Генетика

Огроднічук А.В., Борода Д.

Київський національний аграрний університет,Україна

ГЕНЕТИЧНО МОДИФІКОВАНІ РОСЛИНИ: СТАН ПИТАННЯ

Сьогодні дискусії щодо генетично модифікованих рослин стали не менш вживаними, ніж раніше про нітрати та пестициди. Версії найрізноманітніші: хтось називає ці рослини породженням біологічної зброї, інші стверджують що вживаючи ГМ-продукти, можна стати “ чудовиськом ”. Проте це все викликано дезінформацією населення. І не дивно, що від одного погляду на пакування, де є позначка про наявність ГМ-продуктів, люди панікують. Адже далеко не кожен має досить знань у області біології. Науковці із цього приводу лише кепкують: “Люди вважають, що транс генна їжа шкідлива тим, що в ній є гени, а в звичайних продуктах генів немає”.

Насправді, - генетика (genetikos – той, що народжує, плодючий) – наука про спадковість та мінливість живих організмів. Вона вивчає принципи зберігання та реалізації генетичної інформації, розкриває закони індивідуального розвитку організмів та вірусів, виникнення в них нових ознак.

Почнемо з того, що протягом всієї історії сільського господарства (а це 10000 років) людина для своєї користі покращувала рослини і тварин. Спочатку селекція базувалась лише на природному відборі, а потім люди навчилися штучно створювати нові сорти рослин (гібриди). Внаслідок, ми бачимо, що початок кукурудзи зараз в 10 разів більший ніж в тих рослин, що вирощувались 5000 років тому; так само культурні сорти горіха в 10 разів більші їх предків з дикої природи. Такі зміни не роблять їх “чудовиськами”.

Проте є різниця між штучною селекцією і генною інженерією. При селекції переміщення генів можливе лише між близькими родичами (наприклад, ви не можете схрестити помідор та огірок). А генна інженерія дозволяє переносити гени з будь-якого іншого організму.

Генна інженерія — молода технологія, створена для поліпшення характеристик живих організмів шляхом пересадки в них чужого генетичного матеріалу, наприклад ДНК риби в помідор (щоб не підмерзав) чи бактерії в картоплю (щоб жук не їв). ГІ кардинально відрізняється від селекції тим, що її методи дозволяють долати бар’єри між видами, чого не відбувається в природі. В Україні офіційного дозволу на вирощування генетично модифікованих рослин поки що ніким отримано не було. Однак немає ніякої гарантії, що західні продукти, які купуються в нас, наприклад, чіпси, печиво, молочний порошок чи навіть пиво, не містять в собі генно-модифікованих інгредієнтів. Перевіряти чи маркірувати їх поки що ніхто не збирається.

Що таке генетично модифіковані продукти, плюси та мінуси їх використання, що нас чекає попереду, чи можна на вербі виростити груші?

Вторгнення в ДНК для науковців є інструментом, що дозволяє змінювати життя, робити його гнучким до вимог технічного середовища. Генетична інженерія дозволяє поводитися із життям як із технікою.

Справді генну інженерію можна назвати завершальним етапом адаптації до світу машин. Водночас однієї думки про генну інженерію, генетично модифіковані продукти в науковому світі немає.

Більшість науковців вважає, що випуск генетично модифіковані продукти у навколишньому середовищі можуть спричинити незворотну шкоду біологічному різноманіттю екосистем, а також здоров’ю людей та тварин. Ця група науковців, беручи до уваги обмеженість наших знань про природу ризику від ГМО, закликає уряди ввести 5-річний мораторій на комерційне застосування ГМО, щоб забезпечити необхідний час для більш інтенсивного моніторингу.

Окрім цього зростає розрив між країнами Західної та Східної Європи у рівнях поінформованості про потенційний ризик випуску ГМО. Цим користуються для експорту на Схід цієї небезпечної технології та небажаної продукції. 

Все-таки, не просто зрозуміти добре чи то зле, що ми дійшли до генної інженерії.

Генно модифіковані продукти - це продукти, які отримані за рахунок змін генетичного апарату живих організмів. Всі продукти, які використовуються в сільському господарстві, вони всі отримані за рахунок технологій, які змінють генетичний апарат. Це є традиційна селекція, а зараз це є методи генетичної інженерії, які цю сеоекцію значно пришвидшують. Традиційно селекція дає, наприклад, сорт рослин за 10 – 15 років, а генна інженерія за рік за два.

З самого початку генна інженерія ставила собі за мету від голоду завдяки ГМ продуктам. Проте світ зараз розділився на прихильників та противників генної інженерії. США є лідером в цій технології, найкрупніші експортери – Канада, Аргентина, Австралія та ін. Проти – країни з розвинутим с/г сектором та Європа.Генна інженерія на сьогодні показала нам справжні дива. Ось деякі з них.Було створено та запатентовано вид курей, в яких відсутній материнський ген, що змушує курей висиджувати яйця, що не вигідно для птахофабрик. Отак, вид за видом, змінюючи, життя все більше пристосовується до техносередовища. Миші, що отримали ген від медуз, який відповідає за флуоресценцію. Тому в темноті вони світяться. Або кролик, отримуючи такий самий ген, стає фіолетовим і світиться. Була отримана картопля з геном бактерії, отрута якої смертоносна для колорадського жука. Томати отримали ген морозостійкості від арктичної камбали. Рис став більш поживним, коли йому ввели ген людини, який відповідає за склад жіночого молока.

Крім того 25% всіх ліків в світі виробляються з використанням генно-інженерного методу. Завдяки таким методам отримано ліки від гепатиту Б в звичайному банані.

Але головна проблема сьогодення, з ГМ-продуктами, чи шкідливі вони? За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (World Health Organization), жодних конкретних фактів про шкідливість цих продуктів не було знайдено. Дослідження продовжуються. І лише ми можемо вирішувати чи вживати генетично-модифіковані продукти, чи ні. Головне, щоб ця галузь в гарних руках. Адже генетик може внести ген від м’яти в помідор і ми отримаємо томат із запахом м’яти , або ген “отруйності” і ми отримаємо…