Экономические науки/8.Математические методы в экономике

 

Лижник Ю.Б.

Запорізький національний університет, Україна

Прогнозування темпу інфляції як один із напрямків підвищення ефективності формування інвестиційно-інноваційного портфелю

 

Інфляція (від лат. inflatio — роздування)  — тривале зростання загального рівня цін, що, відповідно, є свідченням зниження купівельної спроможності грошей.

Метою прогнозування інфляції є створення наукових передумов для прийняття та реалізації управлінських рішень щодо інфляції. З огляду на це, основними функціями прогнозування інфляції є науковий аналіз інфляційної динаміки; дослідження причинно-наслідкових зв`язків, які визначають динаміку цін; оцінка темпів інфляції; виявлення альтернатив розвитку інфляційного процесу.

Надійність прогнозування інфляції залежить від правильного вибору методу її прогнозування. В сучасній вітчизняній практиці найчастіше використовують наступні методи: метод факторного аналізу, метод екстраполяції тренду, метод регресійного аналізу.

Забезпечення мінімізації рівня інфляції слугує важливою передумовою економічного розвитку та передумовою успішної інвестиційної та інноваційної діяльності підприємств.

Вплив інфляційних процесів на ефективність інвестиційно-інноваційної діяльності підприємства можна розділити на безпосередній та опосередкований.  Безпосередній вплив інфляції полягає в тому, що, по-перше, рівень інфляції враховується при формуванні норми дисконтування, яка не може бути нижчою за поточний рівень інфляції. Тобто, рівень інфляції, фактично, задає нижній критичній рівень можливої доходності для інвестицій та інновацій. Якщо очікувана доходність від інвестиції чи інновації нижча за очікуваний рівень інфляції, то таке вкладення коштів апріорі буде збитковим і не може розглядатися як можливе для вкладення капіталу. А, по-друге, коефіцієнт інфляції може напряму враховуватися у формулах оцінки дисконтованих інвестиційних показників.

Виконаємо прогнозування загального темпу інфляції (індексу споживчих цін) за допомогою поліноміальної моделі - рис.1.

Рис.1. Прогнозування загального темпу інфляції (індексу споживчих цін) за допомогою поліноміальної моделі.

 

Як бачимо з рис.1, отримана модель має вигляд У* = -7E-08x5 + 2E-05x4 - 0,001x3 + 0,042x2 - 0,357x + 1,421 - для прогнозування використано поліном п'ятого порядку. Точність отриманого прогнозу становить лише 22,2%, що говорить про неможливість застосування результатів даного прогнозу на практиці.

Виконаємо прогнозування загального темпу інфляції (індексу споживчих цін) за допомогою авторегресивної трьохфакторної моделі - рис.2.

З проведених за допомогою Microsoft Excel розрахунків отримана модель має вигляд У*=((0,148+0,641*Уі-1)*(0,301+0,252*Уш-2)*(0,373+0,072*Уі-3))1/3.

Рис. 2. Прогнозування загального темпу інфляції (індексу споживчих цін) за допомогою авторегресивної трьохфакторної моделі

 

Точність отриманого прогнозу становить 25,1%, що трохи вище ніж за результатами застосування попередньої моделі, проте також говорить про неможливість застосування результатів даного прогнозу на практиці та необхідність пошуку більш адекватних моделей.

Отже, було проведено аналіз динаміки інфляційних процесів за останні чотири роки, запропоновано дві прогнозні моделі для визначення майбутнього темпу інфляції та досліджено складові інфляції, та з'ясовано, що жодна з них не є достатньо точно для застосування на практиці. Тобто інфляційний процес потребує додаткового вивчення та вибору інших моделей для його прогнозування.

Надалі було отримано залежності між загальним темпом інфляції України та його різними ціновими складовими  та з’ясовано найбільш впливові з них. Отже, для більш точного моделювання та прогнозування інфляції було застосовано прогнозування інфляції шляхом отримання прогнозів по різним ціновим складовим.

Оскільки жодна з отриманих регресивних моделей не є придатною для практичного прогнозування досліджуваних цінових складових інфляції, то застосуємо авторегресивну трендово-циклічну модель. 

Рис. 3. Результуючий прогноз  інфляції в Україні

 

Для всіх складових загального темпу інфляції України було отримано регресивні поліноміальні прогнозні моделі та з'ясовано, що жодна з них н може бути використана для практичного прогнозування темпів інфляції в Україні. Точність отриманих моделей не перевищувала 50%, а в окремих випадках складала нижче 10%.

В якості альтернативного методу було запропоновано побудова авторегресивних трендово-циклічних моделей, які позволили з достатньою точністю виконати прогнозування основних складових інфляції України. Точність більшості отриманих моделей перевищувала 90%, лише по показникам зміни цін на предмети домашнього вжитку та зміни цін на предмети домашнього вжитку  вона становила 87,93% та 88,17 відповідно.

 

Литература:

1.       Болгарін І.В., Махадева Л., Штерн Г. Деякі методологічні аспекти побудови та використання моделі механізму монетарної трансмісії в Україні. // Вісник НБУ. - 2000. - №11. Стор. 4-6.

2.       Бахрушин, Володимир Євгенович Математичне моделювання: Навч. посіб. - Запоріжжя: ГУ "ЗІДМУ", 2004. - 140с. - 7.00

3.       Касьяненко Володимир Олексійович, Старченко Людмила Володимирівна Моделювання та прогнозування економічних процесів. - Суми: Університетськя книга, 2006. - 356с.

4.       Кравченко В.М.  Економіко-математичне моделювання фінансових процесів. // Держава та регіони.     Серія: Економіка   та      підприємництво. -  2003.    -  №1. с.  162-163.

5.       Марюта А.Н., Бойцун Н.Е. Статистические Методы и модели в экономике.Д.: Пороги, 2002. - 383с.

6.       Потрашкова, Людмила Володимирівна. Моделювання управління розвитком підприємства: Спец.: 08.03.02; Автореф. дис. канд. екон. наук. - Харків, 2002. - 20с.

7.       Семенова Ю.С. Державне регулювання інфляційних процесів в Україні : автореферат дис. на здобуття наук. ступеня канд. ек. наук : спец. 08.00.03 " економіка та управління національним господарством" / Ю.С. Семенова. - Київ, 2009. - 25с.

8.       Томашевский В.Н., Жданова Е.Г., Жолдаков А.А. Решение практических задач методами компьютерного моделирования. - Киев: "Корнейчук", 2001. - 268 с.

9.       Томашик Л.С. Інфляція у перехідних економічних системах : автореферат дис. на здобуття наук. ступеня канд. ек. наук : спец. 08.01.01 "Економічна теорія" / Л.С. Томашик. - Львів, 2000. - 20с.