Економіка/6. Маркетинг і менеджмент

 

К.е.н. Жарлінська Р. Г., ас. Янчик О. П., Хомова С. О.

Київський національний торговельно-економічний університет

Вінницький торговельно-економічний інститут

 

Дослідження поведінки споживача у маркетингу

 Про що думають споживачі, коли вирушають до крамниці по продовольчі товари або готуються до чергового се­зону, купуючи одяг? За якими критеріями та статтями розподіляють родинний бюджет? Святом чи нагальною пот­ребою побуту, якої не можна уникнути, є для європейця купівля побутової техніки або інших товарів, що вимагає чи­малих витрат? Чи впевнені мешканці Європи у джерелі свого доходу? Із песимізмом чи оптимізмом дивляться вони у майбутнє? Здобувши відповіді на всі ні запитання, можна здійснити цікаве маркетингове дослідження європейсь­кого споживчого ринку.

    Класичні моделі спожи­вацької поведінки, розроблені ще Ф. Котлером, інтерпретуються в усіх по­дальших теоретичних розробках та використовуються у практичних марке­тингових дослідженнях споживачів. Ф. Котлер вводить символічне поняття «чорний ящик» свідомості споживача, для позначення певного каталізатора здійснення споживачем вибору того чи іншого товару. Сам «чорний ящик» у теорії Ф. Котлера складається з 2 частин. Перша - характеристики покупця, що мають основний вплив на те, як людина сприймає збудники та реагує на них. Друга частина — це процес прийняття споживацького рішення, від якого залежить результат. Отже, серед неекономічних чинників, притаманних для споживача, Ф. Котлер виділяє такі:

- соціальні чинники (референтні групи, сім'я, роль та статуси);

- культурні чинники (культура, субкультура, соціальне становище);

- особисті чинники (вік та етап життєвого циклу сім'ї, вид діяльності);

- психологічні чинники (мотивація, сприйняття, переконання)[2].

Економісти починають звертатися до культурології та філософії, але ви­користовують досить застарілі моделі, які втратили свою актуальність. Тому необхідність інтерпретації культурних чинників в економічних теоріях обу­мовлена суспільно-економічною дійсністю.

Унікальну працю у цій сфері зро­била компанія МЕТРО. Компанія поставила собі за мету вив­чити тенденції поведінки європейсь­кого споживчого ринку, дослідити мо­тивацію європейського споживача, дізнатись, які чинники сприяють, а які, навпаки, перешкоджають спожи­ванню. МЕТРО також мала на меті з'ясувати, чи існує Він — "єди­ний європейський споживач".

Аналіз грунтується на вивченні по­ведінки споживача й економічної си­туації у низці країн Західної та Східної Європи. Хоча всі досліджувані країни є членами Євросоюзу й за спільних інтересів мають приблизно однакове бачення перспектив, проте матеріаль­ний стан і психологічний настрій спо­живачів кожної країни по-різному відображається в результатах дос­лідження. Так, наприклад, мешканці країн-новачків Євросоюзу — Польщі та Угорщини — з більшим оптиміз­мом дивляться в майбутнє та вияв­ляють неабияку споживчу активність, на відміну від, здавалось би, багат­ших Німеччини та Франції.

Дослідження мало два основні напрямки, перший — аналіз економічної ситуації у Євросоюзі, і другий — вивчення того, як споживачі психологічно сприймають ситуацію у країні — їхні ставлення, побоювання та очікування. Кожна з країн має різні економічні показники, що свідчить про нерівномірний розподіл добробу­ту у Європі[2].

Наприклад, індекс ВНП на душу населення у виразі паритету купі­вельній здатності у Польщі дорівнює 11600, що становить лише 43% від показника Великобританії — 27100. Попри відмінні економічні показни­ки бачення ситуації мешканцями досліджуваних країн є приблизно од­наковим: більшість уважає, що їхнє життя досить позитивне, проте в май­бутнє вони дивляться без оптимізму й передбачають, що найближчими ро­ками їхній добробут погіршувати­меться. Такі настрої панують пере­важно через складну ситуацію на рин­ку праці. Від 56% до 74% опитаних не впевнені у надійності своїх робо­чих місць. Безперечно, це позначаєть­ся на поведінці споживачів, причому в кожній країні по-різному. Наприк­лад, німці за показниками свого став­лення до майбутнього виявилися найбільшими песимістами у Європі, що здобуває відображення у неба­жанні купувати. 31% британців, нав­паки, визнають, що витрачають біль­ше, ніж заробляють, і на відміну від жителів Німеччини та Франції не пе­реймаються із цього приводу[1].

Дослідження також продемонструвало ,що європейці більше відкладають на чорний деньякий, на їхню думку, ось-ось настане. Через таке ставлення вони все менше витрачають на закупівлі й намагають­ся більше заощаджувати. Яскраво ви­ражене небажання віддавати гроші на споживчі товари спостерігається у 30% опитаних європейців, і лише 15%, навпаки, отримують задоволен­ня від шопінгу. Що стосується Німеч­чини, то там ці показники вкрай низькі. Усього 9% респондентів у цій країні із задоволенням залишають свої гроші в крамницях, тоді як більшість завзято відкладає на скрутні часи.

Таким чином, культурна інтерпретація споживача, або, іншими словами, врахування додаткових прихованих чинників культурного характеру таких як ментальність, свідомість, світосприйняття, тендер тощо у вивченні поведінки споживача, є необхідною умовою успішності маркетингу.

Література:

1.         Тихий. Т. Д. Проблеми європейського ринку // Економіка & Держава. – 2007. №6. – С. 28-31.

2.         Нивицька П. Р.  Проблеми дослідження поведінки споживача на ринку // Маркетолог. – 2007. №5. – С. 13-16.