Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

Касьяненко Н.П.

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Україна

Наукове обґрунтування конкурентної стратегії підприємства на зовнішньому ринку

 

1. Глобалізація світової економіки, світові інтеграційні процеси призвели до зростання конкуренції як на внутрішньому ринку України, так і на світових ринках. В сучасних ринкових умовах головною метою діяльності підприємства є досягнення конкурентних переваг в довгостроковому періоді, які нададуть високу норму прибутку та стабільне економічне зростання. Для забезпечення ефективної зовнішньоекономічної діяльності підприємству необхідний єдиний стратегічний напрямок розвитку, згідно з яким воно зможе досягти довгострокових конкурентних переваг, тобто єдина конкурентна стратегія на зовнішньому ринку. Базова конкурентна стратегія розробляється як довгостроковий план підприємства, який не повинен бути розписаним детально, тому що стратегія може бути спростована непередбаченими подіями у зовнішньому середовищі. Тому базова конкурентна стратегія не визначається раз і назавжди, вона повинна регулярно коректуватися та уточнюватися в залежності від змін, що відбуваються на ринку, та результатів діяльності підприємства. Тема дослідження передбачає створення механізму перегляду конкурентної стратегії на зовнішньому ринку, тобто поетапного процесу аналізу та при необхідності удосконалення конкурентної стратегії підприємства на зовнішньому ринку.

Таким чином, актуальність теми дослідження обумовлюється потребою вдосконалення методів і способів підвищення конкурентоспроможності та ефективності конкурентної стратегії підприємств на зовнішньому ринку.

2. Мета дослідження полягає в обґрунтуванні конкурентної стратегії підприємства на зовнішньому ринку на основі аналізу факторів конкуренції підприємства й удосконалення системи організації виробництва відповідно до ситуації на ринку.

Для досягнення зазначеної мети в роботі поставлено і вирішено наступні задачі:

- дослідження економічного змісту поняття конкурентної стратегії, його взаємозв'язку з поняттями конкурентоспроможності, конкурентних переваг, конкурентної позиції підприємства;

- аналіз сучасних концепцій конкурентних стратегій;

- розробка єдиної класифікації конкурентних стратегій на зовнішньому ринку;

- огляд сучасних тенденцій і підходів до розробки конкурентної стратегії підприємства в ринковій економіці;

- розробка механізму обґрунтування конкурентної стратегії підприємства на зовнішньому ринку.

3. Проблема виживання українських підприємств сьогодні вимагає від них розробки ефективної конкурентної стратегії. Існує багато трактувань понять «конкурентна стратегія» та «стратегія конкуренції», які використовуються як синоніми. Стратегія конкуренції представляє собою план дій підприємства, спрямований на досягнення успіху у конкурентній боротьбі на певному ринку.

4. Існує велика кількість видів конкурентних стратегій. Це пов'язано з різноманітністю умов, в яких функціонує підприємство. Узагальнивши думки різних вчених в даному питанні, автором була розроблена власна класифікація конкурентних стратегій на зовнішньому ринку. Отже, можна виділити такі основні види стратегій:

1) за ознакою мети діяльності підприємства на ринку та типу конкурентної переваги:

- стратегія найменших сукупних витрат;

- стратегія диференціації;

- стратегія фокусування (концентрації).

2) за ознакою місця конкретного підприємства та його конкурентів на ринку, а також частки ринку, що займає підприємство:

- конкурентна стратегія ринкового лідера;

- конкурентна стратегія атакування лідера;

- конкурентна стратегія переслідування лідера;

- конкурентна стратегія фахівця.

3) за ознакою рівня науково-технічного потенціалу підприємства:

віолентна («силова») стратегія;

- патієнтна («нішова») стратегія;

- комутантна («пристосовницька») стратегія;

- експлерентна («піонерська») стратегія.

В умовах існування великої кількості конкурентних стратегій важливим є правльний вибір стратегії, що допоможе підприємству не лише вижити на конкурентному ринку, але й успішно функціонувати та формувати сприятливий імідж.

5. Розглянувши основні напрями та способи вибору оптимальної конкурентної стратегії підприємства було визначено, що єдиної методики обґрунтування конкурентної стратегії на зовнішньому ринку не існує. На основі проаналізованої інформації автор пропонує здійснювати обґрунтування конкурентної стратегії за наступною схемою (рис.1.).

Проведення стратегічного аналізу підприємства передбачає:

- визначення цілей і завдань підприємства на зовнішньому ринку  (тобто визначення бажаної майбутньої конкурентної позиції);

- проведення SWOT-аналізу і дослідження потенціалу підприємства;

- визначення необхідності модифікації конкурентної стратегії підприємства на зовнішньому ринку.

Аналіз конкурентних переваг підприємства на зовнішньому ринку включає:

- структурний аналіз галузі;

- дослідження динаміки зовнішнього середовища і проведення PEST – аналізу зовнішнього середовища;

- визначення конкурентної позиції підприємства, його ролі в конкурентній боротьбі;

- визначення ланцюжку цінностей підприємства;

- аналіз факторів утримання конкурентних переваг підприємства.

Рис.1. Загальна схема обґрунтування конкурентної стратегії на зовнішньому ринку

Після впровадження обраної стратегії необхідний постійний контроль за поточною ситуацією внутрішнього та зовнішнього середовища для забезпечення своєчасного реагування на будь-яку зміну з метою адаптації конкурентної стратегії до нових умов господарювання.

 

Література:

 

1. Должанський І. З. Конкурентоспроможнiсть пiдприємства : Навчальний посiбник для вузiв : / І. З. Должанський, Т. О. Загорна. - К. : Центр навчальної лiтератури, 2006. - 381 с.

2. Іванов Ю. Б. Теоретичні основи конкурентної стратегії підприємства : / Ю.Б. Iванов, О.М. Тищенко, Г.В. Назарова, Р.Х. Iванова. - Х. : ВД "IНЖЕК", 2006. - 382 с.

3. Кiндрацька Г. І. Стратегiчний менеджмент : Навч. посiбник. - К. : Знання, 2006. - 366 с.

4. Кобиляцький Л. С. Управління конкурентоспроможністю : Навчальний посiбник для вузiв. – К. : Зовнішня торгівля, 2003. – 304 с.

5. Управління міжнародною конкурентоспроможністю підприємств: навч.посібник для вузів : І. Ю. Сіваченко, Ю. Г. Козак, Ю. І. Єхануров, Ю. В. Макогон. – 2-е вид., перероб. і доп.. – К. : Центр начальної літератури, 2006. – 454 с.