Державне регулювання економіки

 

студент Жук Є. В.

Європейський університет Уманська філія

Економічна криза в Україні:

наслідки та перспективи виходу з неї

 

Поява та розвиток світової економічної кризи, це не випадкове явище, а циклічний та закономірний процес розвитку економіки не тільки окремої країни але й світової економічної системи в цілому. Тож, виникнення  економічної кризи в Україні є результатом внутрішньої нестабільності з однієї сторони, а з іншої, негативним впливом зовнішніх чинників. Поява перших тривожних дзвіночків про «приступи» економічної системи США,  не привернула уваги наших посадовців, натомість, вони прокоментували це явище наступним чином: «то в США — криза, а ми ще замалі в економічному плані й надто далеко від Америки, щоб відчути щось подібне». Саме це і було головним прорахунком українських високо посадовців та економічних експертів, які свідома відмовились  Як наслідок, уже з другої половини 2008 року почалося істотне скорочення експорту, що призвело до зупинки виробництва:. Зокрема: 1. Скорочення експорту металургійної та хімічної галузі, що призвело до скорочення та навіть повної зупинки певної частини виробництв; 2. В другому та третьому кварталі 2008 року відбулося заморожування більшої частини проектів, пов’язаних з будівництвом житла, офісних і торговельних приміщень. Це, у свою чергу, призвело до скорочення працівників у девелоперських та будівельних компаніях. 3. Через обмеженість можливостей кредитних установ для нарощування кредитної активності почалося суттєве скорочення обсягів торгівлі споживчими товарами, товарами довгострокового використання. Це, у свою чергу, призводить до скорочення доходів усіх, хто задіяний у просуванні цих товарів до кінцевого споживача. 4. Останніми роками в Україні був наплив закордонних позик та інвестицій. Країна купалася в грошах. Потік грошей був настільки великим, що країна не могла переварити його, і як результат – зліт цін на товари і послуги, зарплатний бум. 5. Упродовж семи років сприятлива зовнішня кон’юнктура і збільшення споживчого попиту давали Україні змогу підтримувати високі темпи зростання економіки. Однак, в умовах світової фінансової кризи ця модель виявилася нестійкою [2].

Отже, під впливом вищевказаних факторів глибока та всеохоплююча не тільки економічна, а й соціальна криза, матиме такі наслідки для України: реальний ВВП знизиться на 4,3% через скорочення внутрішнього попиту, видатки зведеного бюджету скоротяться по відношенню до ВВП, зведений бюджет буде не збалансованим, за оцінкою у 2009 р. дефіцит поточного рахунку складе 6,1% від ВВП і буде профінансований за рахунок додатного сальдо рахунку фінансових операцій, у 2009 р. дефіцит рахунку поточних операцій на рівні 3,1% від ВВП буде профінансовано за рахунок міжнародних резервів НБУ та кредиту МВФ, за оцінками, темп приросту грошової маси сповільниться до 7,6% в 2009р., зростання індексу споживчих цін досягне 25,4% в середньому за 2008 р. та сповільниться до 16,4% в 2009 р., в 2009 р. середньорічний обмінний курс гривні буде 6,3 грн. за дол. США [1].

Виникає ряд питань, вирішення яких потребує негайного вирішення. Зокрема, що ж робити з усіма цими викликами, які стоять перед нашою країною? Що має зробити вище керівництво держави, для того щоб зменшити наслідки економічної кризи?

Подолання економічною кризи в Україні потребує реалізації наступних заходів [3]:

1. У нових світових економічних умовах прерогативою для України має стати інвестиційний клімат, якщо ми не прийме це до уваги  то тоді нашій країні немає чого робити в новій економічній системі. Практика залучення іноземних інвестицій для виходу з кризи є звичайною справою, саме тому такі країни як Албанія Чехія, Словаччина «бігають» та шукають інвестора, створюючи в країні «тепличні умови» для залучення іноземних інвестицій. В цьому можна переконатися на про стому прикладі: інвестиції в Україну в 2008 р. склали 10 млрд. грн.., якщо така ж тенденцію збережеться в 2009 р., то при 20 млрд. грн.. дефіциту державного бюджету сума залучених інвестицій покриє 50% дефіциту.

2. Крім створення сприятливого економічного клімату зазначимо ще ряд заходів які сприятимуть виходу України з фінансової кризи: цілком відмовитися від практики загального підвищення грошових доходів населення; НБУ має жорстко забезпечувати ініційовану президентом України стабілізацію обмінного курсу гривні; призупинити дію пільг і додаткових умов оплати праці державних службовців усіх рівнів і народних депутатів; переглянути ціни на товари і послуги, що їх реалізовують корпорації-монополісти, за рахунок скорочення невиправданих витрат, представницьких витрат і збільшених особистих доходів персоналу управління; встановити граничні розміри торгово-посередницьких націнок при реалізації товарів для кожної товарної групи, запровадити систему санкцій за їх перевищення; Антимонопольному комітету України систематично аналізувати і контролювати обґрунтованість підвищення цін на продукцію великих підприємств і об’єднань і застосовувати весь арсенал засобів до їхніх порушників.

3. Сприяти розвитку внутрішнього ринку, що передбачає: реформування політики держави політику кредитування відповідних виробництв, які працюють на потреби внутрішнього ринку; розробити і реалізувати програми прискореного розвитку виробництва промислових і продовольчих товарів, які мають перспективи попиту на світових ринках; диверсифікація експортного потенціалу України.

4. Терміново вжити заходів з ліквідації від’ємного сальдо зовнішньої торгівлі товарами, стримування зростання імпорту і підтримки експорту. З цією метою в рамках положень СОТ слід: переглянути ставки митних зборів на імпортовані товари у бік збільшення; запровадити систему квот на ввезення в Україну товарів, аналоги яких виробляються в Україні; заборонити кредитування будь-яких імпортних закупівель, крім продовольчих товарів у разі їх дефіциту в Україні; протягом двох місяців ліквідувати заборгованості з відшкодування ПДВ; розглянути питання про тимчасове кредитне дотування експортних виробництв для компенсації від’ємної різниці між собівартістю і ціною на зовнішніх ринках експортованої продукції — за наявності в підприємства програм зниження витрат і розширення збуту сировини і комплектуючих для експортних машинобудівних виробництв.

5. Мобілізувати фінансові ресурси для підтримки банків і підприємств, які виробляють продовольство, товари народного споживання, ліки й експортні товари. Для чого: розбронювати бюджетні кошти, затримані на казначейських рахунках; для рефінансування банків і кредитної підтримки експортних виробництв використовувати частину золотовалютних резервів держави; скоротити на 30% витрати, передбачені проектом бюджету на 2009 рік, за всіма напрямками витрат за винятком охорони здоров’я, освіти, допомоги малозабезпеченим і т. ін.; кошти, які визволяються, спрямувати на створення стабілізаційного фонду, відмовившись надалі від позики МВФ на ці цілі; використання вже отриманих коштів кредиту МВФ зробити цілком прозорим; призупинити приватизацію держвласності до виходу з кризи з метою недопущення її розпродажу за безцінь; кошти від приватизації використовувати тільки на інвестиційні програми.

6. Розробити і приступити до реалізації державних програм створення зон і точок зростання виробництв, які масово використовують продукцію української металургії і машинобудування (будівництво доріг, промислових і цивільних будинків і споруд, житла, об’єктів, необхідних для проведення Євро-2012, тощо).

Реалістично оцінюючи прогнози стосовно економічного майбутнього нашої держави (а вони, на жаль, скоріш песимістичні, ніж оптимістичні), слід правильно розрахувати свої сили й використати їх якомога ефективніше, тобто будь-які плани мають відповідати реаліям економічної ситуації яка склалася в країні. Завдання для сучасного уряду є не «стрибати вище голови» приймаючи радикальні кроки та шокуючі рішення, доцільніше буде максимально зберегти те що ми маємо, при реалізації того чого наша країна раніше не знала.

Тож, для подолання і зменшення наслідків важкої економічної кризи необхідні кардинальні зміни в економічній політиці України, адже, нинішня економічна криза не є звичайною, і носить характер «трансформаційної» тобто, це політико-економічна криза, інституційна, криза міжнародного права, геополітична, цивілізаційна криза тощо.

 

Використані джерела:

1.     http://www.ier.kiev.ua/Ukraine/mfu_ukr.cgi

2.     http://unian.net/ukr/news/news-278640.html

3.     http://www.unian.net/ukr/news/news-280307.html