Борзенко Н.А.

Донецький Національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

 Критерії оцінки та проблеми забезпечення боргової безпеки України.

Перш за все зазначимо, що до сьогодні в Україні не існує загальновизнаної мето­дики розрахун­ку боргового тягаря, яка б враховувала стан, а тим паче динаміку економічного розвит­ку в країні. Хоча, в принципі, уже зроблено перші кроки у цьому плані. Зокрема, у грудні 2002 року у пер­шому читанні прийнято законопроект “Про державний борг України”, клю­чо­вою особ­ли­­вістю якого є спроба визначити процедуру управління зовніш­нім бор­гом на основі переліку таких основних показників: відношення держав­но­го бор­гу до ВВП, відно­шен­ня валового зовнішнього боргу до обсягу експорту то­ва­рів і послуг, відно­шен­ня загальної суми річних боргових платежів до доходів від експорту товарів і послуг, а також відношення загальної суми річних бор­го­вих платежів до ВВП. Це, звичайно, не повний перелік індикаторів борго­вої без­пе­ки (вони можуть дати лише часткове уявлення про рівень обтяжливості борго­ви­ми зобов’­язан­нями, які покладенні як на бюджетну, так і платіжну систе­ми дер­жави), але це вже спроба переходу від не контро­льо­ва­ного нарощування дер­жав­них боргів до циві­лізованого управ­ління і контролю за динамікою зов­ніш­нього державного боргу.

У 2001 році набрав чинності Бюджетний кодекс, у якому статтею 18 “Граничний обсяг боргу” регламентовано, що величина основної суми державного боргу не повинна пере­ви­щу­вати 60 відсотків фактичного річного обсягу ВВП України.

 

 

 

 

 

Таблиця 3

Основні показники боргової безпеки держави.

Показники –  індикатори

Порогові показники (у світі)

Порогові показники (в Україні)

Фактичний стан в Україні у:

2004

2005

2007

Показники загальної платоспроможності

Рівень зов­ніш­ньо­го боргу у ВВП, %

50 – 80

не більше 50

51,0

57,0

71,6

Рівень зов­ніш­нього боргу у річ­ному обсязі екс­порту товарів і послуг, %

не більше

200 – 250

не більше

165

83,4

60,8

76,9

Питома вага боргу міжна­род­ним ор­гані­за­ці­ям у зовнішньому борзі, %

не біль­ше 30

43,0

45,0

58,3

Темпи росту зовнішнього боргу (середні), %

»16,0

» 54,0

+7,8

–17

+16

Рівень зовнішнього боргу на душу насе­лен­ня (для країн з пе­рехідною еконо­мікою), дол.США

200,0

200,0

257

262,29

289,2

Показники тимчасової (поточної) ліквідності

Рівень загальних платежів з обслу­го­вування зовніш­ньо­го боргу до ек­­спорту товарів і по­слуг, %

25,0

не більше 18

17,0

16,5

19,3

Відношення між­на­род­них резер­вів до ва­ло­во­го зовніш­ньо­го боргу, %

 

18,1

12,7

15,4

Відношення міжна­родних ре­зер­­вів до ім­пор­ту товарів і пос­луг, %

 

9,3

10,8

25,3

Показники боргового навантаження на бюджет

Витрати на обслу­го­ву­ван­ня і по­га­шення зов­нішнього державного бор­гу, % до об­сягу до­ходів Державного бюдже­ту

не більше 20

15,7

13,7

17,0

Рівень обсягів короткостро­ко­вої зовнішньої заборгованості до по­точ­них бюджетних над­ход­жень, %

не більше 40

57,4

45,2

61,7

Частка зовнішніх запозичень у по­крит­ті де­фі­циту Державного бюд­же­ту, %

не більше 30

60,0

53,6

57,4

Рівень платежів з обслу­го­ву­ван­ня зов­ніш­ньо­го державного бор­гу у обсязі видатків бюд­же­ту, %

9,72

10,4

16,0

 

Разом з тим зазначимо, що необхідно зва­жено підхо­дити до визначення граничних параметрів, оскільки не може існувати уні­вер­саль­них показників боргової безпеки держави, а їх гра­нич­ні значення можуть диференціюватися відповідно до ос­нов­них макроекономічних параметрів, що відображають розвиток держави. Зокрема, для різних країн, які відріз­ня­ють­ся за тем­па­ми розвитку економічної сис­те­ми, показники боргової безпеки також різні.

Враховуючи специфіку стану зовнішньої заборгованості України (левова частка зовнішнього богу України – державний, об­слу­го­ву­ван­ня якого проводиться з державного бюджету), дуже важливо розро­бити ком­плек­сну систему показників, які б окрім загальної платоспроможності та тим­ча­­сової лік­від­нос­ті включали б також індикатори гранично-безпечного боргового на­­ван­­таження на бюджет. У таблиці 3 наведено сис­те­му показ­ни­ків, які, на наш погляд, досить ґрун­то­в­но характе­ри­зу­ють стан боргової безпеки дер­жави, а також проведено розра­ху­нок системи індикаторів боргової безпеки України на кінець 2004, 2005, 2007 років.

Аналізуючи безпечність (небезпечність) ситуації із зов­ніш­ньою заборго­ва­ніс­тю в Україні, на основі поданих вище кіль­кісних та якісних параметрів, що харак­те­ризують макро­еко­но­мічну позицію зовнішнього боргу, можна зробити висновок про те, що сучасне становище України за зовнішнім борговим факто­ром достатньо специфічне. На перший погляд складається враження, що майже по всіх наведених у таблиці 3 показниках загальний обсяг зовнішнього боргу лише наближується до граничної позначки відповідних індикаторів боргової безпеки. А тому за кількісними параметрами Україна має помірне боргове наван­та­ження і не входить у групу найбільших країн-боржників. Але це далеко не так. Такі “оптимістичні” показники у період 2009-2010 рр. не можна вважати достат­ньо коректними, ос­кіль­ки вони розра­ховані за досить специфічних обставин. Перш за все, пік виплат за зовнішніми боргами пройдено у 1998-1999 рр., шля­хом їх реструктуризації. Із 12 поданих у таблиці 3 інди­ка­то­рів боргової безпеки порогові значення у 2007 р. перевищено по 6 з них, 3 з яких – показники, що ха­рак­теризують рівень бор­го­вого навантаження на бюджет. Така динаміка ще раз під­твер­джує те, що ключовою проблемою національ­ної безпеки Украї­ни та її фінансо­вої сфери, сьогодні і в найближчі роки, є  пікові на­ван­та­ження платежів щодо повного і своєчасного обслу­го­ву­ван­ня і пога­шен­ня зовнішнього боргу в окремих періодах. А це - наслідок відсутності належної політики у сфері зовніш­ніх запо­зи­чень.

Більше того, наведена система показників боргової без­пе­ки не враховує низ­ку важливих факторів, до яких можна віднес­ти такі:

1.    Навантаження нетто-боргових виплат на бюджет і ва­лютні надходження. Зокрема, за результатами дослідження, про­ве­де­но­го С.Корабліним, у 90-і роки у країнах, які розвиваються, на­ван­таження нетто-боргових виплат на бюджет у середньому не перевищувало 5% його доходів і валютних надходжень. Проведені розрахунки свідчать, що за по­каз­никами навантаження нетто-боргових виплат на державні фінанси, Україна перебуває у набагато гіршому становищі, ніж більшість країн, які розвиваються (див. таблицю 4). При аналізі даних таблиці необхідно враховувати те, що розрахунки прове­де­ні лише із врахуванням фактичних виплат у погашення і обслу­говування державного боргу України і не враховують того, що з 1998 р. Українська держава періодично вдавалася до рес­трук­туризацій заборгованості, які пролонгували виплати. Це не дозволяє об’єктивно оцінити критичність проблеми боргового тиску на її бюджет.

2. Динаміка курсу національної грошової одиниці. Харак­тер­но, що навіть за умо­ви відсутності подальшого залу­чення іно­земних кредитів зовнішній держав­ний борг при суттєвих темпах деваль­вації грошової одиниці буде зростати як в абсо­лют­них показ­ни­ках (в національній валюті), так і у відносних (зокрема відносно до ВВП, доходів бюджету тощо). Зокрема, у 2006 ро­ці зовнішній борг України, з урахуванням девальвації гривні, виріс з 41,8% ВВП до 51,0% ВВП (хоча за підсумками 2004 року він становив значно менше – 22,9% ВВП). Отже, при визна­чен­ні стану боргової безпеки необхідно не тільки враховувати віднос­ні коефі­ці­єн­ти рівня державної заборгованості, але й аналізувати грошово-кредитну політику країни, яка має безпосередній вплив на рівень зовнішньої забор­го­ва­нос­ті. Дослідження цієї проблеми потребує окремої логічно закінченої роботи з комплексного ана­лі­зу грошо­во-кре­дит­ної політики держави.

3. Співвідношення державного богу і обсягів грошової ма­си. В Україні відно­шен­ня загальної суми державного боргу до “най­шир­шого” агрегату грошо­вої маси на по­чат­ку 2006 року складало 296%. Таке спів­від­но­шен­ня держав­ного боргу до грошової маси призводить до позбав­лен­ня платіжними засобами реального сектора економіки, ос­кіль­ки грошова маса переважно спрямовується на обслу­го­вуван­ня державних бор­гів. За зазна­че­ним спів­відно­шенням Україна знаходиться у набагато гіршому стано­вищі у порівнянні з краї­на­ми, що мають розвинуту рин­ко­ву економіку. Так, наприклад, у Швейцарії відношення суми дер­­жавного боргу до гро­шової маси стано­вить 18%, в Японії – 75%, в Іспанії – 59%, у Вели­ко­бри­танії – 47%.

4. Співвідношення офіційних міжнародних резервів і зов­ніш­­ньо­го боргу показує, чи може країна використати свої ре­зер­ви (і чи достатньо їх) для пога­шен­ня зовнішнього боргу. Якщо мова ітиме лише про заборгованість України перед МВФ, то, безу­мов­но, ця заборгованість може бути повністю погашена. Однак, за підрахунками аналітиків, у разі повернення боргу МВФ, обсяг резервів опуститься нижче критичного рівня (в тиж­нях імпорт­у) – 13 тижнів (цей рівень Україна подолала лише у 2006 році при середньомісячних обсягах імпорту – 2 млрд. дол. США і сумарних золотовалютних резервах 6,9 млрд. дол. США). А це, у кінцевому результаті, може спровокувати не­ста­біль­ність національної валюти. Якщо ж звернутися до світової практики, то вона переконливо свідчить про те, що доволі “роз­ду­ті” за останні два роки валютні резерви НБУ є доволі мізер­ни­ми у порівнянні, наприклад з Польщею – 28,6 млрд. дол. США, Че­хі­єю – 23,7 млрд. дол. США, Росією – 64,3 млрд. дол. США.

5. Співвідношення валютних резервів і короткострокових зов­ніш­ніх зобов’язань. Значний обсяг короткострокових зовніш­ніх зобов’язань у поєднанні із недостатні­ми валютними резер­ва­ми, як правило, є першою ознакою валютної нестабіль­нос­ті і кри­зи тим­часової ліквідності. Остання, за таких умов, не обов’яз­ко­во пере­рос­тає у валютну кризу, але, зазвичай, є однією із пере­ду­мов її виник­нення. Зокре­ма, у трьох країн з перехідною еконо­мі­кою, що пережили ва­лют­ну кризу (Бі­ло­русь, Болгарія, Росія), валютні резерви, напередодні кризи, ледве пере­кри­ва­ли обсяг коротко­стро­кових зовнішніх зобов’язань; а зазначене співвідно­шен­­ня, відповідно, складало: у Білорусі – 122, Бол­га­рії – 111 і Росії - 155.

6. Питома вага зовнішнього боргу в загальній структурі держав­но­го боргу країни. В Україні питома вага зовнішнього боргу в загальній структурі держав­ного боргу на початок 2006 року складала 81%, на кінець 2007 року – 75,5%. Висока питома вага зовнішнього боргу має негатив­ний вплив на економічний розвиток країни, оскільки призво­дить до передачі частини на­ціонального доходу за межі країни, загострює проб­ле­ми з пла­тіж­ним балансом, сприяє розгортанню валютних криз, а також зумов­лює суттєву залеж­ніс­ть обсягів сум, що спря­мо­ву­ють­ся на обслуговування дер­жав­ного боргу від динаміки курсу на­ці­о­наль­ної грошової одиниці.

7. І ще один доволі важливий фактор, свого роду резюме. Як свідчить світовий досвід, у період економічної експансії, доцільно активізувати погашення боргу і закладати в бюджет відповідний профіцит. В Україні пройшло п’ять років еконо­міч­ного росту; упродовж двох останніх років досить агресивно нако­пи­чу­ють­ся золотовалютні резерви. І, разом з тим, натомість, щоб зменшувати бор­го­вий тягар прогресивними методами, Уряд традиційно вдається до нових зов­ніш­ніх запозичень (у 2007 році випуск облігацій зовнішньої державної позики – близько 633 млн. дол. США, позика ЄС – 130 млн. дол. США, програмна системна позика МБРР – 250 млн. дол. США). Загалом сума держав­ного боргу України у 2007 році зросла на 10,7%.

Отож, упродовж останніх років ситуація із зовнішньою заборгованістю складається вкрай неоптимістично. Міністерству фінансів уже четвертий рік поспіль не вдається скорочувати обсяги державного боргу. Відношення державного боргу до ВВП зросло в 2006 році до 33,6%, в 2007 році до 39,3%.  А з іншого боку, в економіці України уже окреслилось декілька негативних тен­ден­цій, безпосередньо пов’язаних з управлінням державним бор­гом. По-перше, щорічне зниження розміру офіційно офор­мле­ного боргу супроводжується уже доволі відомим в Україні явищем – ростом прихованих боргів, наприклад, невід­шко­до­ва­но­го ПДВ (у першому півріччі 2008 року – 8 млрд. грн.). В основному це заборгованість перед експортерами. Конвертація такого боргу перед експортерами у цінні папери уряду призвела до того, що він з прихованої форми трансфор­му­єть­ся у борг Міністерства фінансів. По-друге, ситуація усклад­ню­ється суттєвим перевищенням зовнішнього боргу над внут­ріш­нім. Зокрема, у 2007 році майже 75% загальних виплат за державним боргом (8,4 млрд. грн.) – платежі за зовнішнім бор­гом. Це явно свідчить про значне викачування коштів (що особливо небезпечно – валютних!) із вітчизняної економіки. По-третє, період реструктуризацій вже позаду; кредитори навряд чи погодяться на чергову реструктуризацію у випадку загострення пікових платежів, а тому вихід один – доведеться вчасно і за будь-яку ціну платити. Саме цим пояснюються доволі не прог­но­зовані дії уряду на передодні виплат зовнішнім кредиторам. Зокрема, в період “акумуляції” коштів для виплат у березні 2007 року фінансовий сектор був дестабілізований через брак ресур­сів і зниження ліквідності банківської системи. Причинами та­кого зниження, на думку експертів, стало різке зростання грошо­вих залишків на рахунках Держказначейства (загальний обсяг залишків зріс до 4,5 млрд. грн.), заморожених у Націо­наль­ному банку. Ці кошти утримувались до виплат на рахунках казначейства в НБУ і не працювали на економіку України. Враховуючи, що 2007 рік не останній рік значних платежів за державним боргом, мабуть досить непевно говорити про стабільність фі­нан­сової системи за такої схеми управління державним боргом. По-четверте, щоб підтримати рівень витрат бюджету на мінімально необхідному для забезпечення функціонування економіки та соціальної сфери країни рівні, бюджетом щороку передбачається чимале зовнішнє фінансування. Зокрема, наприклад, згідно Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”, зовнішнє фінансування загального фонду держбюджету складає 10,5 млрд. грн., що за фак­тич­ним курсом 5,33 грн./дол., становить приблизно 2 млрд. дол. США. Тут доцільно враховувати ще й те, що за поточними борговими зобов’язаннями, які нагромадила Україна, упродовж 2009-2010 рр. держава мусить ви­пла­тити близько 18 млрд. дол. США! І це не враховуючи нових запозичень, які “матимуть місце” в ці роки, і які також треба буде обслу­го­ву­ва­ти.

Недостатні можли­вості бюджету, при доволі вражаючих платежах щодо обслуговування зовнішньої заборгованості, за­ко­­но­мір­но провокують загострення проблеми надзвичайної ваги – загрози дефолту. Тим паче, що можливості зменшення боргового навантаження на вітчизняну економіку шляхом реструктуризації уже вичерпані, а існуючі на сьогодні проблеми з виплатою та обслуговуванням зовнішньої заборгованості Міністерство фінансів долає самостійно. Від­сут­ність проду­ма­ної, узгодженої різними гілками влади стратегії управління зов­ніш­нім дер­жав­ним боргом України і недалеко­гляд­ність політики у сфері зовнішніх запозичень поставили ще у 2007-2008 роках склад­ні завдання перед фінансовою системою держави щодо обслуговування держав­но­го боргу, поси­лив­ши загрозу не тільки зовнішнього дефолту, але й втрати Україною мож­ли­вості проводити політику, яка б відповідала національним інтересам.