Ковратко А.Н, Михайлова Я.Д.
Викладач: Сорокіна О.М.
Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського
Роль Світової організації торгівлі в світовому економічному співробітництві.
СОТ - світової організації торгівлі - це міжнародна економічна організація, яка з 1 січня 1996 року остаточно прийшла на зміну ГАТТ. На сьогоднішній день до СОТ входять - 153 держави, на які доводиться близько 95% світового товарообігу і більше 4/5 світового валового продукту.
Важливу роль в світовій економіці грає Світова організація торгівлі, міжнародне об'єднання, в яке входять практично всі високорозвинені країни світу. Саме в рамках цієї організації встановлюються правила міжнародної торгівлі. А після приєднання низки країн, що є в даний час кандидатами на вступ в СОТ, в межах цієї організації здійснюватиметься майже весь світовий обіг товарів і послуг.
За останні роки значно розширилася сфера діяльності СОТ, організація виходить далеко за рамки власний торгівельних стосунків. СОТ є потужною і впливовою міжнародною структурою, здатною виконувати функції міжнародного економічного регулювання. Членство в СОТ стало практично обов'язковою умовою для будь-якої країни, прагнучої інтегруватися в світове господарство.
Ставлячи перед собою в числі основних завдань сприяння розширенню виробництва і торгівлі, оптимальне використання світових ресурсів, а також врегулювання фінансових та інших колізій між державами, що входять в неї, ця організація підсилює роль міжнародної торгівлі як потужного двигуна і прискорювача процесів глобальної і регіональної інтеграції в світовому господарстві. Її можна порівняти і з вимогливим колективним арбітром, який стежить за дотриманням кожним зі своїх членів загальноприйнятих тут правил. Фактично, функцією СОТ зводяться до підтримки єдиних торгівельних правил і вирішення конфліктів.
Процес вступу України в СОТ був початий ще в 1993 році. Зараз він —вступил в свою завершуючу фазу. Як і будь-який складний економічний процес, він має свої плюси і мінуси. З моменту подачі заявки на вступ вже прошло більше 10 років, але лише недавно інтеграція до цієї економічної структури стала реальністю для зовнішньоекономічної політики України. Вже підписане 38 з 46 двосторонніх протоколів, ведуться активні переговори з США, Австралією, Норвегією.
Приєднання до цієї структури має для України стратегічне значення як умову для подальшої поступової інтеграції країни в європейські і світові процеси і структури, і системного реформування національної економіки на принципах лібералізації і відвертості ринку. Крім того, інтеграція в СОТ може ще розглядатися і з точки зору відповідності принципам стійкого розвитку країни: економічного, політичного, соціального.
Враховуючи це, вступ в СОТ робить актуальним цілий круг невирішених проблем, до цих пір гальмівних розвиток економіки країни: необхідність эфективной реструктуризації промисловості і сільського господарства, підвищення стандартів виробництва і управління, налагодження нових эфективных механізмів захисту інтересів вітчизняного виробника. А цей процес довгостроковий.
Хоча Україна і
вступила в СОТ, дебати відносно доцільності членства в цій
організації ведуться і до цього дня.
Раніше наша країна випробовувала дискримінаційний тиск унаслідок антидемпінгових розслідувань, введення квот на експорт ряду вітчизняних товарів, в питаннях захисту інтелектуальної власності і тому подібне Наша держава була позбавлена можливості приймати участі в міжнародних переговорах по удосконаленню усесвітнього торгівельного середовища. Відсутність членства в СОТ створювала певні проблеми в євроінтеграційних процесах України, а розширення Європейського Союзу загострює проблеми адекватного використання власного зовнішньоторговельного потенціалу. Членство в СОТ стосується не лише членів уряду і політики, - це поважно для всіх активних учасників економічного процесу -окремих національних підприємств і галузей, бізнесменів і менеджерів, державних службовців і науковців.
Вступ в СОТ не
повинен вселяти побоювання суспільству. Адже ми йдемо по дорозі, уторованій 152
країнами світу, причому далеко не всі вони по своєму потенціалу перевершують Україну.
Відгородившись від СОТ, не захистиш вітчизняний ринок від іноземної продукції, від зростання конкуренції. Україна потрапляє в невигідне положення, адже вступ в СОТ - це, перш за все, приєднання до загальноприйнятих правил цивілізованого ринку, що володіють значними перевагами. Інакше кажучи, вступ в СОТ повинен сприйматися, в цілому, як стимул-реакція до національного розвитку України і супроводитися розгортанням адекватних програм і механізмів і тому подібне Тепер основне завдання - підготуватися до функціонування в системі СОТ, аби скористатися її перевагами і нейтралізувати можливі негативні наслідки.
Вступ України в СОТ означає подальшу лібералізацію зовнішньої торгівлі, яка здобуде як позитивні, так і негативні наслідки для нашої економіки.