Шмига Тетяна

Студентка Т-6 групи(заочне відділення)

 

Мистецтво як засіб духовного становлення особистості

 

Для  сучасного суспільства проб­лема формування духовності, ду­ховної культури особливо актуаль­на. Відчуженість від культури, знеці­нення престижу освіченості та інте­лектуальної діяльності, заниження моральних критеріїв своєї та чужої поведінки складають невирішені проблеми при формуванні життєвої позиції підростаючого покоління.

Згідно з пріоритетом гуманістич­них цінностей, значенням індивіда в культурно-духовному розвитку краї­ни цінність людини визначається духовною культурою, якою вона во­лодіє. Духовна культура особистос­ті розглядається як мінімально не­обхідний комплекс загальнокуль­турних знань, ідей, ціннісних уяв­лень, універсальних способів піз­нання, мислення, форм практичної діяльності, без оволодіння якими неможлива взаємодія людей, гар­монія особистості й суспільства. Процес виховання духовності вис­тупає як відтворення духовної куль­тури, нагромадженої в суспільстві, та стимулювання внутрішнього са­морозвитку людини.

На думку культурологів, рівень духовності особистості, її естетична культура формується в процесі нав­чання і виховання. Естетичне як найбільш емоційна форма духов­ності здатне пробудити в кожного «душі прекрасні поривання». Але питання естетичного виховання мо­лоді (в школі, профтехучилищі, ВНЗ) продовжують залишатися справою другорядною. Освіченість ще не га­рантує високого рівня духовності, культурності, вихованості. На думку вчених, у нас виник суспільний про­шарок, що засвоїв зовнішні ознаки цивілізації, але позбавлений еле­ментарних уявлень про справжню культуру .

Могутнім засобом виховання ду­ховності є мистецтво, яке відобра­жає в художньому образі принципо­во новий рівень дійсності, виступає як універсальний засіб бачення сві­ту очима іншої людини, перетворен­ня зовнішніх культурних сенсів у ду­ховний світ особистості. Як дово­дять спеціальні дослідження, розви­ток особистості органічно пов'яза­ний з її ставленням до мистецтва.

Виявлена така закономірність: спіл­кування з мистецтвом підвищує на­самперед художній потенціал, від ступеня його розвитку залежить рі­вень сформованості соціальних цін­ностей, які активно впливають на успішність виконання виробничо-суспільної діяльності, а також на її соціальні ролі (виробничо-суспільні та сімейно-дозвіллєві). Інакше кажу­чи, мистецтво формує внутрішній світ особистості й одночасно впли­ває на вдосконалення соціальної практики, залучаючи до мистецтва підростаюче покоління .

Мистецтво формує сукупність почуттів та ідей людства. Якщо ви­ховне значення інших форм суспіль­ного пізнання має частковий харак­тер: мораль формує моральні нор­ми, політика — політичні погляди, філософія — світогляд, наука ро­бить з людини спеціаліста, то мис­тецтво впливає комплексно на ро­зум і серце, і немає такого кутка людської душі, який воно не змогло б зачепити своїм впливом. Мистецт­во формує цілісну особистість.

Людина перетворює світ не тіль­ки утилітарно-практично, а й естетич­но, тобто творить ще й за законами краси. Звідси — необхідність мистец­тва як знаряддя емоційно-образного естетичного пізнання та перетворен­ня світу і самих людей. Тому нічим не замінна специфічна здатність мис­тецтва формувати естетичні смаки, здібності і потреби людини, тим са­мим ціннісно орієнтувати її в світі, пробуджувати творчий дух, творчий потенціал особистості, бажання і вміння творити за законами краси. Ця функція мистецтва забезпечує соціалізацію особистості, формує її соціально-творчу активність.

Раціонально-логічна форма мис­лення панує в науці. Вона дозволяє пізнавати закономірності світу. В найбільш чистому вигляді вона іс­нує, наприклад, у математиці.

Емоційно-образна форма панує в різноманітних видах мистецтва. Вона дає можливість пізнавати і формувати ставлення до світу. Це зовсім інша сфера пізнання.

Не може людина стати дійсно культурною, тільки опанувавши культуру науки попередніх поколінь і залишаючись на дикому, первісно­му рівні в емоційно-ціннісній сфері пізнання світу, де досвід, здобутий діяльністю тих самих поколінь, для неї не пріоритетний. Але саме така людина сьогодні виходить із наших загальноосвітніх шкіл.

Емоційно-образна форма мис­лення розвивається саме через мистецтво як специфічну форму пізнання і передачі досвіду. І якщо в науці навчання здійснюється через вивчення змісту, то при емоційно-образному розвитку виключно важ­ливе домінування особливої форми пізнання — переживання змісту. А культурного, тобто того, що вклю­чає в себе досвід поколінь, пережи­вання слід навчати. Дуже важливо закласти любов до прекрасного в дитинстві або під­літковому віці. «Основні якості ду­ховно багатої особистості форму­ються змолоду, коли допитливість і жага знань особливо загострені, — вважає В.Пошатаєв. — У зрілому віці відбувається підзарядка акуму­льованих знань, духовних багатств. Якщо в молодості не був закладе­ний надійний фундамент, то надалі цей недолік важко викорінити».

На жаль, роль мистецтва у роз­витку суспільства і в житті кожної людини наша школа ще не зовсім розуміє і тому не планує передава­ти цей досвід молодим поколінням. І тим самим свідомо перериває, руйнує передачу духовного, емоцій­ного досвіду пращурів. «Таке неро­зуміння має корені, зокрема, в гли­бокому спотворенні сучасного мис­лення фетишизацією точних наук. Людство, втративши віру в Бога, як за соломинку, хапається за будь-яку іншу велич — чи то всезнання вождя, чи то всезнання комп'юте­ра», — вважає Б.М. Йєменський .

Те, що і школа, і суспільство в ці­лому не усвідомлюють глибокої не­безпеки відсутності морально-есте­тичної грамотності сьогодні, можли­во, є не менш серйозним, ніж еко­логічна катастрофа, що наближа­ється. Та й сама ця катастрофа формується на основі розвитку ду­ховно-морального примітивізму ба­гатьох людей, які перестали наслі­дувати духовну культуру пращурів.

Особливо сприятливою для ду­ховного розвитку особистості є ат­мосфера доброзичливості, натхнен­ня. В цьому плані саме творчість є міцною основою, що сприяє форму­ванню духовності .Пробуджувати в людині творця, який бажає і вміє творити за закона­ми краси, — ця функція мистецтва буде зростати з розвитком суспільс­тва. Людина майбутнього не буде примушуватись до праці ні прямими економічними, ні позаекономічними стимулами; єдиним стимулом буде розвинуте творче начало. А його й формує мистецтво.

Людина, яка оволоділа лише од­ним фрагментом культури і свідомо або несвідомо відгородившись від інших сфер, не може вважати себе духовно багатою. Бо духовний по­тенціал особистості — це ступінь могутності, прихованих можливос­тей всього інтелекту, який живиться

як матеріальною, так і духовною сферами. При цьому вирішальну роль відіграє не стільки кількісна сторона, нагромадження потенціа­лу, скільки якісна — внутрішня пот­реба в засвоєнні культурних ціннос­тей, реалізації потенційних можли­востей. Духовний потенціал здійс­нює безпосередній вплив на потен­ціал творчий, на моральні парамет­ри особистості. Чітко виділяється і зворотна дія: чим сучасніші есте­тичні смаки і почуття людини, чим активніша її творча діяльність, тим коротший шлях до усвідомлення ідейно-моральних проблем, духов­них цінностей .

Коли ми говоримо про необхід­ність розвитку емоційно-ціннісної культури, необхідно мати на увазі специфіку можливостей не тільки мистецтв, а й наук, спорту, праці. Але в кожній сфері особистісного становлення слід виділяти лідера. В емоційно-духовній сфері — лідер мистецтво. Постійне спілкування з ним сприяє розширенню кола інте­ресів людини, допомагає їй глибше розумітися на явищах дійсності і в самій собі, морально і естетично оці­нювати свої дії і вчинки, почуття та емоції. Спілкування з мистецтвом у процесі навчання і виховання висту­пає як могутній засіб «олюднення» людини, формування її духовності.

Література

1.  Бахадур В. Аспект индийской зс-тетики. — Мадрас, 1956. — С.17.

2.  Борев Ю.Б. Зстетика. — 4-е изд., доп. — М.: Политиздат, 1988. — 496 с.