Закалінська К.О., студентка Пластара К.І., гр. ОА-05-Б

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михаїла Туган-Барановського, Україна

Проблеми і перспективи розвитку ініціативного аудиту в Україні

 

Аудит, з'явившись в Україні разом з державотворенням, міцно зайняв нішу на ринку інтелектуальних послуг. Виникнувши в Україні як обов'язковий підтверджуючий аудит в міру власного розвитку та пристосування до мінливого ринку власності, товарів і послуг, став розширюватися як у бік  розширення наданих послуг, так і у бік розширення клієнтури. Виникла об'єктивна потреба в ініціативному аудиті, але не тільки підтверджуючому вірогідність звітності, а спрямованому, у першу чергу, на надання супутніх і додаткових послуг, покликаних оптимізувати систему обліку, підняти її на якісно більш високий рівень, підвищити ефективність управління, зосередитися на так званих «зонах ризику».

Проблеми ініціативного аудиту вивчали такі провідні українські вчені як Жук О.П., Лісіна В.Ю., Стрельник Л.М., Чорна Н.А., Верига В.А. та інші.  Актуальність обраної теми полягає в тому, що ініціативний аудит ще не досить широко розповсюджений в Україні, існує необхідність пошуку шляхів його поширення, деякі з яких пропонуються в даній роботі.

Об'єктивною умовою для інтенсивного розвитку ініціативного аудиту в Україні є сформованість і стабільність ринку обов'язкового аудиту, об'єкти якого визначені статтею 10 Закону України «Про аудиторську діяльність», тому істотне збільшення за рахунок кількісного росту клієнтів можливо тільки при законодавчому розширенні кола юридичних осіб, річна фінансова звітність яких підлягає обов'язковому підтвердженню незалежним аудитором.

Ініціативний аудит припускає наявність ініціативи, а значить – зацікавленості замовника. Поверхневий інтерес зовнішнього замовника і, якщо дивитися ширше, користувача послуг аудиторської діяльності (власника, інвестора, ділового партнера, держави та інших) полягає в одержанні об'єктивної інформації, якій можна довіряти, і може бути реалізований за допомогою системи фінансового обліку й аудиту фінансової звітності, а інтерес внутрішнього замовника і, що головне, користувача (менеджерів різних рівнів, фахівців обліку) може, в першу чергу, виражатися в підвищенні ефективності функціонування підприємства як єдиної системи і реалізовуватися через систему управлінського обліку і, як наслідок, додаткових і супутніх аудиту послуг. Таким чином, ініціативний аудит обслуговує інтереси як зовнішніх, так і внутрішніх користувачів.

Широкі можливості для розвитку ініціативного аудиту є в малому бізнесі. Дрібні і середні підприємства не мають потреби в обов'язковому аудиті, не зацікавлена в ньому і держава. Власник приватного підприємства або два-чотири власника товариства з обмеженою відповідальністю, як правило, або безпосередньо організують власний бізнес і облік його результатів, або добре знають стан справ на своїх підприємствах.

Аудитор може бути їм цікавий як висококваліфікований консультант, що поєднує в собі функції юриста, бухгалтера, фахівця з податків, аналітика, економіста, кожного з яких невеликому підприємству утримувати накладно і недоцільно. Укладання договору з аудитором на постійне обслуговування дозволить підприємству в будь-який момент мати кваліфіковану допомогу з актуальних для нього питань за розумну оплату.

Аудитор також зацікавлений у невеликому підприємстві. Невисока оплата за обслуговування компенсується для нього:

-       невеликим обсягом роботи і простотою завдань;

-       стабільністю відносин;

-       непроблемністю клієнта і, як наслідок, зниженням професійного ризику;

-       відсутністю необхідності самореклами для розширення клієнтури за умови високої якості послуг;

-       виконанням аудитором благородної місії підтримки малого бізнесу;

-       підвищенням рентабельності при співробітництві з більш великими і платоспроможними клієнтами.

Таким чином, при ініціативному аудиті основою співробітництва виступає взаємна зацікавленість аудитора і його клієнта. Клієнт одержує професійну послугу високої якості, спрямовану на підвищення вірогідності даних обліку, надійності інформації, ефективності управлінських рішень, результатів бізнесу. Аудитор в свою чергу: розширює спектр, клієнтуру і нарощує обсяги послуг, що надаються; зростає професійно; зміцнює престиж аудиту в суспільній свідомості.

Ще одним потенційно перспективним напрямом розвитку ініціативного аудиту в Україні можна розглядати розширення спектра послуг не тільки юридичним, але і фізичним особам. Кожен громадянин держави є платником податків і зборів, розбиратися в яких без допомоги фахівця нелегко. Далеко не кожна людина розбереться зі складанням річної декларації про доходи. Кожну людину рано чи пізно цікавлять питання пенсійного забезпечення, інших страхових виплат. Це лише невеликий перелік питань, у вирішенні яких аудитор може кваліфіковано допомогти громадянинові. Аудит в сучасних умовах – це потенційно високоінтелектуальна сфера діяльності, а аудитор – це лікар економіки підприємства.

Таким чином, підбиваючи підсумки проведеного дослідження, можна зробити висновок про те, що ініціативний аудит набирає все більшої популярності в Україні, оскільки він захищає інтереси внутрішніх та зовнішніх користувачів, надаючи тим та іншим впевненості в достовірності відображеної у фінансовій звітності підприємства інформації.

Література:

1.     Верига В.А. Ініціативний аудит в Україні: проблеми і перспективи // Аудитор України. – 2006. – №8. – с.18-20.

2.     Лісіна В.Ю. Аудит і сучасні проблеми//Аудитор України. – 2004. – №2. – с. 14-16.

3.     Стрельник Л.М. Наступний крок//Аудитор України. – 2005. – №4. – с. 13-15.