Бабарицька Д.О.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Деякі питання  ведення обліку в бюджетних установах в умовах переходу на міжнародні стандарти

 

Процес інтеграції України у світовий простір зумовлює перехід національної системи ведення бухгалтерського обліку у бюджетних установах та складання звітності на міжнародні стандарти. Багато країн відповідно до сучасних тенденцій розвитку світової економіки віддали перевагу шляху розвитку бухгалтерського обліку, спрямованого на його уніфікацію та дотримання єдиних принципів ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

 Професійні економісти та бухгалтери останніми роками приділяють значну увагу питанням удосконалення організації та ведення бухгалтерського обліку в установах, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів. Сьогодні ключовим напрямком модернізації обліку та звітності є розробка та запровадження в державному секторі національних стандартів на основні міжнародних, що визначає актуальність обраної теми.

Сучасні умови функціонування бюджетної системи України характеризуються наявністю ряду проблемних питань щодо організації та ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах, дослідженню яких приділяють увагу багато вітчизняних: П.Й. Атамас, Р.Т. Джога [1], Ф.Ф. Бутинець, С.В. Левицька [2], В.М. Метелиця [3], С.В. Свірко [4], В.Г. Васильєва, І.Т. Ткаченко [5] та ін. Проте на сьогодні залишається ще багато спірних та проблемних аспектів, які потребують уваги.

Особливості функціонування установ бюджетної сфери  зумовлюють необхідність дослідження нових методологічних та організаційних  підходів до ведення бухгалтерського обліку, оскільки специфіка їх діяльності висуває особливі вимоги до формування інформації, необхідної для облікових та контрольних цілей. 

Необхідність змін у бюджетному обліку зумовило затвердження КМУ Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки, яка передбачає передусім адаптацію законодавства з питань бухгалтерського обліку та звітності діяльності органів державного сектора до Міжнародних стандартів бухгалтерського для державного сектору (МСБОДС).

За підсумками реалізації Стратегії очікується досягнення таких результатів: адаптація законодавства з питань бухгалтерського обліку та звітності діяльності органів державного сектора до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку для державного сектору; розробка та запровадження єдиного плану рахунків бухгалтерського  обліку;  установлення уніфікованих вимог до вибору програмного забезпечення для обміну інформації між Міністерством фінансів, органами Державного казначейства і суб'єктами державного сектора; підвищення відповідальності й статусу керівників фінансово-бухгалтерських установ; підвищення рівня прозорості та відкритості ведення бухгалтерського обліку.

З метою модернізації вітчизняного бюджетного обліку Державне казначейство України співпрацює  з низкою закордонних та міжнародних установ і організацій, зокрема: Генеральною  дирекцією державних фінансів Міністерства  бюджету,  державних  рахунків  та  державної служби  Франції,  Федеральним казначейством Росії, Міжнародною асоціацією казначейських служб тощо.

З метою приведення національної системи бухгалтерського обліку у   відповідність  із вимогами  міжнародних    стандартів  фінансової  звітності  реформу  необхідно проводити  по   наступних основних напрямках: удосконалення нормативно-правового регулювання; формування нормативної бази (стандарти); методичне  забезпечення (інструкції,   коментарі); кадрове  забезпечення.

Основною проблемою реформування обліку в бюджетних  установах є відсутність єдиних підходів до розробки дієвих механізмів удосконалення системи обліку з урахуванням вимог міжнародних стандартів, недостатність розробленості питання переходу на єдині методологічні засади, а також створення уніфікованого організаційного та інформаційного забезпечення обліку.

Впровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності  для  державного  сектору  вимагає  узгодження  їх норм з  чинною  національною законодавчою базою, значної підготовки фахівців  із  складання фінансової звітності тощо.

Для створення законодавчих та організаційних передумов запровадження  Міжнародних  стандартів  фінансової  звітності слід врегулювати порядок їх застосування.

З огляду на досвід вітчизняного реформування обліку діяльності підприємницьких структур,  важливими чинниками для  успішного реформування  бухгалтерського обліку у державному секторі є: гармонічне поєднання впровадження МСБОДС з реформуванням системи бухгалтерського обліку в Україні з точки зору фінансового, науково-методичного та організаційного забезпечення; доступність навчання для відповідних фахівців з погляду рівня оплати; підконтрольність виконання попередньо затверджених заходів; створення системи підвищення кваліфікації (сертифікації) бухгалтерів за участю викладацько-професорського  складу  національних  вищих  навчальних закладів відповідного напряму.

Отже, реформування обліку в бюджетних установах повинно передбачити першочергові зміни методологічних підходів визначення і визнання доходів і витрат у відповідності до міжнародної практики обліку.

Необхідність стандартизації бухгалтерського обліку в бюджетних установах у світовому масштабі та гармонізації облікових систем визначається розвитком процесів економічної інтеграції країн, створенням вільних економічних зон, міжнародних об'єднань і спільних підприємств.

Адаптація бухгалтерського обліку в бюджетних установах до Міжнародних стандартів  є важливою передумовою для ефективного функціонування та визнання бухгалтерського обліку в бюджетних установах України на міжнародному рівні.  Співробітництво України з міжнародними організаціями, кредитними і фінансовими установами на валютних, фондових та інвестиційних ринках ставить вимоги відкритості економічної інформації, її зрозумілості. Результатом цих зусиль є сприяння МСФЗ поліпшенню та гармонізації фінансової звітності у світі.

 

Перелік посилань:

1.     Джога Р. Т. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2006. — 250 с.

2.     Левицька, С.О. Окремі питання реформування бюджетного обліку: стратегія модернізації системи бухгалтерського обліку в держаному секторі // Бухгалтерський облік і аудит. - 2009.- № 6.- C. 34-39.

3.     Метелиця В.М. Проблемні питання модернізації обліку в державному секторі України / В.М. Метелиця // Облік і фінанси АПК. — 2010. — №4.

4.     Свірко С. В. Організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2005.

5.     Ткаченко І. Т. Звітність бюджетних установ: Навч. посібник. 2-ге вид., допов. і переробл. — К.: КНЕУ, 2007.