Єфременко В.В.

Керівник: Хістєва О.В.

Донецький національний університет економіки і

торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

ПРИЧИНИ СУЧАСНИХ ІНФЛЯЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ПОДОЛАННЯ

 

Політика будь-якої країни, перш за все, повинна бути спрямованою на забезпечення стабільності та добробуту життя населення. В основу такої політики має бути покладено контроль за рівнем інфляційних процесів у державі. Необхідність у цьому викликана тим, що інфляція не лише призводить до тяжких соціально-економічних наслідків, а й тим, що за умов інфляції відбувається деформація інструментів макроекономічного регулювання.

Актуальність даної теми зумовлена тим, що уже кілька десятиліть вчені намагаються знайти шляхи подолання інфляційних процесів. Для України дане питання постає особливо гостро, оскільки за 20 років незалежності так і не знайдено ефективного методу подолання інфляції.

Дослідженням причин, наслідків та методів подолання інфляції присвячені наукові праці як зарубіжних, так і вітчизняних вчених-економістів, зокрема Гайдара Є., Геєця В., Дзюбика С., Кейнса Дж., Маршалла А.,  Мельника О., Пігу А., Савлука М., Томашика Л., Туган-Барановського М., Філіпса А.,  Фішера І., Фрідмена М. та багатьох інших.

Інфляційні процеси в Україні зумовлені наступними причинами:

- диспропорційністю у структурі економіки, що виникла за часів існування адміністративно-командної системи;

- залежністю українських виробників від імпорту (енергоносіїв, окремих сировинних матеріалів, комплектувальних виробів тощо);

- неефективністю безготівкової системи розрахунку;

- зростанням цін на імпортні товари та послуги, необґрунтованим встановленням валютного курсу;

- втратою зацікавленості у продуктивності праці;

- суттєвим скороченням інвестицій;

- надмірним розширенням тіньового сектору економіки.[1]

Основним показником інфляції в країні є коефіцієнт інфляції, або індекс споживчих цін, який характеризує загальну зміну цін на товари і послуги у поточному періоді, у порівнянні з минулим. Аналізуючи рівень інфляції в Україні видно, що в цілому в 2010 р. рівень інфляції був 109,1 %, у 2009 році індекс споживчих цін склав 112,3% проти 122,3 % у 2008 році. Інфляція була сформована за рахунок трьох основних складових. Це – продукти харчування, ціни на які зросли на 10,7%, що, за розрахунками, дало 5,4% до загального зростання індексу споживчих цін; житлово-комунальні послуги, де мало місце зростання на 13,8% та алкогольні напої і тютюнові вироби, де із-за підвищення акцизів був приріст цін - 22,1% . У 2010 році Уряду вперше за 7 років вдалось втримати інфляцію на рівні, меншому 10%; індекс інфляції становив 109,1%.

Стримуючими чинниками зростання споживчих цін були наступні:

- скорочення споживчого кредитування домашніх господарств (на 10,3%);

- зростання пропозиції товарів і послуг на споживчому ринку (у 2010 році порівняно з 2009 роком загальне виробництво у харчовій промисловості зросло на 3,2% на тлі високого рівня урожаю третій рік поспіль; вартісний приріст імпорту споживчих товарів, включаючи імпорт легкових автомобілів склав 28,3%); 

- зростання заощаджень домогосподарств (депозити фізичних осіб, за даними НБУ, зросли на 60,3 млрд. грн. або на 28,5%, у тому числі у національній валюті – на 41,1 млрд. грн. або на 41,6%)

- стабільність валютного курсу (офіційний курс гривні до долара США у 2010 році ревальвував на 0,3%) [4].

В монетарному огляді НБУ неодноразово йшлося про те, що врегулювання інфляції монетарними методами неможливе, а головною причиною інфляції є невідповідність між темпами зростання заробітної плати і продуктивністю праці. Зрозуміло, що необґрунтоване збільшення заробітної плати веде до загального збільшення грошової маси в країні. В цьому випадку виникає монетарне правило інфляції – «надто велика кількість грошей полює за малою кількістю товарів». [3]

Вивчаючи  причини сучасних інфляційних процесів багато вчених зазначають, що домінуючою є інфляція витрат, яка характерна не тільки для української економіки, а й для світових економік. Тому, вважаємо, що перш за все необхідно вжити систему заходів для боротьби з інфляцією витрат. З цією метою, Уряду слід проводити більш м’яку зовнішню політику, оскільки створення різного роду економічних та митних союзів значно спростить процедуру ввезення іноземних товарів на Україну, а отже і знизиться ціна на дані товари.

В результаті проведеного дослідження виявлено, що для української економіки характерне значне коливання показників економічних процесів в цілому і рівня інфляції зокрема. В період світової економічної кризи це було найбільш відчутно, оскільки економічна ситуація то стабілізувалась, то йшла на спад. В даний момент відчувається стабілізація економіки, оскільки індекс споживчих цін зменшується, про що свідчить  зменшення НБУ рівня облікової ставки.

Отже, на сучасному етапі розвитку економічних відносин в Україні питання зниження інфляції постає досить гостро. Адже саме ефективне вирішення даного питання дасть змогу Україні зробити впевнений крок вперед у плані економічного зростання, підвищення життєвого рівня населення та виходу на новий, вищий щабель у світових масштабах.

 

Список використаних джерел

1. Семенова Ю.С. Механізм інфляції в Україні // Банківська справа. – 2009. – №2. – 345с.

2. А. Скрипник, Г. Варваренко Вплив валютно-курсової політики на інфляційні процеси в Україні  // Вісник НБУ. – 2007. - №1. – 125с.

3. www.bank.gov.ua – Національний банк України.

4. www.ukrstat.gov.ua – Державний Комітет Статистики