Скорик І.В.

Харківський національний економічний університет, Україна

ОЦІНКА ОБОРОТНИХ КОШТІВ ПІДПРИЄМСТВА ЗА ДОПОМОГОЮ ЕКОНОМІЧНОЇ ДОДАНОЇ ВАРТОСТІ

 

У сучасних ринкових умовах, що характеризуються нестабільністю економічної ситуації на глобальному та макроекономічному рівнях, українським підприємствам дуже важливо раціонально та ефективно здійснювати управління своїми активами. До однієї з найважливіших складових майна підприємства і відносяться оборотні кошти. Саме вони мають вплив на різні аспекти операційної діяльності суб`єктів господарювання: на показники виробництва та реалізації продукції, використання матеріальних ресурсів у виробництві, структуру собівартості продукції, збалансованість грошових потоків за всіма видами діяльності, а також на фінансовий стан підприємств.

У системі управління обіговими коштами, як і у будь-якій іншій, прийняттю рішення щодо їх використання передує аналіз обігових коштів.

Тема аналізу ефективності використання оборотних коштів висвітлена у роботах таких вчених-економістів, як Ю.С. Цал-Цалко, О.Я. Базілінська, А.Ф. Іонова, Б.М. Литвин, І.А. Бланк, Г.О. Крамаренко, Д.В. Тойкер та у багатьох інших. Проте, на наш погляд, існуючі системи показників мають свої недоліки та потребують подальших удосконалень.

Метою дослідження є розробка методичного підходу до аналізу ефективності використання обігових коштів за допомогою показника економічної доданої вартості (EVA) на прикладі Державного науково-виробничого підприємства  «Об’єднання Комунар».

За своєю первинною суттю EVA розраховується для оцінки вартості підприємства та характеризує ефективність використання інвестованого капіталу.

Вартість компанії показує, чим реально володіє власник і скільки коштує створене ним підприємство. Нова вартість створюється лише тоді, коли компанія отримує таку віддачу від вкладеного в бізнес капіталу, яка перевищує ціну цього капіталу [1, с. 20].

В економічній літературі наведено досить багато формул для розрахунку EVA, в найбільш загальному вигляді її можна представити так:

 

                                   ,                                (1)

 

де NOPAT – чистий операційний прибуток після сплати податків, тис.грн;

IC – інвестований капітал, тис.грн;

WACC – середньозважена вартість підприємства, %.

 

Згідно Д.В. Тойкеру, Для того, щоб використати даний показник для оцінки ефективності використання оборотних коштів підприємства необхідно, перш за все виключи вплив на прибуток від вкладень в необоротні активи. З цією метою більш доцільно використовувати не операційний прибуток, а прибуток до вирахувань відсотків, податків та амортизації (EBITDA) [4, с. 22].

EBITDA розраховується як сума операційного прибутку та амортизації на матеріальні та нематеріальні активи. Формулу розрахунку EBITDA можна представити у такому вигляді:

 

                                       EBITDA = EBIT + А,                                      (2)

 

де EBIT – прибуток до вирахування відсотків за кредитами та податків, тис.грн;

    А – амортизація, тис.грн.

 

Далі необхідно визначити розмір капіталу, що інвестується в обігові кошти. Для цього слід прийняти ряд припущень:

1) власний капітал, в першу чергу, використовується на створення необоротних активів, а та його частина, що залишилася, - на формування оборотних коштів;

2) сума довгострокових зобов`язань повністю направляється на формування необоротних активів [4, с. 23].

Опираючись на вищевикладені припущення можна легко визначити структуру капіталу, що було інвестовано підприємством в обігові кошти.

Маючи дані щодо структури капіталу інвестованого в обігові кошти, маємо можливість розрахувати його середньозважену вартість:

 

                                    ,                          (3)

 

де іЕ – вартість власного капіталу, %;

     Е – частка власного капіталу в загальному обсязі інвестованого в обігові кошти капіталу, %;

     іD – вартість позикового капіталу, %;

    D – частка позикового капіталу в загальному обсязі інвестованого в обігові кошти капіталу, %.

     Т – ставка податку на прибуток, %.

 

При розрахунку середньозваженої вартості капіталу вартість власного капіталу приймаємо на рівні середнього відсотку за облігаціями внутрішньої державної позики, а вартість позикового капіталу – на рівні відсоткової ставки за кредитами (середньорічної) за відповідний рік [2, с. 206].

Таким чином, показник EVA для обігових коштів може бути розрахований наступним чином:

 

                                  ,                                    (4)

 

де ТС – обсяг обігових коштів підприємства, тис.грн.

 

Як показник, що характеризує ефективність вкладення капіталу, значення доданої економічної вартості може бути більше або менше нуля, та дорівнювати нулю. При EVA = 0 підприємству все одно куди інвестувати кошти. Оскільки воно отримує однаковий прибуток як при фінансуванні за рахунок цих коштів обігового капіталу, так і при вкладенні їх в умовно без ризикові цінні папери, а саме в облігації внутрішньої державної позики. Коли ж EVA ˂ 0 вкладений в оборотні кошти капітал зменшується за рахунок втрати альтернативної дохідності. Внаслідок цього зменшується ринкова вартість підприємства. При EVA > 0 вкладення оборотних коштів за даним напрямком діяльності є ефективним. Ринкова вартість підприємства зростає.

Розрахунок показника EVA для оцінки ефективності використання обігових коштів ДНВП «Об’єднання Комунар» наведений у табл. 1.

 

Таблиця 1.

 

Розрахунок показника EVA для ДНВП «Об`єднання Комунар»

за 2008-2010 роки

 

                                  Період                                                                                       

Показник

2008 рік

2009 рік

2010 рік

ТС, тис.грн

142522

187883

193546

E, %

65,6

52,9

55,5

D, %

34,4

47,1

44,5

iE, %

11,86

12,21

10,39

iD, %

15,1

17,4

13,4

EBIT, тис.грн

4785

8792

18113

A, тис.грн

9305

9299

8930

WACC, %

11,68

12,61

10,24

EBITDA, тис.грн

14090

18091

27043

EVA, тис.грн

-2551,14

-5592,7

7226,44

 

Оскільки розрахунок середньозваженої вартості капіталу проводиться за період, що передує змінам у податковому законодавстві України, ставка податку на прибуток приймається на рівні 25%.

Графічне зображення динаміки EVA ДНВП «Об`єднання Комунар» за 2008-2010 роки наведено на рис.1.

 

Рис.1. Динаміка EVA ДНВП «Об`єднання Комунар»

за 2008-2010 роки

 

За результатами розрахунків EVA у 2008-2010 роках було встановлено, що у 2008 та 2009 роках оборотні кошти використовувалися неефективно, про що свідчить від`ємне значення доданої економічної вартості. Це було спричинене за рахунок високої вартості капіталу, що був спрямований на фінансування оборотних коштів. Висока вартість капіталу була зумовлена, в першу чергу, неоптимальним співвідношенням власних та позикових коштів, а також високою вартістю на них. У 2010 році спостерігається значний ріст доданої економічної вартості, що зумовлений значним ростом показника прибутку до вирахувань відсотків, податків та амортизації, а також зниженням середньозваженої вартості капіталу, та свідчить про ефективне використання обігових коштів, що спричинило ріст прибутковості ДНВП «Об`єднання Комунар» та ріст його ринкової вартості.

Таким чином, розраховані значення показника доданої економічної вартості для ДНВП «Об`єднання Комунар» за 2008-2010 роки доводять їх практичну значущість та можливість використання для оцінки обігових коштів.

Крім того, такий підхід до оцінки обігового капіталу вбачає можливість для керівництва підприємства аналізувати вплив ефективності використання обігових коштів на загальну вартість підприємства.

 

Література:

 

1. Багацька К.В. Використання економічної доданої вартості як критерію ефективності діяльності підприємства / К.В. Багацька // Вісник Сумського національного аграрного унівеситету. – 2011. – №1. – С. 20-26.

2. Михаліцька Н.Я. Застосування показника доданої економічної вартості як критерію приросту ринкової вартості підприємства / Н.Я. Михаліцька //  Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – Вип.19.13. – С. 204-210

3. Статистичний бюлетень Національного банку України за березень 2012 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/files/stat.pdf

4. Тойкер Д.В.  Развитие методики анализа оборотных средств промышленного предприятия: автореф. дис. на соискание уч. степени канд. эк. наук: спец. 08 .00.12 "Бухгалтерский учет, статистика" / Д.В. Тойкер. – Москва, 2009. – 25 с.