Экономические науки/7.Учет и аудит

 

Голодинський О. Ю.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Проблеми обліку та аналізу витрат і доходів за центрами відповідальності

 

В процесі розвитку ринкових відносин промислові підприємства України зіткнулися з рядом проблем, щодо регулювання витрат і доходів. На сьогоднішній день серйозного удосконалення потребує існуюча система аналізу витрат і доходів за центрами відповідальності для забезпечення користувачів оперативною та достовірною інформацією з питання управління витратами та доходами. В зв’язку з цим, проблема організації високоефективної системи обліку та аналізу витрат і доходів за центрами відповідальності, яка буде сприяти надходженню та обробці якісної інформації для потреб управління, постає дуже гостро.

Дослідженню проблем обліку витрат і доходів за центрами відповідальності приділили увагу у своїх працях провідні вітчизняні та зарубіжні вчені-економісти: Сопко В.В., Лінник В.Г., Кужельний М.В., Савченко В.Я., Завгородній В.П., Бутинець Ф.Ф., Чижевська Л.В., Герасимчук Н.В., Нападовська Л.В., Голов С.Ф., Палій В.Ф., Соколов Я.В., Кузьмінський А.Н., Хорнгерн Ч., Фостер Дж., Друри К.

Питання бухгалтерського обліку витрат і доходів регулюється законодавчою базою (Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”, Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, галузевими рекомендаціями з формування собівартості продукції (робіт, послуг), іншими законодавчими та нормативними актами). Проте на сьогоднішній день не врегульованими залишається  ще цілий ряд питань обліку витрат і доходів за центрами відповідальності. Недостатньо приділено уваги обґрунтуванню методичних принципів, у відповідності з якими кожний господарюючий суб’єкт має визначати свою внутрішню облікову політику, щодо обліку витрат і доходів за центрами відповідальності з урахуванням особливостей своєї діяльності.

Метою роботи є дослідження обліку та аналізу витрат і доходів за центрами відповідальності та розробка пропозицій для його модернізації.

Основною метою роботи кожного підприємства в умовах ринкової економіки є одержання прибутку. Одним із основних факторів, від якого залежить успішне досягнення цієї мети, є налагоджена система обліку витрат та доходів. Неправильно обрана та налагоджена система обліку витрат та доходів може привести підприємство до катастрофічних наслідків.

Існуючий на сьогодні підхід до групування витрат за елементами та статтями калькуляції, є єдиним для всіх підрозділів підприємства. У разі ж переходу до системи обліку витрат і доходів за центрами відповідальності, управлінням центрів відповідальності буде потрібна інформація саме про власні витрати. А таку інформацію можна отримати, застосовуючи тільки власний підхід до групування витрат за елементами та статтями калькуляції. Це пов’язано з тим, що процес виробництва кожного окремого центру відповідальності відрізняється від інших. А значить і структура витрат кожного центру відповідальності різна та потребує індивідуального, а не загального вивчення[1].

Центр відповідальності – це сегмент діяльності на підприємстві, в межах якої встановлено персональну відповідальність менеджера, за показники діяльності, які він контролює. Ефективна робота центрів відповідальності та центрального управління можлива тільки за умов швидкого та якісного збору, групування, обробки та передачі інформації з обліку витрат та доходів. Цей процес може бути організований в умовах функціонування на підприємстві інформаційних систем. Для вирішення таких завдань можна провести розширення аналітичного обліку витрат і доходів на базі програмного забезпечення автоматизованого обліку 1С:Підприємство 7.7. шляхом введення рахунків 3-го, 4-го та 5-го порядків.

Основною метою проведення аналізу витрат та доходів за центрами відповідальності, є пошук відхилень від норм витрат та причин їх виникнення, дослідження можливостей зменшення собівартості та підвищення якості продукції, встановлення шляхів отримання більшого доходу, а також пошук оптимальних напрямків використання отриманого прибутку. Для досягнення такої мети аналітична служба підприємства повинна бути забезпечена відповідно підготовленою інформацією, яку надає система обліку витрат і доходів за центрами відповідальності. В свою чергу, важливим є питання вибору методів аналізу, які б могли працювати на базі інформації наданої обліком витрат і доходів за центрами відповідальності[3].

Практичне значення має розгляд методики аналізу ефективності функціонування центрів відповідальності. Для проведення порівняльного аналізу ефективності функціонування центрів відповідальності необхідним є застосування ряду коригуючих коефіцієнтів (коефіцієнтів приведення). Застосування таких коефіцієнтів дає можливість порівняти ефективність роботи окремих центрів відповідальності з різними технологіями виробництва за звітний період[2].

Проведене дослідження структури виробничого процесу підприємств, дає змогу обґрунтувати доцільність впровадження системи обліку витрат та доходів за центрами відповідальності. Найбільш пріоритетними завданнями на сьогодні є модернізація виробництва, зниження собівартості, підвищення якості товарної продукції, автоматизація процесу виробництва та обліку, підготовка висококваліфікованих фахівців, розробка власних перехідних моделей обліку, налагодження інфраструктури збуту товарної продукції. Для цього необхідно змінити методику складання калькуляцій на центрах відповідальності у бік їх більшої аналітичності та індивідуальності[1].

При проведенні організаційних робіт з побудови обліку витрат та доходів за центрами відповідальності необхідним є удосконалення процесу первинного обліку та звітності, розробка нових форм документів, реорганізація синтетичного та аналітичного обліку, виходячи з принципів організації автоматизованого обліку[4].

Для проведення аналізу витрат та доходів за центрами відповідальності підприємств доцільно застосовувати класичні методи аналізу, а саме аналіз структури витрат та доходів центрів відповідальності, порівняльний аналіз результатів діяльності центрів відповідальності, факторний аналіз прибутку центрів відповідальності, тощо. Проведення таких аналітичних процедур дозволяє швидко отримати результати аналізу, які можуть бути базою для прийняття управлінських рішень або, у разі потреби, для проведення більш глибокого аналізу.

Застосування наведених вище рекомендацій дозволить підприємствам підвищити якість обліку та аналізу витрат і доходів за центрами відповідальності, ефективніше використовувати результати своєї діяльності.

 

Література:

1.     Завгородній В.П., Облік витрат та прибутків за центрами відповідальності в умовах стандартизації обліку // Економіка: Вісник. Вип.  51.- К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - 2007. - С. 21 - 26.

2.     Шайкан А.В. Напрями розвитку аналізу витрат і доходів за центрами відповідальності // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2006”. Том 17. Економіка. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2006.- С. 33-35.

3.     Овдій Ю. Л. Децентралізація управління підприємством за попроцесним принципом – як можливий напрямок модернізації та розвитку системи управлінського обліку на підприємствах// Збірник тез та текстів виступів на міжнародній науковій конференції. “Розвиток науки про бухгалтерський облік” Частина ІІІ.- Житомир: ЖІТІ.- 2007.- С. 160-163

4.     Онищенко С.В. Стратегічні напрями проведення аналізу витрат та доходів за центрами відповідальності підприємств// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип. 140.- Дніпропетровськ: ДНУ.- 2007.- С. 119-127.