Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

Тахтарова Ю.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Теоретичні основи злиттів та поглинань компаній

 

Міжнародні злиття та поглинання (mergers & acquisitions, M&A), особливо за участі гігантських транснаціональних корпорацій (ТНК), що витрачають великі кошти у прагненні захопити фірми в інших державах, є одним з найбільш видимих аспектів глобалізації. Нині подібні угоди – одна з найочевидніших форм прямих іноземних інвестицій; за об’ємами залучених коштів вони набагато випереджають інвестиції у нові підприємства. У різних галузях компанії перетворюються у холдинги, купуються активи, проводиться реорганізація й укрупнення компаній.

У той же час, коли більшість угод M&A підписуються між розвинутими країнами, збільшується їх роль і для країн, що розвиваються (в значній мірі у формі поглинання, оскільки злиття з місцевими фірмами являється поки що доволі рідкісною практикою). Найбільш активно ці процеси розгортаються у країнах Західної Європи й США, найменш – у Азії та Латинській Америці [1].

Дослідженнями тенденцій на світовому ринку M&A займаються міжнародні агенства й консалтингові групи, здебільшого Група корпоративних фінансів КПМГ, компанія Dealogic, аудиторсько-консалтингові фірми Pricewaterhouse Coopers, Ernst&Young и др. Також у цій сфері опубліковано багато робіт відомих західних і вітчизняних аналітиків. Аналізуючи тенденції останніх років, варто відмітити дослідження О. Руднєва, Д. Стафеєва, В. Сичова, А. Кокшарова, а також таких західних вчених, як П. Гуімарес, Д. Вудворд, О. Фігуейрідо, С.Лалл.

Міжнародні угоди злиття та поглинання здійснюють значний вплив на країни, що приймають і найчастіше призводять до реструктуризації їх економік. Вони також можуть сприяти зміні позицій придбаного підприємства на світових і місцевих ринках і об’єднанню міжнародних виробничих, інноваційних і маркетингових мереж. Крім того, у процесі поглинання можливий розрізнений розпродаж активів фірми, що придбається, так званий «демонтаж активів». Більшість індустріальних країн не підтримують ідею захоплення національних підприємств або їх власності іноземними компаніями. Однак країни, що розвиваються більш вразливі через неконкурентоспроможність їх фірм на міжнародному ринку і більш зацікавлені у розвитку підприємництва у країні. Все ж більшість ТНК прагнуть проникнути на нові ринки шляхом злиття та поглинання місцевих компаній, в той час, коли обмеження такої діяльності може суттєво  перешкоджати припливу іноземних інвестицій в національну економіку [1].

Основними гравцями на ринку M&A виступають великі ТНК. Об’єднуючись та поглинаючи своїх сусідів, вони концентрують в своїх руках економічну владу, стають здатними впливати не лише на окремі ринки, а й на діяльність окремих держав.

Численні дослідження, присвячені феномену злиттів та поглинань, представляють різні мотиви, що спонукають компанії до M&A. Виходячи з прагнень компаній до максимізації прибутку, більшість мотивів можна розділити на наступні групи:

1) мотиви зменшення відтоку ресурсів (перш за все грошових, тобто витрат підприємства);

2) мотиви збільшення/ стабілізації притоку ресурсів;

3) нейтральні по відношенню до руху ресурсів мотиви [2].

Аналіз впливу транскордонних M&A на стан економіки країни показує, що M&A забезпечують більш швидко капіталом національні підприємства, відіграють позитивну роль за державної політики реструктуризації пріорітетних галузей економіки, ефективність M&A залежить від мотивів і факторів самої угоди [3].

За останні роки, у порівнянні з останніми десятиліттями, коли більшість компаній вимушені були підписувати подібні угоди під тиском, зараз сторони намагаються домовлятися про злиття і поглинання «мирним» шляхом, що призводить до розвитку нових інструментів і технологій при здійсненні M&A-операцій.

Неможна недоцінювати роль новітніх технологій, що дозволили розміщувати складові виробництв  у різних країнах, зберігаючи при цьому прямі організаціонні та інформаціонні контакти, здійснювати пряме управління товарними і фінансовими потоками. Все це забезпечило компаніям можливість подальшого розвитку.

На сьогоднішній день M&A представляє життєво важливу стратегію розвитку компаній, при цьому вміння успішно використовувати інформаційні технології гарантує життєдіяльність компанії в умовах жорсткої конкуренції як на міжнародних, так і на національних ринках. Подальший розвиток вже неможливо уявити без узгодженної взаємодії існуючих і нових інформаційних систем, супроводжуючих бізнес-процеси компаній [1].

Таким чином, для визначення економічних процесів укрупненя бізнесу та капіталу, що відбуваються на макро- та микроекономічному рівнях, використовується термін «злиття та поглинання» (M&A). Злиття та поглинання компаній мають свої особливості в різних країнах та регіонах світу. Важливу роль у сучасній хвилі злиттів та поглинань відіграють прогресуюча глобалізація світової економіки та прискорення технічного прогресу.

 

Література:

 

1. Нгуен Т Х. Международный рынок слияний и поглощений: последние тенденции и перспективы роста [Текст] /Т.Х. Нгуен //Персонал.– 2005. - №2. – С. 58-63.

2. Матеріали серверу  metodolog.ru [Електронний ресурс]. - Електронні текстові дані (1900 байт). - Режим доступу: http://www.metodolog.ru/01558/01558.html.

3. Томарева В.В. Теоретичні аспекти впливу транскордонного злиття і поглинання на економічний розвиток [Текст] /В.В. Томарева //Інвестиції: практика та досвід.– 2008. - №8. – С.26-30.