Экономические науки/15. Государственное регулирование экономики

к.е.н., доцент Орлова В. О.,

Тохтарова І. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Імені Михайла Туган-Барановського

Спрощена система оподаткування для сільгоспвиробників: проблеми та шляхи розв’язання

В кризових умовах для поліпшення стану економіки, а саме для стимулювання виробництва та інших сфер господарської діяльності, особливої актуальності набувають питання оподаткування суб’єктів підприємництва. Як відомо, для стимулювання економіки під час кризи у сфері фіскальної політики держави необхідно послаблювати податковий тиск. Однією із сфер господарської діяльності України, яка зазнала найбільшого занепаду, через кризу та внаслідок недбалого ставлення владних структур до проблем цієї галузі економіки є сільське господарство. Саме тому, необхідно розглянути та проаналізувати спрощену систему оподаткування для сільгоспвиробників. Фіксований сільськогосподарський податок являє собою один із механізмів зниження податкового тиску на сільгоспвиробників, а відповідно сприяє покращенню їх фінансового стану та відродженню сільського господарства, як пріоритетної галузі економіки.

Вивчення проблем пов’язаних із фіксованим сільськогосподарським податком стало предметом досліджень таких вчених як Андрієвський К.В., Матінов А.С., Гранкін Н.В., Овчинніков С.С.

Слід зазначити, що виникають певні проблеми пов’язані із функціонуванням фіксованого сільськогосподарського податку (далі – ФСП), а саме оподаткування прибутків від несільськогосподарської діяльності платників ФСП, відсутність можливості у фізичних осіб бути платниками ФСП та інші.

Визначені проблеми обумовлюють актуальність дослідження.

В межах даного дослідження метою є розробка рекомендацій для вирішення певних проблем функціонування фіксованого сільськогосподарського податку.

Згідно із статтею другою частиною сьомою Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»  у разі, коли у звітному податковому періоді валовий доход від операцій з реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки становить менш як 75 відсотків загальної суми валового доходу, підприємство сплачує податки у наступному звітному періоді на загальних підставах [1]. Наведена норма Закону дозволяє без будь-яких обмежень переорієнтувати сільськогосподарське підприємство на отримання доходу від несільськогосподарської діяльності (а саме, дозволяє йому вільно торгувати оргтехнікою, нафтопродуктами, чи іншими несільськогосподарськими товарами) після переходу на спеціальний режим прямого оподаткування. При цьому, таке підприємство до кінця поточного року буде платником фіксованого сільськогосподарського податку і до нього не застосовуватимуться ніякі санкції. Для вирішення цієї проблеми пропонуємо у Законі України «Про фіксований сільськогосподарський податок» зменшити податковий період з року до кварталів з метою посилення контролю за джерелами доходів платників даного податку.

Одним із недоліків ФСП є недосконалість норм Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» щодо критеріїв визначення платників цього податку та оподаткування їх прибутків від «сторонньої» діяльності. Все це сприяє їх використанню у схемах ухилення від оподаткування іншими суб'єктами господарської діяльності, зокрема в частині оподаткування прибутку підприємств. Адже чинний порядок справляння фіксованого сільськогосподарського податку не забороняє платникам цього податку продавати товари, роботи та послуги за цінами, що значно перевищують не тільки ціни їх придбання, але і звичайні ціни на ринку [2]. Для вирішення проблеми структури «сторонньої» діяльності пропонуємо у Законі України «Про фіксований сільськогосподарський податок» навести перелік видів діяльності, якими можуть займатися платники ФСП.

Відсутність можливості у фізичних осіб бути платниками ФСП на нашу думку є великою прогалиною у законодавстві, тому що саме фізичні особи – фермери є представниками малого бізнесу у сільському господарстві та найбільше потребують державної підтримки. З огляду на вище наведене, пропонуємо серед платників податку у Законі України «Про фіксований сільськогосподарський податок» додати таку категорію як фізичні особи.

Підводячи підсумки слід зазначити, що у межах дослідження:

-         виявлені певні проблеми функціонування фіксованого сільськогосподарського податку, а саме, оподаткування прибутків від несільськогосподарської діяльності платників ФСП, відсутність можливості у фізичних осіб бути платниками ФСП;

-         запропоновані шляхи розв’язання визначених проблем.

Перспективами подальших досліджень  уданому напрямку є розробка науково обґрунтованих рекомендацій з удосконалення механізму справляння фіксованого сільськогосподарського податку.

Література:

1.     Про фіксований сільськогосподарський податок [Електронний ресурс]: Закон України  від 17.12.1998 року № 320-XIV: документ 320-14, ред. вiд 05.11.2008 на пiдставi 639-17 /Верховна Рада України. Законодавство України. – Електрон. текстові дані ( байтів). -  К. : Упр. комп'ют. систем Апарату Верховної Ради України, 1996-2009. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=320-14&new=1

2.     Недоліки спецрежиму прямого оподаткування сільськогосподарських товаровиробників.[Електронний ресурс]: (Пята Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція «Простір і час сучасної науки»)/ С. В. Харута, П. М. Боровик – Режим доступу: http://intkonf.org/haruta-sv-borovik-pm-nedoliki-spetsrezhimu-pryamogo-opodatkuvannya-silskogospodarskih-tovarovirobnikiv/