Педагогические науки / 6. Социальная педагогика

А. Войтенко

Сумська філія Харківського національного університету внутрішніх справ

СУБКУЛЬТУРИ В МОЛОДІЖНОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Соціалізація молоді є однією з актуальних проблем, котру має вирішувати

суспільство. Процес соціалізації молодої людини здійснюється різними механізми, основними з яких є: традиційний (сім’я та мікро соціальне середовище); інстуаційний (інститути суспільства); міжособистісний (друзі, групи однолітків, авторитетні люди); стилізований (стиль життя, субкультури); рефлексивний (переживання, емоції, сприйняття).

Метою дослідження є розкриття впливу в Україні різних субкультур з позитивним та негативним спрямуванням на особистість підлітка.

Субкультура - це система норм, цінностей, настанов, способів поведінки і життєвих стилів певної соціальної групи, яка відрізняється від пануючої в суспільстві культури, хоча і пов'язана з нею. Молоді люди, які не мають певного положення, міцної позиції, потрапляють у вакуум. Субкультура реалізується групами молоді. Вона не є стороннім утворенням, а глибоко укорінена у соціально-культурному контексті.

Розглянемо молодіжні субкультури на прикладі тих світових субкультур, які формують світогляд молодих українців.

 Субкультура Емо в Україні існує близько двох років і стає дедалі популярнішою субкультурою. Ця субкультура народилась як спроба бунту підлітків проти беземоційності, заборони на прояв саме негативних емоцій.  Милість і турботу змінюють на роздратування, плач, депресію. Багато говорять про самогубство, а також про те, що життя жорстоке і безглузде. Носячи чорнорожевий одяг, різні пов'язки на руках, пояси з залізними пряжками, рукавички з оголеними пальцями, нігті фарбують у чорний або сріблястий колір, говорять про себе, що це не просто такий імідж, це світогляд, стан душі, це стиль життя. Всі емо проти наркоманії, алкоголізму, безладних статевих стосунків.

Готи - мають своєрідну життєву філософію: завжди прагнуть більшого, шукають красу навіть у тому світі, де її немає, завжди називають речі своїми іменами (говорять про позитивне і негативне, які характерні для людей чи речей). Проявляють любов до готичного мистецтва, містицизму. Ходять по старих цвинтарях, бо їх цікавить вишукана архітектура. Носять темний вишуканий одяг, білий грим, популяризують атрибутику сумного світогляду. Носять довге пофарбоване в чорний колір волосся. Можуть бути схожими на ангелів, демонів, привидів, вампірів.

Епси - одна з останніх субкультур, прихильники якої є оптимістами, радіють життю, носять одяг райдужних кольорів. Вільні у всьому - в одязі, музиці і поведінці.

 Репери (хіп - хоп) - Слухають музику в стилі “реп”, пишуть реп, перейняті його ідеологією. Улюблений вид спорту - баскетбол. Носять широкий та завеликий одяг, серед прикрас - значки та сережки. Не агресивні.

 Рейвери - учасники пристрастились до сучасної комп'ютерної музики, проводять час в нічних дискотеках і клубах, заперечують “сіру” дійсність.

В залежності від спрямованості, молодіжні субкультури є доповненням до організованих колективів, так і їх антиподами, тобто їх норми і цінності, суперечать з панівною культурою.

 Позитивне спрямування субкультур:

В “ідеальній” субкультурі учасники тренуються у виконанні соціальних ролей, розвитку самосвідомості, шукають свій статус і прагнуть досягнути визнання. Вони культивують протест проти несправедливості, брехні, подвійної моралі з боку дорослих (суспільства). Молодіжні субкультури створюють свою культуру, яка допомагає молодим людям адаптуватися до життя, беруть на себе частину функцій соціалізації індивідів, з якими не справляється сім'я, школа, формальні молодіжні організації, держава. Борються за поліпшення екологічного стану оточуючого середовища, спасають пам'ятники культури, турбуються про інвалідів;

 Негативне спрямування субкультур:

- Прояви вандалізму, бездіяльність, вживання наркотиків, розпуста. Субкультури можуть піддаватися впливу комерційних компаній, які диктують їм моду і модель споживацької поведінки. Виробники одягу, тютюну, алкоголю, музичних дисків зацікавлені в надійному споживачеві. Так, наприклад, одна з компаній розбагатіла за рахунок продажу рожевих кедів для Емо. Субкультури впливають на молодь, а самі практично закриті для зовнішніх впливів. Щоб впливати на них, потрібно або бути частиною субкультури, або встановлювати контакт з окремими її представниками і діяти через них.

Приклади груп з негативним спрямуванням.

- Гопники себе так не називають. Вони іменують собі подібних як “пацани” або“реальні пацани”. В них орієнтація на систему цінностей кримінальної субкультури. Тут панує культ сили, земляцтва, взаємовиручки і взаємозалежності.

- Скинхеди - схильні до насилля, підтримують ідеї фашизму і расизму, ведуть пасивний бездіяльний спосіб життя. Вживають наркотики, щоб досягти агресивного стану і подолати моральні бар'єри.

 - Растамани - більшість вважають причетними себе до цієї субкультури тільки тому, що вживають марихуану та гашиш.

 Отже, альтернативні культури ведуть до збагачення і омолодження всіх інших культур. Велика кількість молодіжних субкультур повинна спонукати суспільство до розвитку національної культури, що вбере в себе кращі здобутки альтернативних форм культури Завданням сучасного дослідження молодіжної субкультури повинно бути відмова від негативних упереджень і диференційований підхід до оцінки формальних і неформальних молодіжних груп, у яких світогляд і діяльність відрізняються від загальноприйнятих.