Студентка-магістр Ковальова О.В.

Донбаський державний технічний університет, Україна

Аналіз достатності грошових потоків підприємства в контексті управління ними

 

На теперішньому етапі розвитку економічних відносин підприємства функціонують в середовищі з обмеженою кількістю вільних грошових коштів, тобто ситуація, коли хтось володіє цими коштами, а хтось їх потребує. В таких умовах виникає необхідність у визначенні доцільного грошового залишку на розрахункових рахунках підприємства для забезпечення нормальної операційно-фінансової діяльності, а всі надлишки цих коштів конвертувати в швидко ліквідні цінні папери  з метою подальшої реалізації, для отримання прибутку або відновлення оптимального залишку.

Робота присвячена управлінню грошовими потоками на підприємстві, а саме дослідженню значення достатнього обсягу грошових потоків на підприємстві як передумови ефективної його діяльності.

Об’єктом дослідження, в даному випадку, є кошти підприємства.

Метою доповіді є дослідження значення аналізу достатності грошових потоків на підприємстві та управління ними для здійснення ефективної господарської діяльності та обґрунтування заходів щодо стимулювання збільшення вхідних  грошових потоків, зменшення вихідних грошових потоків та їх збалансування.

Здійснення практично всіх видів діяльності на підприємстві породжує рух грошових коштів у формі надходжень і витрат. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 4 „Звіт про рух грошових коштів” визначає, що грошовий потік являє собою надходження і вибуття грошових коштів та їх еквівалентів [3, 86].

Управління грошовими потоками – це процес прийняття ефективних управлінських рішень, що поєднують у собі досвід професіоналів та певні умови, що складаються в конкретний момент часу і потребують вирішення оперативних і стратегічних завдань [1, 119-127].

Даний процес переслідує ряд цілей, а саме забезпечення достатнього рівня ліквідності та платоспроможності на підприємстві, оптимізацію інвестиційних грошових коштів, забезпечення ефективності використання обмежених грошових ресурсів, скорочення витрат підприємства, пов’язаних з управлінням грошовими потоками на підприємстві, забезпечення потреби підприємства у капіталі для фінансування операційної, фінансової та інвестиційної діяльності тощо.

Однією з передумов ефективного управління грошовими потоками є аналіз грошових потоків, на основі результатів якого робиться висновок про достатність, оборотність, ефективність грошових потоків на підприємстві.

Аналіз достатності грошових потоків включає розрахунок певних показників, зокрема розраховують коефіцієнт Бівера, коефіцієнт ліквідності грошового потоку, коефіцієнт достатності чистого грошового потоку, термін повернення боргів, коефіцієнт покриття відсотків за кредит, коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку.

Аналізуючи дані показники, можна дійти висновку про здатність підприємства погашати свої зобов’язання перед зовнішніми кредиторами, по сплаті боргу, відсотків за кредит, здатність формувати приріст запасів, виплачувати необхідний розмір дивідендів, термін, що необхідний підприємству для повернення боргів тощо. Результати аналізу є основою для прийняття відповідних заходів щодо регулювання достатності грошових потоків на підприємстві [2, 64].

У процесі аналізу достатності та управління грошовими потоками на підприємстві необхідно виявити фактори, які справляють позитивний або негативний вплив на результати діяльності підприємства та на формування грошових потоків.

Управління грошовими потоками на підприємстві передбачає виявлення причин дефіциту грошових коштів на підприємстві, тобто факторів, що спричиняють недоотримання необхідної суми вхідних грошових потоків та факторів, які впливають на збільшення вихідних грошових потоків з метою нейтралізувати їх вплив [4, 23].

У сучасних умовах господарювання при здійсненні управління грошовими потоками на підприємстві важливим є розробка заходів по стимулюванню збільшення чистого грошового потоку на підприємстві від кожного з видів діяльності. До таких заходів належать: раціоналізація асортименту продукції; продаж або здача в оренду необоротних активів; оптимізація джерел формування капіталу підприємства; залучення зовнішніх джерел короткострокового фінансування; реструктуризація дебіторської заборгованості у фінансовий інструмент, вжиття інших заходів по стимулюванню збуту власної продукції, оптимізація дивідендної політики, оптимізація витрат на підприємстві, відстрочка платежів за зобов’язаннями; використання знижок постачальників; перегляд програм інвестицій; податкове планування тощо.

При управлінні грошовими потоками слід враховувати і те, що поява надлишкових  грошових коштів теж потребує прийняття відповідних ефективних управлінських рішень, які давали б змогу уникнути втрат підприємства, пов’язаних із знеціненням грошей.  

 

Література:

1. Поддєрьогін А.М., Невмержицький Я.І. Ефективність управління грошовими потоками підприємства // Фінанси України. - 2007. -  №11. – С. 119-127.

2. Мазуренко О.О. Концептуальні основи управління грошовим обігом підприємства // Вісник КДТЕУ. – 2007. – №1. – с.64.

3. Лахтіонова Л.А. П(С)БО 4 "Звіт про рух грошових коштів":переваги методики аналізу грошових потоків // Регіональні перспективи. – 2007. – №4. – с.86.

4. Крушельницькій О.Н. Грошові потоки як об’єкт управління на підприємстві // Персонал. – 2006. – спецвипуск. – с.23.