Сурда А.В.

Східноєвропейський університет економіки та менеджменту

Підвищення ефективності управління підприємств індустрії гостинності

У статті розглядаються підходи до вирішення проблем, повязаних з підвищенням ефективності управління підприємств індустрії гостинності. Аналізується вплив управлыння на колектив підприємства та всі сторони  його діяльності. Досліджується показник ефективності та продуктивності праці управлінського персоналу.

Ключові слова: управління інфраструктурою, ефективність діяльності, продуктивність праці,  управлінський персонал.

Постановка проблеми та її зв'язок  з важливими науковими і практичними завданнями. Ефективність функціонування та управління  підприємств залежить, в більшості, від розвинутості його інфраструктури та професіоналізму управлінського персоналу . Як стверджують професіонали, «щоб заробляти більше, необхідно мати добре оснащення, а щоб придбати його  - необхідно більше заробляти» [1]. Аналізуючи  дане твердження, можемо сказати, що підприємству для отримання більшого прибутку та зайняття конкурентноспроможного місця на ринку товарів та послуг необхідна розвинута інфраструктура, іншими словами, підприємству потрібен «фундамент», завдяки якому будуть протікати всі необхідні  процеси та операції  з матеріальними та іншими супутніми їм потоками. Менеджмент на підприємстві, що працює у ринковому середовищі, ставить високі вимоги щодо професіоналізму управлінського персоналу, від якого також залежить ефективність процесу управління, а отже й ефективність діяльності всього підприємства. Оцінка управлінського персоналу - це невід'ємна та одна з найважливіших частин у структурі управління роботою управлінського персоналу. Вона представляє собою певну систему, яка має досить складну структуру та дозволяє виконувати регулятивну функцію по відношенню до діяльності управлінських працівників та керівників, які оцінюються [2].

 

    Аналіз останніх досліджень і публікацій. Механізм управління   підприємствами індустрії гостинності на сьогоднішній день є недостатньо  дослідженою проблемою, оскільки дуже мало уваги приділялось  питанню  управління цими підприємствами. Здебільшого розглядалися питання організації готельного господарства, де коротко говорилось про управління  підприємством в працях М.І. Бойко, Л.М. Гопкало  та ін.  Слід відзначити, що деякі аспекти управління підприємствами індустрії гостиності висвітлюються в науковій праці  Роберта Браймера «Основи управління в індустрії гостинності».

 Мета та основний виклад статті. Розглянути більш детально процес управління підприємством, визначити проблеми, які виникають при управлінні підприємством та навести методи розв’язання  цих проблем.

Перш ніж визначити проблеми, правильно буде розкрити сутність поняття «управління підприємством». Управління підприємством – процес, в основі якого лежить вплив на колектив підприємства та всі сторони його діяльності з метою отримання максимальних результатів.

Однією з типових проблем є проблема перебудова систем управління підприємством. Особливого значення ця проблема набуває на рівні тих підприємств, місце яких у ринковій економіці повністю змінюється. Коли підприємство стає економічно самостійним об’єктом товрано-грошових відносин, який повністю відповідає за результати своєї господарської діяльності, воно повинно сформувати систему  управління (менеджменту), яка б забезпечила йому високу ефективність роботи, конкуретноздатність та стійкість становища на ринку.

Друга проблема управління – це неефективне використання основних засобів підприємства (будов, споруд, обладнання), наслідком якої є збільшення витрат підприємства. Основними причинами виникнення цієї проблеми є: непропорційне співвідношення між робочою силою та основними фондами, простої обладнання, не ефективне використання обладнання, нераціональне використання виробничої площі, зменшення фондовіддачі основних фондів та інші. 

   Третя проблема, яку слід відзначити  це  висока вартість  обладнання  та технологічних засобів елементів інфраструктури. Як стверджують професіонали,  витрати на оснащення занадто великі, тому рекомендується основні фінансові потоки спрямовувати  в необхідні об’єкти  та засоби [2]. На сьогоднішній день для зайняття конкурентноспроможного місця на ринку певної продукції та послуг потрібно дуже швидко реагувати на всі зміни та вимоги  користувачів.

Четверта проблема стосується професійної підготовки кадрів, які займаються управлінням, методам їх роботи, оснащенням сучасними технологічними засобами та обладнанням, способів управління інфраструктурою[3]. Вважається, що із-за некомпетентності управлінських працівників зменшується конкурентоспроможність підприємства, знижується якість обслуговування клієнтури. Тут потрібно додати, що і працівники, які безпосередньо займаються  обслуговуванням,   також відіграють велику роль у системі управління підприємством. Проблема професійних кадрів, а точніше проблема нестачі професійних кадрів, дійсно актуальна для підприємств індустрії гостинності.

У першу чергу, для розвязання проблем слід визначити обовязкові передумови ефективного управління, які полягають у наступному:

- відповідність призначення обєкта вимогам, визначеним у проектній документації;

- відповідність встановленого регламенту функціонування обєкта до його системних можливостей;

- адекватність інформації, за якою приймає рішення персонал, до реального стану обєкта управління;

- синхронізація рішень та керівних дій персоналу у процесі управління;

- адекватність сприйняття рішень різних рівнів ієрархії управління об’єкта.

Після проведеного аналізу основних проблем, які виникають на підприємствах при управлінні, розглянемо методи, завдяки яким рекомендується вирішувати ці проблеми:

1. Вдосконалення системи управління і контролю над фондами і активами підприємства з метою зменшення виробничих витрат на експлуатацію обладнання продовж всього життєвого циклу. Наприклад, впровадження інформаційної системи комплексного управління основними фондами підприємства – Maximo Enterprise Suite [4], головною функцією якої є  ефективне управління витратами на використання та обслуговування активів підприємства.

          2. Підвищення кваліфікації, перекваліфікація персоналу, проведення практичних навчальних заходів, конференцій. Кадри вирішують все. Тому професіоналізм і компетентність працівників, які займаються управлінням -  одна з важливих складових  ефективного управління в цілому.

          3. Зменшення витрат підприємства за рахунок оренди, а не купівлі деяких будов, споруд, обладнання або придбання їх в кредит. Звідси основні фінансові потоки підприємства будуть спрямовані на розвиток основної діяльності підприємства.

       4.  Комплексне планування  технічного обслуговування та проведення запобіжних  заходів щодо ремонту та модернізації основних  засобів підприємства.

Висновок і перспективи продовження дослідження. Таким чином, у даній статті були розглянуті деякі проблеми управління підприємствами, які дуже часто зустрічаються  в реальному житті. Запропоновано  методи вирішення цих проблем, які потребують більш глибокого обґрунтування та дослідження.

Для оцінки ефективності системи упраління може бути  повною мірою використано ресурсний показник ефективності – модифікований показник ресурсовіддачі, який враховує, поряд з іншими факторами, ринкові фінансово-кредитні відношення та інфляційні процеси. Також слід використовувати такі показники як рівень виробничих зв’язків, діапазон управління, ступінь стабільності кадрів, тощо.

Організації періодично оцінюють своїх співробітників з метою підвищення ефективності їх роботи та визначення потреби професійного розвитку. Як показуюють дослідження, регулярна та систематична оцінка персоналу позитивно впливає на мотивацію співробітників, їх професійний розвиток.

Список літератури.

1. Алексахин А.А. «Логистический подход  к управлению логистической инфраструктурой».//«Логистика и управление цепями поставок». 2005. - №1. – С. 56

2. Крикавський Є.В. Логістичне управління. – Л.: Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2005 - 683 с.

         3. Щекин Г.В. Теория и практика и практика управления персоналом; учебно-методическое пособие. -  Киев. - 1998. – С. 67

4.   www.lib.wsu.ru/books