к.е.н., Петрига О.М., Білобородова Ю.С.,

Державний інститут підготовки і перепідготовки кадрів промисловості

Романюк Т.М.

Таврійський державний агротехнічний університет

Прибутковість комунального підприємства та основні напрямки її підвищення

   В умовах ринкової економіки, наряду зі збільшенням виробництва і реалізації продукції (виконання робіт та надання послуг) питання підвищення її ефективності на підприємствах, важливим показником якої є прибутковість, має першочергове значення.

   Показники прибутковості (рентабельності) характеризують фінансові результати і ефективність діяльності підприємства та досягнення ним конкурентних переваг. Вони повніше ніж прибуток, характеризують результати господарської діяльності підприємств, тому що їх величина відображає, як відомо, співвідношення ефекту з вкладеним капіталом, або споживчими ресурсами. Отже, прибутковість (рентабельність) – це ступінь дохідності, вигідності, окупності підприємницької та бізнесової діяльності.

   Прибутковість (рентабельність) – це відносний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється у відсотках. Для розрахунку рівня прибутковості підприємств можуть використовуватися : балансовий прибуток, прибуток від реалізації продукції (робіт, послуг), тобто від основної діяльності, прибуток від інших видів діяльності (фінансової, інвестиційної). При цьому прибуток зіставляється з авансованою вартістю, яку можна брати в різних варіантах (весь капітал підприємства, основний капітал, власний капітал, позичковий капітал, оборотний капітал). 

   Серед показників прибутковості, який найбільш повно характеризує ефективність господарської діяльності підприємств, є рентабельність продукції (робіт, послуг), яка показує скільки прибутку має підприємство з кожної гривні, витраченої на виробництво і реалізацію продукції (робіт, послуг), як основне джерело надходження прибутку. Її розраховують, як у цілому по підприємству, так по окремим його підрозділам та  за видами продукції (робіт, послуг).

   Слід відмітити, що в цілому по Україні у більшості підприємств з надання комунальних послуг, рівень їх рентабельності на протязі останніх трьох років залишається низьким та  збитковим. Так, наприклад, рентабельність їх операційної діяльності за 2005-2007 р.р. була в межах 0,8 - 2,6 %., а 34,8 - 35,8 %  комунальних підприємств були збитковими. Це є свідченням того, що переважна більшість комунальних підприємств країни є низькорентабельним – економічно слабими, фінансово нестійкими і неспроможними забезпечити в сучасних умовах не тільки фінансування інвестиційних процесів виробництва (робіт,послуг) інноваційної діяльності (придбання нової техніки, впровадження нових технологій та ін.) за рахунок власних коштів, а і їх простого відтворення на належному рівні. А тому підвищення рівня прибутковості  комунальних підприємств нині, як ніколи є актуальним і, як на нашу думку, не викликає ніякого сумніву.

   Стан прибутковості комунального підприємства та пошук резервів її підвищення нами досліджено на прикладі “Управління житлового комунального господарства Павлоградської міської ради (м. Павлоград.). Основними напрямками його діяльності є : утримання, ремонт і експлуатація житлового фонду; благоустрій міста; зовнішнє освітлення та ін..

   Підприємство для виконання основних завдань достатньо забезпечене засобами виробництва (виконання робіт, надання послуг) та має необхідну кількість кваліфікованих працівників. Середньорічна чисельність працюючих у 2007 р. – 245 чоловік.

   Джерелами доходів підприємства є : квартирна плата; оренда приміщень; бюджетні асигнування; інші платні послуги.

   В результаті проведених досліджень стану прибутковості комунального підприємства за період 2005 – 2007 р.р. можна зробити узагальнені висновки.

   За результатами фінансово-господарської діяльності за аналізуємий період (2005-2007 р.р.) підприємство було прибутковим, рівень рентабельності якого по рокам мав тенденцію до значного зниження і становив : 2005 р. – 41,6 %, 2006 р. - 32,1 %, а в 2007 р. – лише 4,4 %; тобто був хоч і вищім від середньогалузевого показника, але є занадто низьким, який неспроможний забезпечити ведення розширеного процесу відтворення виробництва (виконання робіт, надання послуг).

Аналіз обсягів та структури виробництва і реалізації продукції ( робіт, послуг) підприємства за 2005-2007 р.р. свідчить про те, що темпи зростання їх були значними: 2006 р. – 42,75 %, 2007 р. – 48,76 % в порівнянні з 2005 р..

   Обсяг виробництва і реалізації  продукції (робіт, послуг) в 2007 р., в порівнянні з 2005 р., зріс на 4916,1 тис. грн. – на 48,7% і становив 14998,0 тис. грн.. В структурі операційних витрат за 2007 р. на долю операції з нерухомістю припадало найбільше – 71,6 % витрат, доля витрат на асенізацію, прибирання вулиць та оброблення відходів в загальних витратах підприємства становила лише 9,0 % - 5101,3 тис. грн..

   Аналіз витрат і собівартості продукції (робіт, послуг) в динаміці за три останні роки свідчить про значне збільшення загальних витрат в 2007 р. в порівнянні з 2005 р. – на 6296,1 тис. грн., або на 52,6 %. Найбільша доля витрат в структурі їх на виробництво і реалізацію продукції (робіт, послуг) в 2007 р. припадала на оплату праці – 40,48% - 7393,4 тис. грн., на матеріальні витрати – 6211,1 тис. грн. – 34,0 % та інші операційні витрати – 1811,0 тис. грн.- 9,92 %. Вони є вищими від планових підприємства та середньогалузевих. Отже, саме за рахунок зменшення їх і потрібно вирішувати питання зниження собівартості продукції (робіт, послуг) та збільшення обсягів прибутку і підвищення прибутковості підприємства.

   Аналіз грошових надходжень, прибутку та рентабельності підприємства свідчить про тенденцію їх зниження. Незважаючи на те, що дохід (виручка) від реалізації продукції в 2007 р. в порівняно з 2005 р. зріс на 4916,1 тис. грн., або на 48,7 % і становив 14998,0 тис. грн., валовий прибуток при цьому за цей період зменшився на 3211,2тис. грн. і становив  -1920,7 тис. грн., чистий прибуток в 2007 р. теж значно зменшився і становив  -3602,3 тис. грн., рентабельність продукції (робіт, послуг) відповідно становила лише 4,4 % проти 41,6% в 2005 р., або була низькою, рівень якої не дозволяє підприємству здійснювати розширений процес відтворення виробництва (робіт, послуг). Підприємство за аналізуємі роки є фінансово стійким і ліквідним.

   В результаті проведених досліджень стану прибутковості комунального підприємства виявлено, що воно має значні резерви підвищення її рівня та покращення основних показників фінансово-господарської діяльності. Основними із них є такі:

1.) зниження собівартості виробництва і реалізації продукції (робіт, 

          послуг).

2.) удосконалення структури організації і поглиблення спеціалізації

     виробництва і реалізації продукції (робіт, послуг); а саме : 

    створення спеціалізованих бригад і ланок ( з надання послуг та

    виконанню робіт) і переведення їх на умови госпрозрахунку.

   В результаті впровадження цих заходів в перспективі підприємство, по нашим розрахункам, може отримати такі результати :

     1.  Виробництво і реалізація продукції (робіт, послуг) підприємства в перспективі з базовим періодом зросте на 23,1 %, або на 3461,6 тис. грн. і становитиме 18459,6 тис. грн..

     2.  В результаті збільшення реалізації продукції (робіт, послуг) та зниження витрат і собівартості продукції валовий прибуток підприємства в порівнянні з базовим періодом зросте на 3375,5 тис. грн., або в 2,2 рази і становитиме 1504,8 тис. грн.. Чистий прибуток підприємства відповідно зросте в 8,1 рази і становитиме 502,5 тис. грн..

     3.  Продуктивність праці зросте на 6,4 тис. грн., або на 23,3 % і становитиме 33,9 тис. грн. на одного середньорічного працівника, фондовіддача в перспективі зросте на 0,004 грн..

     4.  Рентабельність фондів (норма прибутку) зросте на 0,24 % і становитиме 0,55 %. Прибутковість (рентабельність) підприємства в перспективі, в порівнянні з базовим періодом, зросте на 27,4 %, в основному за рахунок зниження витрат і собівартості продукції (робіт, послуг) і становитиме 30,4 %.

   Такий рівень прибутковості (рентабельності) підприємства дає можливість вести розширений процес відтворення виробництва (робіт, послуг) та сприятиме підвищенню його стійкості, ліквідності та конкурентоспроможності, а також покращенню стану вирішення соціальних проблем підприємства.

              Література :

1.    Економіка підприємства: Підручник / За ред. А.В.Шегди – К : Знання, 2006 р. – 614с..

2.    Економічний аналіз діяльності підприємства. Навч.посібник / За ред. Г.В.Савицької. – К : Знання. 2004 р. - 654с.

3.    Статистичний щорічник України за 2007 рік. / За ред. О.Г.Осауленко.- К : Консультант. 2008 р. – 572с.