Економічні науки /6.Маркетинг і менеджмент

Галушка В.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М. Туган - Барановського

Переваги інтерактивної реклами та її розвиток в Україні

"Традиційна реклама", завдання якої інформувати і впливати на споживача, поступово втрачає свої позиції. Тому новим (та і старим) брендам і напівбрендам буває важко добитися уваги споживача в нестримно зростаючому інформаційному потоці.

Основним моментом, що відрізняє інтерактивну рекламу від «традиційних» комунікаційних каналів, є те, що вона акумулює їх особливості. Це властивість - синкретичність - і робить інтерактивну рекламу унікальним засобом просування товарів і послуг або компанії-рекламодавця [1].

До особливостей інтерактивної реклами відносять наступне:

1. Інтерактивна реклама може використовувати будь-які носії, будь-які канали комунікації, не лише Інтернет. SMS - технології - один з найбільш зручних каналів комунікації для цієї реклами.

2. Інтерактивна реклама не впливає на споживача, а взаємодіє з ним. Завдання інтерактивної реклами - спонукати споживача взаємодіяти з компанією або брендом не лише у момент трансляції і не лише у момент покупки або споживання товару [3].

3. Інтерактивна реклама – працює з ядром цільової аудиторії, а не з цільовою аудиторією в цілому. Ядро аудиторії - це найбільш лояльні майбутньому бренду споживачі. Ці люди не лише самі швидко заражаються ідеєю нового бренду, але і транслюють її решті всіх учасників цільової аудиторії.

4. Інтерактивна реклама не має універсальних методів і рекомендацій. Перед початком інтерактивної рекламної кампанії потрібно вивчити свого споживача. Потрібно скласти соціально-психологічний портрет типового споживача вашого продукту. Тільки на його основі можна спроектувати грамотно і тонко акції інтерактивної реклами [1].

Отже, на сьогоднішній день Інтернет - єдиний канал, через який можна ефективно досягти певні цільові аудиторії. Завдяки дослідженням рекламодавець зможе підібрати ті інтернет-майданчики, де максимально сконцентрована його цільова аудиторія. Це набагато більш «вимірний» вид медіа у порівнянні з традиційними каналами.

Таким чином, інтерактивна реклама - це реклама, метою якої є взаємодія з ядром цільової аудиторії потенційного (або що існує) бренду з метою залучення до активного споживання і пропаганди ідей бренду [2].

Сучасний прояв елементів інтерактивної реклами в Україні можна спостерігати скрізь. Останнім часом набувають поширення інтерактивні акції різних брендів, які не є системними і продуманими кампаніями інтерактивної реклами, а існують як би самі по собі. Кожна акція - окремо від інших.

На жаль, в Україні обсяг ринку інтернет-реклами поки складає менше 1%. Причин тут декілька: по-перше, в Україні зараз користується Інтернетом менше 10% населення; по-друге ринок Інтернет-реклами не має стандартів, які б відповідали світовим. Крім того, на ринку працює мало професіоналів - є всього декілька компаній, що надають якісні послуги. Звідси і недовіра рекламодавця до даного рекламного каналу [3].

Стрімко зростає кількість користувачів інтернет-реклами в Україні, а рекламодавці розміщують все більше реклами в інтернеті. Рекламні бюджети в інтернеті стають все більше і більше.

Що стосується витрат на інтерактивну рекламу в Україні, то очікується їх зростання на 5 %. Слід зазначити, що українські рекламодавці вирішили скоротити витрати на всі види реклами. На телерекламу українські компанії витратять на 32 % менше коштів, ніж у 2008 році. У зовнішній рекламі витрати скоротяться вдвічі. Бюджети, виділені на рекламу в пресі, стануть менше на 48 %.

Навпаки, цифрові медіа збільшать свої доходи. Зокрема, на 10-15 % зросте виручка операторів платного телебачення, а на 8-10 % - інформаційних агентств.

В цілому в Україні рекламний ринок в 2009 році, згідно із прогнозами Cortex, скоротиться на 41 %  до 3,47 мільярдів гривень [3].

Зростання ринку інтернет-реклами на 25% у 2009 році - це найбільш песимістичний варіант, якщо криза затягнеться на весь рік. У оптимістично варіанті ринок збільшиться на 50% (у випадку, якщо своєї максимальної глибини криза досягне до кінця весни, а потім піде на спад) [5].

Прогнозується, що загальний обсяг українського ринку інтернет-реклами до 2010 року складе близько 35 млн. дол. США [3].

Проте, Інтернет-реклама в Україні є і її значення неухильно збільшується. Даний сегмент ринку має всі передумови для подальшого зростання, не дивлячись на всі існуючі перешкоди.

Література:

1. Жаворонкова Т. Н. «Традиційна» і Інтернет-реклама: особливості тенденції, шляхи розвитку // Інтернет-маркетинг. - №1. - 2006. - З. 46-51

2. Самойленко В. Реклама в Інтернеті: реалії і «віртуалії» // Маркетинг і реклама. - №1. - 2004. - З. 35-39

3. www.dpg.com.ua

4. www.podrobnosti.ua

5. www.comments.com.ua