Фарбітна Г. В.

Науковий керівник: Дяченко Н.В.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Необхідність використання інформаційних технологій в процесі ведення обліку бюджетних установах

 

На сучасному етапі розвитку, важко переоцінити роль бюджетних установ у фінансовій  системі держави. Зміни, які супроводжуються різким погіршенням можливості держави забезпечувати соціальні гарантії та розвивати галузі соціальної, інституційної, наукової та інших сфер, здійснює негативний вплив і на діяльність бюджетних установ зокрема. Так, розвиток міжбюджетних відносин та поява нових формувань зумовлює зростання обсягів облікової інформації в бюджетних установах, що вимагає широкого застосування сучасних способів і прийомів обробки інформації, здатних забезпечити оперативне управління процесами надання послуг.

У зв'язку з цим виникає необхідність удосконалення ведення бухгалтерського обліку бюджетних установ, зокрема його комп’ютеризація.

Дослідженням актуальних питань автоматизації бухгалтерського обліку в бюджетних установах приділяють увагу такі вітчизняні вчені та практики, як  Р. Т. Джога, Ф.Ф. Бутинець, С. В. Свірко, С.В. Івахненко,     П.В. Завгородній, Н.І. Сушко, В.С. Рудницький та інші. Питання автоматизації бухгалтерського обліку в бюджетних установах залишається недостатньо дослідженим і тому потребує більш детального вивчення.

Підтвердженням цього є той факт, що більшість малих бюджетних установ (особливо в сільській місцевості) продовжують використовувати традиційну ручну, або частково автоматизовану, форму ведення бухгалтерського обліку. Часткова автоматизація не дозволяє систематизувати дані обліку та відображати їх одночасно в одній базі даних, а, отже, і приймати оперативні рішення, використовуючи всю сукупність інформації, вивчивши всі фактори, що вплинули на певну ситуацію [2]. Найбільш чітко і злагоджено ведеться облік в установах з комплексною автоматизацією бухгалтерської роботи.

Слід відзначити, що на ринку програмного забезпечення в Україні існує велика кількість програм вітчизняних і іноземних фірм, які призначені для забезпечення  системи управління бюджетними установами  і ведення обліку в них, такі як «Софт ТАКСІ» (X-DOOR), «АБ-Система» («Офіс-2000»), «Імпакт» («Акцент-Бухгалтерія»), «ТРАСКОсофт» (Trade Manager), GMS (Office Tools) [1]. Більшість розповсюджених програм автоматизації бухгалтерського обліку не охоплюють в достатній мірі всіх завдань, пов’язаних з управлінням та господарською діяльністю бюджетних установ.

Лідером на ринку програмного забезпечення сьогодні є російські програмні продукти «1С: Бухгалтерія для бюджетних установ» та        «Парус-Бюджет», які представлені на рисунку 1.1 [4].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1.1. Лідери на ринку програмного забезпечення для ведення обліку у бюджетних установах

Для зручності користувачів в даних програмах передбачено режим очікування підключення до інформаційної бази, створення списків загальних інформаційних баз, широка інтеграція з Microsoft Office, взаємодія з програмними продуктами «Мережа» і «Кур’єр» Державного казначейства України, збереження змін при завершенні роботи системи  тощо [3].

Формування автоматизованої інформаційної системи ведення обліку для бюджетних установ забезпечить оперативне вирішення задач обліку, сприятиме якісному контролю за формуванням доходів і видатків бюджетних установ, забезпечить ефективність використання державних коштів та економію грошових і матеріальних ресурсів, а отже  забезпечить зростання обсягів і якості наданих бюджетними установами послуг.

Отже, можна зробити висновок, що бухгалтерський облік в бюджетних установах та організаціях України потребує запровадження та широкого використання інформаційних технологій, оскільки це забезпечить спрощення облікового процесу та підвищення оперативності отримання облікових даних в різних аналітичних розрізах. При виборі программного забезпечення при організації  обліку в бюджетних установах варто надати перевагу програмі російської фірми «1С:Підприємство 8. Комплексний облік для бюджетних установ України», що дозволить повніше задовольнити потреби бюджетних установ у сфері методології, технологічних і програмних рішень, а також забезпечити можливість обміну інформації шляхом якісного переходу між різними програмними продуктами.

Література:

1. Бухгалтерія для бюджетних установ України  [Електронний ресурс] // Фірма «1С». Офіц. веб-сайт. – Режим доступу: http: // www.1c.ru/ukraina/prod-ua.jsp/.

2. Марценяк Н.О. Реформування бухгалтерського обліку бюджетних установ: проблеми та перспективи / Н.О. Марценяк // Науковий вісник БДФА. –2010. –№4. – С. 346-351.

3. Тимейчук Т.Б. Аналіз можливостей програмного забезпечення автоматизації обліку в бюджетних установах / Т.Б. Тимейчук // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – 2010. - № 1. –  С.228-234.

4. Шабельник Т.В. Переваги і можливості програмного продукту Парус-Бюджет / Т.В. Шабельник, Т.В.  Крива [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/.