“Экономические науки”/10.Экономика предприятия.

Полякова Н. І.

Садекова А. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського,Україна

Аналіз ефективності використання основних засобів

на підприємствах України

 

Потенційні інвестори й партнери, оцінюючи підприємства з метою ведення  бізнесу, найчастіше загострюють увагу не на ціні обладнання або будівель, а на вартості саме нематеріальних активів. Це загальносвітова тенденція, яка базується на тому, що в розвинених країнах нематеріальні активи відіграють значну роль у господарській діяльності більшості підприємств. Ситуація в Україні суттєво відрізняється від світових тенденцій. На вітчизняних підприємствах саме основні засоби є основою виробництва, вони характеризують технічний стан підприємства та його економічний розвиток, виступають одним із головних технічних ресурсів господарської діяльності підприємства. Саме тому їх використання потребує систематичного проведення аналізу ефективності використання й  стану об’єктів основних засобів з моменту придбання до вибуття. Зокрема  проблеми аналізу основних засобів з метою визначення ефективності використання цих об'єктів є , безумовно, актуальними.

Будь-яке підприємство незалежно від форми власності має певну кількість основних засобів, за допомогою яких здійснюється виробнича або інша діяльність. Відмітимо, що основні засоби — матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких перевищує один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік). Крім основних виробничих фондів до складу основних фондів промисловості входять і основні невиробничі фонди, до яких відносяться такі об'єкти невиробничого призначення (житлові будинки, дитячі сади і ясла, школи, лікарні й інші об'єкти охорони здоров'я і культурно-побутового призначення), що перебувають у віданні промислових підприємств (вони не безпосередньо, а побічно впливають на процес виробництва).

Розглянемо фінансову звітність деяких українських підприємств різних регіонів, форм власності, видів діяльності та розмірів. Інформація доступна в інформаційній базі Державної комісії з цінних паперів.

Таблиця1. Аналіз частки основних засобів у активі балансу

Назва підприємства

Актив балансу, тис. грн.

Основні засоби, тис. грн.

Частка ОЗ в підсумку активу, %

ВАТ "Одесагаз", м. Одеса

151654

136914

90,28

ЗАТ "Дніпро-Інвест-Буд", м. Дніпропетровськ

32497,7

27360,6

84,19

ВАТ "Топаз", м. Донецьк

32353

29954

92,58

ВАТ "Фармак", м. Київ

249906

160929

64,4

НАК "Нафтогаз України", м. Київ

42930495,1

28325369,6

65,98

Як видно з таблиці, частка основних засобів  в активі балансу вітчизняних підприємств є значно більше, ніж 50 %. Це лише окремі приклади, але на основі їх аналізу можна зробити висновок, що використання основних засобів у діяльності підприємств України є досить суттєвим. Саме тому необхідно проводити детальний та глибокий аналіз ефективності використання цих об’єктів на кожному підприємстві нашої країни.

Вважаємо доцільним здійснювати облік і планування основних фондів вітчизняних виробничих підприємств не тільки в грошових вимірниках, але й у натуральних показниках у виді конкретних засобів праці. Це необхідно для того, щоб визначити технічний склад, виробничу потужність підприємств і галузей промисловості, визначити завдання і шляхи ефективного використання виробничої потужності тощо. Такі дані одержують за результатами інвентаризації основних фондів, що періодично проводяться в промисловості.

Одержання прибутку сьогодні - це результат правильних рішень про пропорції вкладення капіталу в основні і поточні (оборотні) засоби, прийнятих ще до початку операційної діяльності підприємства. Тому ефективне управління основним капіталом дає чітке уявлення про специфіку їхнього функціонування і відтворення. Оскільки основні засоби обслуговують не тільки виробничу сферу діяльності підприємства, але і соціально-побутову, ефективність їхнього використання визначається не тільки економічними, але і соціальними, екологічними й другими факторами.

Таким чином, можна зробити висновок, що на українських підприємствах різних сфер діяльності немає спеціального бюро чи групи економічного аналізу, що не є правильним підходом до аналізу використання основних засобів.  А  розробку основних напрямків його проведення та узагальнення результатів  на сучасному етапі здійснює економічний відділ разом з головною бухгалтерією. Пропонуємо відкривати на підприємствах зі значною часткою основних засобів економічний відділ з аналізування виконання плану і динаміки всіх основних техніко-економічних показників, ефективності виробничої діяльності підприємства та результатів його діяльності, систематизації й узагальнення даних оперативного аналізу щодо закріпленого за ним кола показників.

Література:

1.                 Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» ВР // ВВР 1997, N 27, С. 28, з наступними змінами і доповненнями. 

2.                 Положення  (стандарт) бухгалтерського обліку №7 “Основні засоби” // Все о бухгалтерском учёте. - 2001. -№ 37. – С. 45-47.

3.                 Докторук Є. Збільшення ринкової вартості компанії за рахунок використання її інтелектуального потенціалу: досвід емпіричного дослідження. // Інтелектуальна  власність. -№7.-2008.- стр. 15-19.

4.                 Бондирська О.В., Талан М.В. Аналіз основних фондів підприємств України//Актуальні проблеми економіки. – 2004. - №9. – с.13 – 19.