Економічні науки /10. Економіка підприємства

 

Роліна К.В., ст. викл. Кравцова Л.В.

Автомобільно – Дорожній інститут

Донецького Національного Технічного університету

Системний підхід при управлінні витратами

 

Економічна система, що складається в Україні, заснована на ринкових відносинах, вона обумовлює необхідність якісних змін економічних важелів управління, у тому числі й обліку.

Вагомий внесок у дослідження проблем обліку витрат внесли такі вчені: О.С.Бородкін, Ф.Ф,Бутинець, О.А.Герасименко, С.Ф.Голов, В.В. Сопко. Серед зарубіжних авторів вивченню цієї проблеми приділяли увагу: Р. Адамс, К. Друр, Б. Райан, С.С Саубалдін.

Різноманітність організаційних структур підприємств, відсутність централізованого регулювання їхньої діяльності, умови конкурентного середовища, що швидко змінюються, вимагають від облікової системи інформації, котра адекватно відбивала б як внутрішню діяльність, так і зовнішнє середовище. Вирішення цього завдання полягає в серйозних змінах, пов'язаних із розширенням кола облікових об'єктів, наданням гнучкості у використанні існуючих і розробці нових методик обліку, зміною місця бухгалтера в управлінні господарськими процесами. Виділення в самостійну систему внутрішньогосподарського (управлінського) обліку підвищує його роль в оперативному, тактичному і стратегічному управлінні виробництвом. Ця облікова система накопичує інформацію, що забезпечує створення оптимальної системи управління витратами і основним завданням якої є забезпечення вигідних позицій підприємства у конкурентному середовищі. У витратах знаходять висвітлення всі сторони господарської діяльності підприємства, тому що практично будь-яке управлінське рішення приводить до їх виникнення.

Невідповідність обліково-калькуляційної практики потребам управління комплексним виробництвом, недостатня розробка методологічних питань використання обмеженої собівартості в прийнятті управлінських рішень обумовлюють проблеми, що постійно виникають  у галузі управління витратами підприємства.

В умовах ринкових відносин результати роботи кожного підприємства значною мірою залежать від системи управління, котра стежить за конкурентоспроможністю підприємства та за його становищем на ринку. Вирішення проблеми ефективного розвитку підприємств неможливе без удосконалення системи управління витратами. А ця система насамперед має багато "слизьких" місць. Серед них можна виділити наступні:

недосконалість форм облікової документації;

вибір оптимального переліку статей комплексних витрат;

вибір методів обліку витрат та калькулювання собівартості продукції;

недосконалість інформаційного забезпечення системи управління виробництвом;

недосконалість системи мотивації структурних підрозділів.

Всі ці проблеми потребують вирішення. Тому перед управлінським персоналом постає важливе завдання пошуку і впровадження такої системи, яка б відповідала принципам єдності підходів на різних рівнях управління, планування, калькулювання, оцінки та аналізу; можливості управління витратами  на різних стадіях життєвого циклу виробів; органічного поєднання зниження витрат з досягненням високої якості готової продукції. Тому для управління витратами потрібно в першу чергу дуже ретельно вивчити системний підхід.

Народне господарство, його галузі, підприємства розглядають, як системи, вивчають їх у взаємному внутрішньому та зовнішньому зв’язку, що забезпечує їх раціональну організацію й функціонування. Різноманітні системи підприємств взаємозалежні між собою і забезпечують розвиток будь-якого підприємства, і без урахування цієї взаємодії не можливо забезпечити ефективне управління господарськими процесами.

Системний підхід як науковий метод широко використовується в різних галузях досліджень. Він пов’язаний з терміном "система", під яким розуміють сукупні сит принципів, покладених в основу певного вчення, чи порядок, зумовлений правильним розташуванням частин. Системний підхід особливо доцільно використовувати  в економіці.

Підприємства являють собою досить складні системи, які відрізняються динамікою та імовірнісним характером. Для управління виробничо-господарською і комерційною діяльністю доцільно створювати інформаційні системи. Будь-яка інформаційна система передбачається для конкретних об’єктів, тобто визначаються межі Ії застосування та Ії функції.

На практиці існують два типу інформації: первинна та вторинна. Первинна облікова інформація – це неопрацьовані дані про результати виробничо-господарської  діяльності підприємства. Вторинна облікова інформація – підсумок обробки вихідних даних, основну частину котрих становить первинна інформація. Первинна аналітична інформація – сукупність даних, які підлягають аналіз. До складу входить: первинна і вторинна облікова інформація, прогнозна і планова, нормативно – довідкова та інша. Вторинною аналітичною інформацією  є результати аналітичних розрахунків, які забезпечують формування управлінських рішень, пошук резервів для зростання виробництва, розробку заходів щодо поліпшення діяльності та інше.

Одним із важливих завдань на сучасному етапі розвитку економіки є створення принципово іншої системи отримання інформації про витрати виробництва, нових методів калькулювання собівартості продукції та визначення фінансових результатів.

Організація аналітичного обліку витрат на виробництво залежить від правильного документування спожитих ресурсів підприємства.  У документах слід обов’язково відобразити такі реквізити: місце виникнення, найменування продукції та відвідні статті витрат. При наступній обробці документів ці реквізити використовуються для складання відомостей розподілу витрат матеріалів, заробітної плати, амортизаційних відрахувань, розподілу витрат допоміжних витрат, розподілу витрат на освоєння виробництва, нарахування зносу малоцінних швидкозношуваних предметів.

Треба звернути увагу на те, що організація одліку витрат на виробництво може бути успішною лише тоді, коли існує спеціальний проект організації обліку, в якому чітко описано методику збору інформації про витрати і формування собівартості продукції.

Для підприємств доцільно використовувати класифікацію статей за видами обліково-аналітичної системи відповідно до їх переліку. Наприклад, витрати на оплату праці документально використовують розрахунково-платіжну відомість, особові рахунки, табель обліку робочого часу.

Поява і розвиток нових форм власності, спричинили утворення різноманітних форм і методів управління. На сучасному етапі зростає та ускладнюється роль і значення ефективності процесу управління діяльністю господарюючого суб’єкта. Будь-яка система управління насамперед спирається на систему інформації. Облік, контроль та аналіз витрат виробництва є функціями системи управління, які забезпечують отримання інформації. Запорукою ефективного функціонування системи управління та системи управління витратами є наявність достовірної інформації.

                   

Література:

 

1.Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність Українш» від 16,07,1999 №996

2.Нападовська Л.В. Управлінський облік: Підручн. для студ. вищ. навч. закладів. – К.: Книга, 2004. – 544 стр.

3.Кафка С.М. Аналіз витрат на виробництво як складова системи управління витратами нафтобудівних підприємств //Вісник ЖДТУ. – 2004. - №2. – с.100-105