Крилова О.В., Пономаренко Є.Ю

Національний Гірничий Університет

ШЛЯХИ ЗНИЖЕННЯ ІНФЛЯЦІЇ В УКРАЇНІ

 

     Зараз в Україні маємо змогу спостерігати галопуючу інфляцію. Нещодавно було заявлено, що інфляція у лютому 2008 року, порівняно з лютим 2007 року, складає більше за 20%. У січні цей показник становив 19,4%, а у порівнянні з груднем 2007 р.– 2,9%.

Основна причина високої інфляції полягає в тому, що внутрішній попит значно перевищує пропозицію. Протягом ряду літ темпи зростання реальної заробітної платні випереджали темпи зростання продуктивності; темпи підвищення соціальних трансфертів, включаючи пенсії, були неприйнятно високими; мало місце вибухове зростання грошової маси і об'ємів кредитування. Зіграли свою роль і підвищення цін на продукти харчування, енергоресурси і інші сировинні товари.

Вже сьогодні Національний банк намагається зробити більш жорсткими вимоги до українських банків з тим, щоб зв’язати грошову масу. Зв’язування грошової маси може відбуватися двома шляхами. З одного боку – це сертифікати НБУ, які він реалізовує, з іншого – очевидно, що держава повинна переорієнтуватися на внутрішні запозичення і таким чином спробувати відтягнути частину грошей на рахунки держави за допомогою облігацій державної позики, або якихось інших інструментів. Перш за все йдеться про позикові кошти.

Зараз в Україні дуже часто можна  чути таку інформацію, що “масла до вогню” інфляції було підлито виплатами виплата вкладів Ощадбанку, тобто деяким збільшенням грошової маси за допомогою соціальних виплат. Але роздивимось цю ситуацію з середини.

Протягом кількох років уряд має намір повернути українцям приблизно 127 млрд. грн. У держбюджеті-2008 для погашення боргів перед вкладниками Ощадбанку передбачено 20 млрд. грн. Але за прогнозами, інфляція цього року в результаті виплат вкладів Ощадбанку СРСР може збільшитися несуттєво — до 1,5%.

До високого зростання цін погашення боргів Ощадбанку не призведе, вважають більшість аналітиків. Український ВВП цього року становитиме приблизно 900 млрд. грн. За прогнозами ж аналітиків, у 2008 уряду вдасться виплатити вкладникам Ощадбанку не більш ніж 9 млрд. грн., або 0,7-1% ВВП

Існує залежність між рівнем інфляції та наявною грошовою масою. Які дії зробив Нацбанк України для того щоб скоротити грошову масу в обігу? Нацбанк повідомив, що для гальмування інфляції за 15 днів січня стерилізував 15 млрд. грн., продаючи банкам депозитні сертифікати та валюту зі своїх резервів.

Тепер НБУ має намір переглянути практично всі економічні нормативи банків з метою вилучення з ринку великих сум грошей. У січні  стерилізовано 2,9% грошової маси за рахунок продажу банкам депозитних сертифікатів. Продано більше $600 млн. (на міжбанківському валютному ринку).

З огляду на те, що обсяг грошової маси на 1 січня 2008 р. склав 397,388 млрд. грн., НБУ вилучив з банківської системи вже 15,26 млрд. грн. Було запропоновано, щоб Кабмін відмовився від збільшення соціальних виплат (у бюджеті заплановане підвищення мінімальних зарплат і пенсій у кілька етапів), які тільки прискорять інфляцію. Повинні здійснюватися спільні дії (Кабміну і НБУ), спрямовані на зниження інфляції.

Але, оскільки НБУ за допомогою продажу сертифікатів вилучив з ринку 12,26 млрд. грн.. на короткий період (на термін більше місяця всього 1,03 млрд. грн.), стерилізація практично не відбилася на ринку. У грудні уряд викинув на ринок багато грошей (близько 11 млрд. грн.), і це компенсує нинішню ліквідність банків. Але жорсткість у монетарному секторі повинна супроводжуватися жорсткістю у фіскальній політиці, тоді це дійсно зробить ефект.

Розглянемо варіанти зниження темпів інфляції в Україні. Уряд повинен посилювати грошову політику. Крім звичайних монетарних методів, уряд може також ввести не зовсім традиційні заходи для того, щоб понизити рівень інфляції. Одним з таких заходів може бути раптова і різка ревальвація гривни. Тобто понизити курс гривни до долара аж до нижньої межі валютного коридору на 2008г. (4,95). Тобто, вірогідність раптової ревальвації гривни найближчим часом зростає. Ще одним можливим варіантом дій регулюючих органів може стати підвищення облікової ставки (на сьогодення облікова ставка становить 12,0% ).

Щоб досягти успішного зниження рівня інфляції, буде потрібно об'єднати зусилля всіх основних політичних сил: уряду, президента, Національного банку і Верховної Ради, а новий урожай (за прогнозами буде вищим торішнього) допоміг би зменшити прес з боку цін на продукти харчування

Підхід до рішення проблеми інфляції в першу чергу полягає в забезпеченні контролю над попитом і витратами. Вирішальне значення матимуть структурні реформи, направлені на забезпечення зростання пропозиції товарів і послуг.

По-перше, слід посилити фіскальну політику, тобто шляхом  накопичення, а не витрачання засобів, отриманих за рахунок перевиконання плану по доходах бюджету, а також всіх додаткових засобів, отриманих від приватизації.

По-друге, необхідно стримувати зростання соціальних трансфертів, але одночасно треба  зберігаючи бюджетну підтримку для самих незахищених груп населення.

По-третє, слід розірвати спіраль “ціни-зарплата”, яка зароджується. Темпи зростання мінімальної заробітної платні, а також заробітної платні в бюджетному секторі, повинні бути утримані на рівні , які відповідали б інфляції.

 Зараз необхідно виходити із загальних довгострокових інтересів і забезпечити підтримку для послідовного втілення в життя  заходів антиінфляційної політики.