Марценюк Валентина Сергіївна

канд. пед. наук Шевчук Ірина Володимирівна

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Використання сучасних комп’ютерних технологій та Інтернету в навчанні англійської мови

 

Важливою ознакою сучасного етапу суспільного розвитку є зростання значення англійської мови як мови міжнародного спілкування. Розвиток сучасних технологій ставить нам певні вимоги, без врахування яких, рух вперед стає неможливим в будь-якій сфері життя.

Комп’ютери поетапно впроваджуються в усі галузі нашого суспільства. Не є виключенням і процес утворення, в якому із приходом інформаційних технологій відбуваються революційні зміни. Викладачі іноземної мови вже намагаються впроваджувати новітні технології прогресу в педагогічний процес.

Сучасні комп’ютерні технології та мережа Інтернет надають необмежені можливості викладачам іноземної мови для отримання будь-якої інформації. Використання Інтернету великою мірою розширило б спектр явних комунікаційних ситуацій, підвищило б мотивацію студентів, дозволило б застосовувати отримані знання, сформовані навички. Поєднання завдань для розвитку різних вмінь та навичок є найбільш вдалою формою роботи із таким джерелом інформації.

Використання сучасних засобів навчання (програмні, або Software: мультимедійні підручники, диски, універсальні енциклопедії, презентації, відео, аудіо матеріали, ресурси Інтернету; обладнання, або Hardware: ПК, аудіо, відео апаратура, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка) значно покращує якість викладення матеріалу уроку та ефективність його засвоєння студентами. Сучасні програмні засоби навчання є різновидом комп’ютерних технологій, які поєднують традиційну статичну візуальну інформацію (текст, графіку) і динамічну інформацію (мову, музику, відео, анімацію), обумовлюючи можливість одночасного впливу на зорові і слухові органи чуття студентів.

До таких програмних засобів навчання можна віднести:

- автоматизовані освітні системи (комплекси програмно-технічних і навчально-методичних засобів, що забезпечують активну діалогову взаємодію між комп’ютерною системою і студентом);

- експертні освітні системи (містять знання визначеної предметної галузі та призначені для надання допомоги викладачам у викладанні, а студентам у навчанні);

- навчальні бази даних та знань (дозволяють сформувати діапазон мультимедійних навчальних завдань для певного класу і проводити вибір, сортування, аналіз і обробку інформації);

- освітні комп’ютерні телекомунікаційні мережі.

Головною перевагою мультимедіа засобів є можливість інтеграції різноманітних видів інформації таких як: текст, графічні зображення, звук, анімація й відеофрагменти, з використанням при цьому різноманітних засобів її обробки. Звукові карти дозволяють записати мову, прослухати, порівняти з вимовою мовного носія. Синтез тексту з імітацією діалогу створює педагогічний комплекс, що сприяє значному спрощенню процесу засвоєння,  тому що зображення на екрані монітора дозволяє асоціювати фразу іноземною мовою безпосередньо з дією, а не із фразою рідною мовою. Особливу цінність представляє той факт, що, ці елементи пов’язані один з одним: текст супроводжується ілюстраціями, усним мовленням.

Явною перевагою комп’ютера є можливість забезпечити те, про що завжди говорили методисти, але що досить важко здійснити на традиційних заняттях, – індивідуальний підхід до учнів. За допомогою комп’ютерних програм можна вивчати мову в індивідуальному темпі й послідовності, що дозволяє враховувати психологічні особливості кожного учня.

Основна перевага даних програм у тім, що вони є комп’ютерною підтримкою, тобто викладач не втрачає ініціативи, обирає сам у який момент уроку, і на якому етапі навчання залучати їх у навчальний процес, тому що програми - це єдине, завершене ціле, яке не перериває логічної послідовності уроку.

Отже, відзначимо, що використання електронних видань освітнього призначення на заняттях з англійської мови в сукупності із традиційними методами навчання робить процес навчання більш ефективним. Сприйняття матеріалу при використанні комп’ютера поліпшується за рахунок різних дидактичних можливостей комп’ютера, як наочність, підкреслення, динаміка кольорового зображення. Особливість процесу навчання за допомогою комп’ютера викликає цікавість до навчання і сприяє активізації та зосередженню уваги студентів на предметі.

Характеристика досвіду використання нових інформаційних технологій у викладанні іноземних мов показує, що закордонний досвід викладання набагато випереджає вітчизняний. Однак дистанційне вивчення іноземної мови здобуває все більшу популярність в освітньому просторі. Перед педагогами України стоїть актуальне завдання по створенню умов для самоосвіти та індивідуального навчання студентів і набутий досвіт у використанні комп’ютерних технологій та дидактичних функцій комп'ютера, вивчення мови та оволодіння правильним мовленням безперечно дозволяє ефективно реалізувати провідні технології світової педагогіки, що зорієнтовані на особистість.

 

Література:

1. Горбунова А.А. Методика викладання іноземної мови. – К.:Вища школа, 2006. – 346 с.

2. Ефременко, В.А. Применение информационных технологий на уроке иностранного языка/В.А. Ефременко// Иностранные языки в школе. – 2007. – №8. – С.18 – 21.   

3. Машбиць Ю. Нові інформаційні технології навчання // Педагогічна газета. – 2004. – листопад (№ 11). – С. 3.