Погрібна О.П., Єфременко Т.В.

Запорізький національний університет

Криворізький факультет

 

Облік виробничих запасів в системі управління підприємством

 

Мета обліку руху та використання виробничих запасів полягає у наступному :

мінімізації витрат виробничих запасів в результаті застосування ефективних норм та запобігання фактів невиробничого витрачання;

забезпечення ефективної взаємодії з відділами збуту, постачання та виробничими відділами.

При цьому реалізація функцій обліку руху та використання виробничих запасів полягає у забезпеченні ефективної системи управління ними, яка б дозволяла не тільки ефективно їх використовувати, а й своєчасно виявляти та усувати недоліки і порушення, що виникають при здійсненні операцій з ними та їх обліку.

Тому методика обліку руху виробничих запасів, модель якої представлена на рис. 1., повинна обґрунтовувати об’єкти облікового та контрольного процесів з погляду забезпечення правильності складання документів і регістрів та відповідності їх між собою для подальшої реалізації отриманих результатів і уникнення штрафних санкцій підприємством або зведення їх сум до мінімуму (тобто нарахування і сплата тільки пені ).

Реалізація функцій представленої моделі методики обліку руху виробничих запасів повинна здійснюватись наступним чином:

створення ефективної системи організації обліку руху запасів та механізму контролю щодо правильності його ведення , не відповідність якого встановленим законодавчим вимогам призводить до покладання на підприємство штрафних санкцій;

розробки заходів щодо зниження ймовірності втрат, розкрадання та неефективного використання запасів ;

  забезпечення гарантії, що  запаси не можуть використовуватися або не можуть переміщуватися без відповідного розпорядження посадових осіб та відображення в

обліку;

забезпечення правильного формування собівартості запасів;

правильної оцінки запасів і їх витрат у фінансовій звітності;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1.  Модель обліку руху виробничих запасів

 

досягнення відповідності облікових залишків, відображених в регістрах аналітичного обліку, результатам інвентаризації.

Результати проведених досліджень також дозволяють визначити напрямки оптимізації матеріальних витрат з метою мінімізації їх величини.

Структура собівартості за елементами затрат характеризує загальний економічний стан підприємства, висвітлює джерела перевитрат або економії, а також виявляє загальні потреби підприємства у матеріальних, трудових, фінансових ресурсах для їх дальшого збалансування з усіма розділами виробничої програми. Структура собівартості за елементами затрат визначається у розрахунку на повний обсяг виробництва.

Зниження собівартості виробництва передбачає скорочення затрат на кожний елемент її структури. Скорочення витрат за рахунок групи елементів - предметів праці (сировини, матеріалів, палива, електроенергії тощо) вимагає, з одного боку, їх здешевлення, з другого — зменшення витрат на одиницю виробленої продукції, у тому числі через зменшення залишків основного виробництва, їх продуктивного використання. Заміна традиційних сировинних матеріалів штучними з наперед запрограмованими властивостями, розмірами, конфігурацією також сприятимуть зниженню собівартості.

Тому визначаються джерела і шляхи економії матеріальних ресурсів. Джерела економії показують, за рахунок чого можна досягти економії ресурсів, а шляхи – як саме, за допомогою яких заходів можна заощаджувати ті чи ті види матеріальних ресурсів.

Таким чином, з усієї сукупності можливих заходів щодо економії матеріальних ресурсів слід виокремлювати виробничо-технічні та організаційно-економічні (рис. 2).

До факторів, що сприяють зниженню матеріальних витрат на виробництво продукції, відносять: зменшення ваги виробів та питомих витрат матеріалів; скорочення неминучих втрат та використання відходів і побічних продуктів у технологічному процесі ; утилізацію вторинних ресурсів.

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

1. Сєрікова Т.М., Понікаров В.Д., Кожанова Є.П., Отенко І.П. Облік, аналіз і аудит : навчальний посібник . – Х. : ВД « ІНЖЕК «, 2003 . – 380 с. Укр. мов.

2. Сторожук Т.М., Підлісна О.І, Гуменюк О.В. Особливості бухгалтерського обліку в галузях економічної діяльності : Навчальний посібник. – Ірпінь : академія

ДПС України, 2001 . – 460 с.

3. Терещенко Л.О., Матієнко – Губенко І.І. Інформаційні системи і технології в обліку : Навч. Посіб. – К.: КНЕУ , 2004.- 187 с.

Подпись: Джерела економії матеріальних ресурсівПодпись: Виробничо-технічні заходиПодпись: Організаційно-економічні заходиПодпись: Способи економії матеріальних ресурсів
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2 Джерела та способи економії матеріальних ресурсів витрат