Захарова Д. Ю.

Криворізький  економічний інститут ДВНЗ «КНУ»

Волошанюк Н. В., к.е.н., доцент

ФІНАНСОВА РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ЯК ЗАСІБ ОЗДОРОВЛЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА

 

Світова економічна криза негативно вплинула на фінансово-господарську діяльність більшості вітчизняних підприємств. Наслідками кризи стали не лише девальвація гривні до долара (на 60 %), стрімке падіння продаж компаній у різних галузях (від 10 до 70 %) і низька рентабельність та збитковість поточної операційної діяльності, але також зміна у структурі капіталу внаслідок формування надлишкового боргу та обмежених можливостей із рефінансування позик. Все це призвело до зниження вартості активів українських компаній та істотно обмежило їхні можливості у конкурентній боротьбі. Така ситуація ускладнює створення конструктивних відносин з потенційними інвесторами та кредиторами. Для вирішення економічних проблем на підприємстві необхідно розпочинати з покращення показників стану його засобів і джерел, які відображаються в балансі [2].

Для вирішення даних проблем допомогти зможе фінансова реструктуризація підприємства, що пов'язана зі зміною структури й розмірів власного та позичкового капіталу, а також зі змінами в інвестиційній діяльності підприємства.

Проте, необхідно визначити, що являє собою реструктуризація підприємства загалом. Тож, реструктуризація - це здійснення організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих на реорганізацію підприємства, зміну форм власності, управління, організаційно-правової форми, що сприятиме фінансовому оздоровленню підприємства, збільшенню обсягів випуску конкурентноспроможної продукції, підвищенню ефективності виробництва та задоволенню вимог кредиторів.

В літературних джерелах, присвячених дослідженню реструктуризації підприємств, в залежності від характеру заходів, які застосовуються, виділяють такі форми реструктуризації:

  реструктуризація виробництва;

  реструктуризація активів;

 фінансова реструктуризація;

 форпоративна реструктуризація (реорганізація) [1].

Як вже зазначалося, особливе значення має фінансова реструктуризація, під якою розуміється корегування активів і пасивів балансу підприємства. Така реструктуризація спрямована на підвищення вартості, платоспроможності і стійкості підприємства. Залежно від проблем застосовують один з таких методів: продаж невикористовуваних основних фондів, зменшення оборотних запасів шляхом реалізації надлишкової частини, скорочення дебіторської і кредиторської заборгованості, передачу частини майна в рахунок погашення заборгованості, продаж (купівля) акцій різних підприємств, продаж частини власних акцій, додаткова емісія акцій, взаємозаліки, зменшення (збільшення) залучених кредитів. 3

На нашу думку, необхідно виділити причини, які зумовлюють необхідність здійснення реструктуризації підприємств. Ми вважаємо, що основна з них це - постійні зміни в економічній системі України і потреба пристосування до них. Реструктуризація дає підприємству можливість пристосуватися до змін за допомогою комплексу заходів фінансового характеру, що забезпечують зростання ефективності виробництва, підвищення конкурентоспроможності та зміцнення його фінансової стійкості, адже варто зазначити, що на нашу думку, випуск i реалiзацiя продукцiї значною мiрою залежить вiд:

 -   незадовiльного загального економiчного стану в Українi;

 - можливого погiршення кон'юнктури та значного зниження цiн на залiзорудну сировину на свiтовому ринку металу;

 -   недосконалостi та нестабiльностi законодавчої бази;

 -   падiння курсу нацiональної валюти;

 -   надмiрного податкового тиску;

 -   iнфляцiйних процесiв в економiцi;

 -   форс-мажорних обставин.

Також, слід зазначити, що на погіршення фінансово-економічних показників негативно вплинула світова фінансова криза, хоча деякі підприємства й спрацювали прибутково. Тож, ми вважаємо, доцільним проведення заходів фінансової реструктуризації на підприємствах з метою покращення його фінансового стану, збільшення прибутків, а також захисту від негативного впливу кризових явищ в країні та в світі в таких напрямках:

– реструктуризація грошових потоків (додатного та від'ємного грошових потоків, окремих напрямків діяльності підприємства і співвідношення загального обсягу надходження і витрат грошових коштів).

– реструктуризація пасиву балансу (короткострокової і довгострокової заборгованості підприємства та структури власного і позикового капіталу);

– реструктуризація активу балансу (видів оборотних та поза оборотних активів підприємства та співвідношення їх у цілому, запасів, готової продукції та незавершеного будівництва);

Ефективність фінансової реструктуризації підприємств повинна здійснюватися за критеріями зростання рівня платоспроможності, зміцнення фінансової стабільності та зростання "чистого" грошового потоку.

Більшість українських підприємств потребують сьогодні кардинальних структурних змін системи господарювання. Позитивні зміни в економіці країни, пов'язані з підвищенням обсягів виробництва, носитимуть короткочасний характер, якщо фінансовий стан підприємств не буде стабільним, рівень платоспроможності - досить високим, а кінцевий фінансовий результат їхньої діяльності – прибутком [4].

 

 

 

Література:

1. Білик М.Д. Управління фінансовими ресурсами державних підприємств: Дис. докт. екон. наук. - Суми; Українська академія банківської справи, 2010.

2.Бутник-Сиверский А., Лозовая Т., Данченко А. Реорганизация, реструктуризация предприятий в условиях перехода экономики. // Бизнес. -2008. - № 20.

3. Рупняк М.Я., канд. екон. наук – Дрогобицький ДПУ ім. Івана Франка: Викуп акцій власної емісії як інструмент реструктуризації пасиву балансу акціонерних товариств.

4. Терещенко О. О. Антикризове фінансове управління на підприємстві: монографія  / О. О. Терещенко. – К. : Центр навчальної літератури, 2006. – 68 с.