Основы эконометрики. – М.: ЮНИТИ–ДАНА, 2001.–432 с.

2.   Гетьман О.О. Економічна діагностика : навч. посіб. / О. О. Гетьман, В. М. Шаповал; Мво освіти і науки України, Український державний хіміко-технологічний унт, Дніпропетровський унт економіки та права. – К.: Центр навчальної літератури, 2010. – 307 с.

3.   Економіка підприємства: Підручник/ Ред. С.Ф. Покропивний. 3тє вид., без змін. К.: КНЕУ, 2009. 528 с.

4.   Економіка підприємства: Підручник/ Ред. А.В. Шегда. К.: Знання, 2009. 614 с

5.   Загорна Т.О. Економічна діагностика: навч. посібник / Т. О. Загорна ; Мво освіти і науки України, Макіївський економіко-гуманітарний інт. К. : Центр учбової літератури, 2010. 400 с.

6.   Івахненко В.М. Курс економічного аналізу: Навч. посібник/ В.М. Івахненко. 5те вид., виправл. та доповн.. К.: Знання, 2009. 261 с.

7.   Ковалев В. В. Финансовый менеджмент: теория и практика: научное издание/ В. В. Ковалев. 2е изд., перераб. и доп. М. : Проспект, 2010. 1024 с.